Jaki generator pary kupić? Ranking blogerów. Najlepsze żelazka 2019 r.

Jaki generator pary kupić? Ranking blogerów. Najlepsze żelazka 2019 r.
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

31.01.2019 17:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak wybrać nowoczesny sprzęt do prasowania i dlaczego warto kupić żelazko z generatorem pary? Prasowanie, podobnie jak zmywanie naczyń, wstawianie i rozwieszanie prania należy do obowiązków, które lubimy sobie ułatwiać. Dzięki dobremu żelazku w krótkim czasie uporamy się z górą prania, a stanie przy desce do prasowania przestanie być dla nas karą.

Jak działa żelazko z generatorem pary – żelazko parowe a generator pary

Standardowe żelazka parowe dzięki połączeniu pary i wysokiej temperatury rozprasowują zagniecenia powstające na ubraniach. Urządzenia wyposażone są w regulację ciepła, co pozwala nam na prasowanie nimi różnych rodzajów tkanin. Żelazka parowe należą jednak do prostych domowych sprzętów, które możemy zastąpić wydajniejszymi generatorami pary.

Jak działają żelazka z generatorem pary? Generator pary wykorzystuje tę samą zasadę działania co standardowe żelazko parowe. Różnica pomiędzy dwoma urządzeniami polega jednak na tym, że te pierwsze charakteryzują się bardzo dużym wyrzutem pary. Dzięki temu, że stopa żelazka wytwarza wysokie ciśnienie, prasujemy szybciej i dokładniej niż klasycznym żelazkiem.

Jakie funkcje powinien mieć dobry generator pary?

Takie urządzenie jak generator pary należy do drogich sprzętów, więc jego wybór powinien być jak najlepiej przemyślany. Warto zwrócić uwagę, jaki profil ma stopa żelazka. Czy zwęża się na końcówce, czy jest raczej szeroka. Wąski i zaostrzony koniec z łatwością dotrze pomiędzy guziki i rozprasuje np. plisy.

Generator pary powinien też być wyposażony w duży zbiornik na wodę. Dzięki temu w trakcie prasowania unikniemy jej częstego dolewania. W niektórych modelach pojemnik można wyjmować i nalewać do niego wody bezpośrednio z kranu. Jeśli zasobnik jest wbudowany w generator, powinien mieć duży otwór do nalewania wody. Najlepiej jeśli na jasnym zbiorniku dokładnie widać podziałkę – w trakcie prasowania możemy kontrolować, ile płynu zostało jeszcze w pojemniku i kiedy trzeba będzie go dolać.

Producenci wysokiej klasy stacji parowych wyposażają je w specjalną funkcję automatycznego wyłączania. Dzięki niej nie musimy się martwić, że zapomnieliśmy wyłączyć urządzenie. W niektórych generatorach pary żelazko można przypiąć do bazy i bezpiecznie przenieść całość.

Budowa i waga żelazek z generatorem pary

Stacja parowa składa się z dwóch podstawowych elementów i to właśnie odróżnia generatory od tradycyjnych żelazek parowych. Całe urządzenie to

  • stacja ze zbiornikiem na wodę
  • oraz połączone z nią żelazko.

Waga samego żelazka będącego elementem generatora jest niższa niż tradycyjnego, a wszystko dlatego, że pojemnik na wodę znajduje się w stacji. Wśród najlżejszych modeli wymienia się żelazko generatora pary Braun CareStyle 7 IS7156. Lekkość sprzętu sprawia, że żelazko cechuje duża ergonomia użytkowania. Urządzeniem można z łatwością manewrować i docierać w trudno dostępne miejsca. Dzięki niewielkiej wadze żelazko możemy bez problemu używać do prasowania w pionie.

Stacje parowe np. te od firmy Braun charakteryzują się nowoczesną i kompaktową konstrukcją, co sprawia, że bezproblemowo można przechowywać je w szafce czy na półce w garderobie co przedstawiono na poniższym zdjęciu.

