Jaki jest największy ocean, który istniał na Ziemi? Panthalassa przyćmiewa Pacyfik
Nasza planeta przeszła sporą ewolucję przez miliardy lat swojego istnienia. Jedne ze zmian, jakie można zaobserwować, dotyczą akwenów wodnych, w tym oceanów. Naukowcy ustalili, że Pacyfik, czyli największy obecnie ocean, zajmujący około 30 proc. powierzchni Ziemi, nie umywa się do największego zbiornika wodnego w historii planety, czyli oceanu Panthalassa.
15.08.2022 | aktual.: 16.08.2022 17:41
Live Science donosi, że obecnie istniejące oceany, które z perspektywy przeciętnego człowieka wydają się ogromne, w tym Pacyfik, nie są niczym imponującym w porównaniu do oceanu Panthalassa. Ten akwen istniał w paleozoiku i mezozoiku i kilkukrotnie zajmował niemal całą półkulę planety. Jego powstanie jest związane z rozerwaniem przez wielki ryf superkontynentu Rodinii na dwie części około 750 mln lat temu.
Panthalassa - ocean, który przyćmiewa Pacyfik
Brendan Murphy, profesor geologii na Uniwersytecie św. Franciszka Ksawerego w Nowej Szkocji w rozmowie z Live Science zaznaczył, że ocean Panthalassa pod koniec ery paleozoicznej i we wczesnym mezozoiku, czyli około 200-300 mln lat temu, otaczał superkontynent Pangeę. Ekspert wyjaśnił też, że największe oceany zazwyczaj powstawały, gdy tworzyły się superkontynenty - "jeśli jest tylko jeden duży superkontynent, to wokół niego znajduje się tylko jeden ocean".
Za współczesny odpowiednik Panthalassy uznaje się Ocean Spokojny. Te akweny różniły się jednak znacząco swoją wielkością. Z analiz, które ukazały się na początku roku na łamach "Earth-Science Reviews", wynika, że Panthalassa pokrywała około 70 proc. powierzchni Ziemi, czyli blisko 360 mln kilometrów kwadratowych. Dla prównania Pacyfik według Międzyrządowej Komisji Oceanograficznej UNESCO (MKOl UNESCO) zajmuje 30 proc. powierzchni planety, czyli około 165 mln kilometrów kwadratowych.
Live Science zaznacza, że Pacyfik, noszący tytuł największego oceanu świata, jeśli potwierdzą się prognozy naukowców dotyczące ruchów płyt tektonicznych, w przyszłości może go stracić na rzecz Atlantyku. Eksperci przypuszczają, że w ciągu najbliższych 70 milionów lat Australia podzieli Ocean Spokojny na dwie części, a w tym samym czasie dojdzie do zwiększenia powierzchni zajmowanej przez Ocean Atlantycki.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski