Jaki czytnik e‑booków wybrać? Niezawodne modele w dobrej cenie

Książki elektroniczne to doskonała alternatywa dla tradycyjnych wydań papierowych. Są tańsze, czytnik zajmuje niewiele miejsca i pozwala zabrać swoją bibliotekę wszędzie tam, gdzie chcesz. Warto zastanowić się nad tą opcją.

Jaki czytnik e-booków wybrać? Niezawodne modele w dobrej cenie
Źródło zdjęć: © iStock.com

Na rynku znajdziemy wiele firm produkujących czytniki, które różnią się od siebie rozmiarem, typem ekranu czy obsługiwanymi formatami plików. Aby móc wybrać model odpowiadający oczekiwaniom, należy zwrócić uwagę na kilka czynników.

Czytnik czy tablet

Czytnik e-booków spełnia wymagania każdego entuzjasty literatury. Elektroniczny atrament w połączeniu z matowym ekranem zapewnia taki komfort czytania, jak prawdziwa książka. W przeciwieństwie do tabletu nie odbija promieni słonecznych i nie emituje własnego światła. Dzięki temu nawet wielogodzinne czytanie nie powoduje dyskomfortu. Zaletą takiego rozwiązania jest również mniejsze obciążenie akumulatora. Samo czytanie pobiera zdecydowanie mniej energii niż na przykład wgrywanie książek.

Sekret tkwi w specjalnym ekranie wykonanym w technologii E Ink. Ekran składa się z milionów mikrokomórek o średnicy ludzkiego włosa, które są ułożone obok siebie. Każdą z nich wypełniono białym i czarnym atramentem o przeciwnym ładunku elektrycznym. Kiedy impuls elektryczny trafia do komórki, pigment w jednym kolorze jest unoszony ku górze, a ten w drugim ściąga się do dołu. W efekcie piksel przyjmuje kolor czarny lub biały, w zależności od potrzeb. Można więc powiedzieć, że z każdym przewróceniem elektronicznej kartki, książka pisze się błyskawicznie na naszych oczach.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie

Ważnym elementem czytnika jest jego ekran. Im będzie większy, tym większy komfort dla czytelnika, z drugiej strony duże modele są bardziej nieporęczne. Jednak warto również zadbać o to, by sprzęt miał podświetlane krawędzie boczne. Dzięki temu będzie możliwe korzystanie z ekranu nawet przy słabym oświetleniu zewnętrznym. Warto również sprawdzić, czy sprzęt wyposażono w ekran dotykowy. W nowoczesnych modelach jest to normą, jednak niektóre starsze sprzęty mogą być wyposażone w standardowy ekran i przyciski.

Obraz
© flickr.com | Sergey Galyonkin

Przed zakupem upewnij się również, że wybrany przez ciebie model ma dostateczną ilość miejsca na wbudowanym dysku. Przeważnie sprzęty producentów wyposażono w pamięć 4 lub 8 GB, która pozwala na wgranie dużej liczby pozycji. Istotna jest również jakość i pojemność zamontowanego akumulatora. Warto zwrócić tu uwagę nie tylko na to, jak długo będziesz w stanie pracować na baterii, ale również jak szybko urządzenie się ładuje.

Więcej niż zwykła książka

Dla użytkowników istotne jest również to, jakie formaty obsługuje urządzenie. Od nich zależy, jak mocno będziesz w stanie ingerować w tekst.

Większość czytników obsługuje format EPUB, który pozwala na niemal dowolne dopasowywanie treści do potrzeb i upodobań użytkownika. Często spotykany jest również format MOBI, który wykorzystuje i rozwija firma Kindle.

Pozwalają one na dowolne dopasowywanie rozmiaru tekstu, rodzaju użytej czcionki, a także częściową edycję przeglądanych treści. Co najważniejsze, tekst po powiększeniu dopasowuje się do rozmiaru ekranu, dzieląc plik na strony, które w całości wyświetlają się na ekranie, w odróżnieniu od na przykład plików PDF.

Format PDF to, najprościej mówiąc, książka skopiowana do wersji cyfrowej. Jest odgórnie podzielona na strony, które możesz powiększać i zmniejszać w zależności od potrzeb, ale nie możesz ingerować w samo ich ustawienie. Pliki PDF można przekonwertować na pozostałe formaty, jednak w wielu przypadkach może się to źle skończyć.

Cała biblioteka na wyciągnięcie ręki

Czytnik książek to doskonała alternatywa dla osób, które dużo podróżują i nie wyobrażają sobie długotrwałej jazdy bez dobrej książki w zanadrzu. Zamiast jednej czy dwóch pozycji możesz mieć ze sobą całą biblioteczkę. Elektroniczne księgarnie są bardzo dobrze zaopatrzone, znajdziesz w nich większość pozycji tuż po ich premierze. Jedynym problemem mogą być starsze dzieła lub utwory mniej znanych autorów.

Źródło artykułu:WP Tech
poradnik kupującegoczytnikkindle
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (64)