Obraz
© Materiały prasowe

Moc urządzenia, ciśnienie i wyrzut pary

Nowoczesne i wyposażone w wiele przydatnych funkcji generatory pary charakteryzują się 2-krotnie większym poziomem wytwarzania pary niż tradycyjne żelazka. Dzięki temu pozwalają szybciej i wygodniej rozprasowywać zagniecenia, a sama czynność prasowania trwa krócej. W ciągu minuty stacja generuje od 110 g pary (tradycyjne żelazko – 50 g/min). W przypadku trudnych zagnieceń możemy wykorzystać dodatkowy silny wyrzut pary od 300 do 500 g/min. (klasyczne żelazko ma wyrzut około 200 g/min.). Generator wytwarza wysokie ciśnienie pary (5-7,5 bara), która przenika przez tkaniny i rozprasowuje wszelkie niedoskonałości.

W przypadku stacji parowych moc urządzenia jest porównywalna, a nawet taka sama jak w klasycznych żelazkach. To, co odróżnia obydwa urządzenia to ciśnienie pary oraz jej ilość generowana na minutę.

Stopa żelazka

W nowoczesnych generatorach pary stopa żelazka jest zaprojektowana tak, żeby jak najskuteczniej docierać w trudno dostępne miejsca. Stopa z ostrym zakończeniem potrafi z łatwością rozprasować przestrzenie międzyguzikowe czy plisy. Kształt stopy inspirowany deską snowboradową (takie rozwiązanie wprowadziła marka Braun), czyli zaokrąglony i lekko wygięty u dołu pozwala na łatwe manewrowanie żelazkiem i docieranie w trudno dostępne miejsca. Przyspiesza to prasowanie, ponieważ żelazko swobodnie porusza się również do tyłu, nie powodując marszczenia się materiału.

Obraz
© Materiały prasowe

Komfort pracy zapewnia też powłoka wykonana z unikalnego materiału ponad 2 razy twardszego od stali nierdzewnej. Eloxal Plus jest zatem odporna na zarysowania, a żelazko charakteryzuje się dłuższą żywotnością niż klasyczne żelazka ze stopą nierdzewną.

Zbiornik na wodę, odkamienianie, blokada kapania

Generatory pary producenci wyposażają albo w zintegrowany zbiornik na wodę, albo w wyjmowany pojemnik. Duże zasobniki o pojemności 2 l pozwalają nam na nieprzerwane prasowanie przez dłuższy czas. Do wyjmowanego zbiornika możemy nalać wody bezpośrednio z kranu, bez konieczności jej filtrowania. Nowoczesne stacje parowe wyposażone są w innowacyjne systemy odkamieniania, które zatrzymują zanieczyszczenia i osady. Informują również o konieczności czyszczenia. Funkcja automatycznego usuwania kamienia trwa mniej niż minutę. Kiedy zakończymy płukanie bojlera, wylewamy wodę przez specjalną szufladkę. W trakcie czyszczenia nie musimy potrząsać urządzeniem, przechylać go ani dolewać wody do płukania. Bojler wyposażony jest również w siateczkę gromadzącą zanieczyszczenia.

W wielu tradycyjnych żelazkach zanim urządzenie dobrze się nagrzeje, kropelki wody wyciekają na ubrania przez otwory w stopie. Zdarza się, że kiedy na delikatny materiał skapnie kropla z odrobiną zanieczyszczeń, ubranie musimy ponownie prać. W stacjach parowych najlepszych producentów umieszcza się cyfrową blokadę kapania. Kiedy włączymy żelazko i rozpoczniemy prasowanie, jeśli sprzęt się jeszcze dobrze nie rozgrzał, stacja parowa nie dostarczy wody do żelazka i nie zamieni jej w parę wodną. Dzięki temu unikniemy zachlapania materiałów.

Wyświetlacz z panelem LED, automatyczne wyłączanie i blokada Easy Lock

Stacje parowe takich producentów jak Braun wyposażone są w intuicyjne w obsłudze panele LED oraz funkcję automatycznego wyłączania. Za pomocą cyfrowego wyświetlacza z łatwością włączymy urządzenie i jego dodatkowe funkcjonalności. Nowoczesne generatory posiadają również opcję automatycznego wyłączania (Auto-off). Kiedy żelazko znajduje się w stanie bezczynności, po pewnym czasie samodzielnie się wyłącza. To zabezpiecza sprzęt przed nadmiernym przegrzaniem, a my nie musimy się martwić, że zapomnieliśmy o wyłączeniu urządzenia.

Jeśli chcemy bez problemu przenieść żelazko z całą stacją, skorzystajmy z funkcji Easy Lock, czyli automatycznego blokowania żelazka na bojlerze. Dzięki tej funkcjonalności nie musimy przenosić każdego sprzętu osobno.

Okablowanie żelazka a prasowanie w pionie

W sytuacjach, kiedy nie możemy rozłożyć deski do prasowania, przyda nam się funkcja prasowania w pionie. Generatorem pary wyprasujemy zasłony, koszule i sukienki na wieszaku czy odświeżymy ubrania wiszące w szafie.

Dzięki prawie 2-metrowemu przewodowi możemy wygodnie korzystać z żelazka, umieszczając stację parową na desce do prasowania. Wysokie ciśnienie pary oraz jej duża gęstość sprawiają, że prasowanie jest efektywne i zajmuje mało czasu. Lekkie żelazko nie męczy też rąk. Urządzenie ma 3 aktywne strefy wyrzutu pary i 303 otwory parowe, które precyzyjnie wyrzucają parę i rozprasowują nawet najbardziej uporczywe zagniecenia.

Ustawienia temperatury i wygodne tryby prasowania

Osoby planujące zakup generatora pary mogą być zaskoczone faktem, że żelazko nie jest wyposażone w regulację temperatury. Specjalny tryb iCare dba o to, żeby wszystkie prasowane materiały były zawsze bezpieczne. Żelazko automatycznie dopasowuje temperaturę do ubrań, przez co nigdy ich nie przypala. Prania nie musimy już segregować ani ustawiać ciepła żelazka. Dzięki temu oszczędzamy sporo czasu, bo ubrania prasujemy „po kolei”, a nie według rodzaju materiału.

Tryb Eco włączany jednym przyciskiem zużywa mniej pary i delikatnie prasuje nawet najbardziej wymagające tkaniny (jedwab, wełnę, syntetyki). Dzięki energooszczędnemu trybowi żelazko zużywa o 30% mniej energii.

Do silnie pogniecionych tkanin możemy używać trybu Turbo charakteryzującego się silnym wyrzutem pary i wyższą temperaturą. Żelazko pracujące w tym trybie nie tylko z łatwością rozprasowuje najtrudniejsze zagniecenia na najgrubszych tkaninach, ale też usuwa z ich powierzchni większość bakterii. Tryb turbo idealnie nadaje się więc do prasowania dziecięcych ubranek.

Znani producenci żelazek z generatorem

Do topowych producentów generatorów pary należą firmy takie jak Braun, Bosch, Philips i Tefal.

Generatory Braun wyróżniają się estetycznym wyglądem, kompaktowym rozmiarem (CareStyle Compact) i unikalnie zaprojektowaną stopą docierającą nawet w trudno dostępne miejsca. Na tle innych marek wyróżniają się również ceną (stosunek jakości do ceny). Najwyższy dostępny model kupimy za ok. 1200 zł, model kompaktowy za ok. 650 zł. A jakie żelazka z generatorem pary wybierają blogerzy?

Najlepsze żelazka z generatorem pary według blogerów

Blogerzy, którzy postanowili przetestować generator pary firmy Braun, uznali go za sprzęt wydajniejszy od tradycyjnego żelazka. Czas prasowania się skrócił, a trudne do tej pory do rozprasowania tkaniny, dały się łatwo rozprostować. Niebałaganka (prowadząca blog pod adresem niebalaganka.pl) początkowo sceptycznie podchodziła do dość sporego urządzenia, do którego potrzebna była jej deska do prasowania. Blogerka nie była tym zachwycona, bo za prasowaniem stanowczo nie przepada. Generator pary okazał się jednak dla niej miłym zaskoczeniem. Zdziwiło ją to, że stacja nie ma regulatora temperatury. Jak się jednak przekonała, żelazko samodzielnie ustawia odpowiednią temperaturę, dobrze rozprasowuje tkaniny, a dodatkowo zapobiega ich „świeceniu”.

Na blogu oczekujac.pl jego autorka pisze, że generator pary to prawdziwa oszczędność czasu. Dodaje też, że takie urządzenie w domu powoduje uśmiech na twarzy i zastanawia się, jak wcześniej mogła używać do prasowania innego sprzętu.

Bloger Podliński mówi, że „generator pary bije na głowę tradycyjne żelazka”. Autor bloga przetestował stację parową Braun CareStyle 7 Pro, którą bez problemu rozprasował swój ulubiony płaszcz (żelazko nie dotykało nawet do płaszcza, bo silny strumień pary wystarczył, żeby rozprostować zagniecenia). W teście blogera generator sprawdził się zarówno przy delikatnych materiałach takich jak jedwab, jak i przy bardzo grubych ubraniach (wełniany płaszcz).

Agata Puk prowadząca bloga agataberry.pl przetestowała generator pary CareStyle Compact. Kompaktowych rozmiarów sprzęt bez problemu mieści się na desce do prasowania i, co ważne dla blogerki, zajmuje mało miejsca w szafie. Blogerka docenia funkcję automatycznego dostosowania temperatury do prasowanych ubrań oraz tryb eco pozwalający oszczędzać energię, a tym samym chronić środowisko. Generator pary pomógł jej przygotować wyprawkę dla maluszka, bo dzięki niemu w krótkim czasie uporała się z wyprasowaniem wszystkich ciuszków:

Na blogu ubierajsieklasycznie.pl jego autorka docenia generator CareStyle Compact przede wszystkim za jego niewielkie rozmiary. Podstawa urządzenia mieści się na kartce A4, a sam sprzęt prezentuje się bardzo zgrabnie. Samo żelazko jest leciutkie, gładko sunie po prasowanych tkaninach i nie trzeba go dociskać, żeby rozprasować zagniecenia.

Autorka bloga wyrwanezkontekstu.pl, która prasowania bardzo nie lubi (nie lubiła), odkryła, że z generatorem pary ta nielubiana przez nią czynność stała się nawet całkiem przyjemna. Rozprasowanie plisów na spódnicy czy falbanek na sukience nie stanowi już dla niej większego problemu. A co najważniejsze, dzięki automatycznemu nastawieniu temperatury, blogerka nie musi segregować ubrań według rodzaju tkaniny (co do tej pory było dla niej koszmarem). Zanim blogerka wypróbowała generator pary, prasowanie powodowało u niej smutek i łzy w oczach. Teraz śpiewa z radości, że ma tak wspaniałe żelazko.

Kiedy zdecydować się na żelazko z generatorem pary?

Generatory pary są zaprojektowane tak, żeby produkować ogromne ilości pary przed dłuższy czas. Dzięki temu ułatwiają prasowanie dużych ilości prania. W zbiorniku na wodę mieści się zazwyczaj 3 razy więcej wody niż w klasycznym żelazku parowym. A to oznacza, że nie musimy co kilka minut przerywać pracy, żeby uzupełnić pojemnik. Woda znajduje się w osobnym zasobniku, więc samo urządzenie prasujące jest też lżejsze.

