Jaki dysk przenośny wybrać. Modele HDD i SSD w atrakcyjnych cenach

Rzadko używane, ale niezbędne pliki, kopie zapasowe czy gigabajty zdjęć i filmów – to wszystko zajmuje całkiem sporo miejsca na dysku. Jeżeli doskwiera ci brak dostępnej pamięci, warto zainteresować się alternatywą w postaci dysku zewnętrznego. Jego możliwości nie różnią się zbytnio od dysku twardego wbudowanego w komputer osobisty.

Dyski SSD i HDD przydadzą się każdemu, kto potrzebuje dodatkowej przestrzeni na dysku
Dyski SSD i HDD przydadzą się każdemu, kto potrzebuje dodatkowej przestrzeni na dysku
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Do wyboru masz całkiem sporo modeli w różnych przedziałach cenowych. Zwróć uwagę na parametry i wybierz dysk, który spełni twoje oczekiwania. Możesz postawić na dyski HDD o dużej pojemności bądź SSD, które cechuje o wiele większa szybkość.

HDD czy SSD

Nowoczesne dyski SSD zaliczają się do urządzeń półprzewodnikowych, nie posiadają ruchomych elementów. Dzięki temu są z jednej strony mniej podatne na uszkodzenia, a z drugiej działają o wiele ciszej i szybciej. Zapisywanie i odczytywanie plików na dysku SSD to kwestia sekund, dlatego dobrze wykorzystać go do zadań takich jak przechowywanie kopii zapasowych czy sporych plików i folderów, z których korzystasz na bieżąco. Niestety wraz z większą szybkością idzie również większa cena, dlatego zwykle dyski SSD oferują mniejszą pojemność niż dysk HDD w tej samej cenie.

Dysk HDD to alternatywa dla mniej wymagających użytkowników, dla których prędkość przenoszenia danych nie ma większego znaczenia. Doskonale sprawdzą się zarówno do przechowywania i odtwarzania zdjęć i filmów, ale równie dobrze możesz umieścić na nim większe pliki, z których rzadko korzystasz. Za zakupem tego typu urządzenia przemawia przede wszystkim cena, z powodzeniem znajdziesz niedrogie dyski HDD o pojemności 1 czy 2 TB.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem

Zanim zdecydujesz się na zakup dysku zewnętrznego, poza pojemnością warto zwrócić uwagę na prędkość obrotową. Ten parametr tyczy się dysków HDD i odpowiada za stopień emitowanego hałasu oraz płynność działania. Dyski o mniejszej prędkości obrotowej są cichsze, za to działają nieco wolniej. Zwróć uwagę również na sposób podłączenia do komputera. Najpopularniejsze jest oczywiście łącze USB, jednak możesz również wybrać sprzęt obsługiwany bezprzewodowo, za pomocą sieci Wi-Fi.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (28)