Żelazko z generatorem pary znacznie ułatwia prasowanie i przydaje się szczególnie w dużych rodzinach, osobom zawodowo zajmującym się szyciem (o tym, jak ważne jest dobre żelazko podczas szycia ubrań pisze blogerka joulenka i prowadzącym sklep z ubraniami. Do zalet generatora pary należy m.in. to, że bez problemu rozprasowuje uporczywe zagięcia na sztywnych i grubych materiałach. Poradzi sobie więc z bezproblemowym wyprasowaniem ciężkich zasłon, grubych palt czy jeansów.

Obraz
© Materiały prasowe

Stacja parowa z żelazkiem przyda się każdemu, kto na prasowaniu spędza godzinę dziennie.

Jakie żelazko z generatorem pary wybrać – tradycyjnych rozmiarów czy kompaktowe?

Kompaktowe żelazko CareStyle Compact należy do jednych z najmniejszych, a jednocześnie bardzo wydajnych modeli generatorów pary. Zajmuje mało miejsca, więc bez problemu zmieści na się desce do prasowania. Charakteryzuje się pionowym kształtem, a jego podstawa jest rozmiarów kartki A4. Żelazko posiada przy tym wszystkie niezbędne funkcje ułatwiające prasowanie. Sprzęt wytwarza ponad 2 razy więcej pary niż klasyczne żelazka parowe (120 g/min.) oraz ma dodatkowy mocny wyrzut pary (350 g/min.) połączony z wysokim ciśnieniem.

Obraz
© Materiały prasowe

Żelazkiem możemy prasować w pionie, rozprasowując nim nawet najtrudniejsze zagniecenia na płaszczach czy grubych zasłonach. Funkcja pionowego prasowania służy również do odświeżania ubrań długo wiszących w szafie. Niewielkich rozmiarów urządzenie z funkcją iCare pozwala na szybkie prasowanie różnych rodzajów tkanin bez konieczności nastawiania temperatury. Żelazko samodzielnie dostosowuje się do prasowanego materiału, zapobiegając tym samym ewentualnym przypaleniom. System Auto-off wyłącza sprzęt po 10 minutach nieużywania. Nawet jeśli zdarzy się nam zapomnieć o jego wyłączeniu, urządzenie się nie przegrzeje, a dom będzie bezpieczny.

Na kompaktowy sprzęt zdecydujmy się wtedy, kiedy nie dysponujemy dużą ilością miejsca, a zazwyczaj mamy duże ilości prania do wyprasowania.

CareStyle 7 Pro to sprzęt większy, ale również bardziej profesjonalny niż jego kompaktowy odpowiednik.

Obraz
© Materiały prasowe

Większe urządzenie możemy postawić na szafce obok deski do prasowania, a dzięki długiemu przewodowi w żelazku bez problemu prasować ubrania. Najnowocześniejszy model od firmy Braun jest cichy, dzięki czemu podczas prasowania możemy oglądać telewizję, rozmawiać przez telefon czy słuchać muzyki. CareStyle 7 Pro wybierzmy wtedy, kiedy od żelazka oczekujemy największej wydajności. Silny wyrzut pary oraz jej dodatkowe duże uderzenie pozwolą na dokładne rozprasowanie nawet najbardziej uporczywych zagnieceń.

Nawet ci, którzy nie lubią prasować z generatorem pary zmienią swoje podejście do tej mało przyjemnej dla nich czynności. Czas prasowania skróci się o połowę, a rozprasowanie nawet bardzo pogniecionych ubrań nie będzie stanowiło już problemu. Wysuszonej odzieży nie musimy sortować. Wystarczy, że uruchomimy naszą stację parową i rozpoczniemy prasowanie, a po kilku minutach góra nieuporządkowanych ciuszków zamieni się w ładnie złożoną garderobę. Wszystkie produkty Braun zaprojektowano z największą starannością, a niemiecka jakość gwarantuje, że sprzęty przez długi czas będą działały bez zarzutu. Najnowocześniejszą linię generatorów pary CareStyle 7 uhonorowano tytułem Najlepszego Produktu 2018 na rynku systemów do prasowania. Linia ta otrzymała też nagrodę Plus X Award.

Źródło artykułu:Materiał Partnera
Komentarze (19)