Jaką wybrać pralko-suszarkę? Urządzenia, które pozwolą oszczędzić czas i miejsce

Jaką wybrać pralko-suszarkę? Urządzenia, które pozwolą oszczędzić czas i miejsce
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

09.08.2013 13:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pralko-suszarki to praktyczne urządzenia, które coraz częściej pojawiają się w naszych łazienkach. Radzimy, na co należy zwracać uwagę, wybierając sprzęt dla siebie.

Suszenie prania w domu bywa problematyczne, zwłaszcza w chłodniejsze pory roku. Dlatego obok pralek coraz częściej pojawiają się w naszych łazienkach także suszarki do ubrań.

Urządzenia te mają wiele zalet, ale niestety nie każdy może pozwolić sobie na zakup obydwu sprzętów, przede wszystkim z powodu niewystarczającej ilości miejsca w mieszkaniu. Alternatywą staje się zakup urządzenia typu 2w1. czyli pralko-suszarki. Jest to praktyczne urządzenie, chociaż jak w przypadku większości sprzętów wielofunkcyjnych należy pamiętać, że nie możemy oczekiwać od takiego urządzenia takiej samej wydajności, jak gdybyśmy mieli oddzielne pralkę i suszarkę.

Przede wszystkim w pralko-suszarce wysuszymy każdorazowo mniej prania (o około połowę) niż w suszarce. Kupując suszarkę, możemy wybierać spośród dwóch metod suszenia, tzn. wywiewowej (ewakuacyjnej), która do suszenia wykorzystuje powietrze z otoczenia. Wytworzona podczas suszenia para wodna odprowadzana jest na zewnątrz specjalnym przewodem. Taką suszarkę często trzeba podłączyć do wentylacji.

Drugim rodzajem suszenia jest kondensacja, czyli metoda wykorzystująca skraplanie wody. Wydobywająca się z ubrań wilgoć przetwarzana jest w parę wodną, a ta zostaje odprowadzona do specjalnego pojemnika. Taką suszarkę należy podłączyć do sieci wodno-kanalizacyjnej. Wśród pralko-suszarek znajdziemy urządzenia działające jedynie na zasadzie kondensacji.

Pojemność bębna

Pierwszym parametrem, którym powinniśmy kierować się przy wyborze pralko-suszarki jest ładowność bębna, czyli to, ile ubrań będziemy mogli wyprać i wysuszyć jednorazowo. W przypadku większości pralko-suszarek załadunek bielizny do suszenia jest o około 5. proc. mniejszy niż prania. Czyli na przykład możemy wyprać maksymalnie 6 kg odzieży, ale dobrze wysuszyć już tylko 3 kg. Rzadko można spotkać urządzenia, które mogą wysuszyć niewiele mniej ubrań niż wyprać.

Klasa efektywności energetycznej

Podstawowa kwestia przed zakupem jakiegokolwiek urządzenia AGD to sprawdzenie, ile prądu zużywa. W przypadku pralko-suszarek obowiązuje klasyfikacja od A do G, przy czym klasa A określa urządzenie zużywające najmniej energii. W Polsce raczej nie kupimy urządzenia innego niż z klasą A lub B. Pomimo dobrych parametrów, różnice w zużyciu prądu pomiędzy poszczególnymi modelami są na tyle duże, aby pozwolić nam w skali roku zaoszczędzić lub stracić ok. 10. zł (w przypadku pralko-suszarki, której używamy średnio dwa razy w tygodniu). Jeśli korzystamy z urządzenia częściej, kwota ta może sporo wzrosnąć. Z tego wniosek, że przy zakupie pralko-suszarki nie należy kierować się jedynie ceną samego urządzenia.

Należy też zawsze sprawdzić zarówno klasę efektywności energetycznej prania, jak i suszenia. Zdarza się bowiem, że urządzenie zużywa niewiele energii podczas prania, za to przy suszeniu staje się istnym „prądożercą”.

Prędkość wirowania

Kolejnym ważnym parametrem jest prędkość wirowania. W urządzeniach dostępnych obecnie na polskim rynku wynosi ona maksymalnie 160. obrotów na minutę. Należy wybrać pralko-suszarkę z jak największą wartością, ponieważ im wyższa jest prędkość wirowania, tym niższe będą koszty korzystania z funkcji suszenia.

Warto także kupić sprzęt, który będzie dawał jak największe możliwości w zakresie regulacji prędkości wirowania –. dzięki czemu będzie można wybrać właściwą prędkość dla każdego rodzaju tkanin – a także możliwość całkowitego wyłączenia tej funkcji. Pamiętajmy, że jeśli chcemy po wypraniu ubrań skorzystać z funkcji suszenia, pranie musi zostać odwirowane z prędkością co najmniej 800 obrotów na minutę.

Pobór wody

Podczas prania pralko-suszarki zużywają podobną ilość wody co zwykłe pralki. Jednak ponieważ suszenie odbywa się w przypadku tych urządzeń zawsze na zasadzie kondensacji, to podczas tego procesu pobór wody także jest niemały. W efekcie musimy się liczyć z około dwukrotnie większym zużyciem wody niż w przypadku zwykłej pralki. Oczywiście poszczególne modele różnią się między sobą ilością zużywanej wody i trzeba wybierać sprzęt pozwalający oszczędzić jak najwięcej.

Obraz
© (fot. Thinkstockphotos)

Programy

Producenci pralko-suszarek wyposażają swoje urządzenia w coraz więcej wymyślnych programów. Nie zawsze więcej znaczy lepiej, ponieważ zazwyczaj używamy tylko kilku z nich, a duża liczba dostępnych opcji prania i suszenia oznacza często wyższą cenę. Jeśli chodzi o funkcje prania, są one zazwyczaj takie same jak w pralkach, czyli dobrane do poszczególnych typów tkanin, na przykład jedwabiu czy bawełny, obuwia, bielizny, a także pranie skrócone, dodatkowe namaczanie itd. Programów suszenia jest zwykle mniej, podstawowe to tzw. suszenie do prasowania i do szafy –. w pierwszym przypadku ubrania wyjęte w suszarki wymagają jeszcze prasowania, w drugim – można je powiesić od razu w szafie. Bardziej zaawansowane modele mają np. funkcję suszenia w niskiej temperaturze – co jest wskazane dla delikatnych tkanin. Niektóre z pralko-suszarek mają funkcję tzw. autosuszenia. Czujniki wewnątrz urządzenia dostosowują długość cyklu suszenia do wilgotności ubrań. Najbardziej zaawansowane i co za tym idzie – najdroższe – modele
mają nawet kilkanaście różnych rodzajów suszenia.

Przydatne funkcje

Kupując pralko-suszarkę, powinniśmy zwrócić uwagę, jakie dodatkowe funkcje, zabezpieczenia i elementy oferuje producent. Poniżej zostały wymienione te najczęściej spotykane i zwykle najbardziej przydatne.

Zabezpieczenie przed dziećmi –. blokuje wszystkie przyciski, uniemożliwiając dzieciom zmianę ustawień urządzenia.

Opóźniony start –. suszenie rozpoczyna się o określonej godzinie. W zależności od modelu suszenie może rozpocząć się z różnym opóźnieniem. Maksymalnie wynosi ono 24 godziny. Automatyczne czyszczenie szufladki na detergenty - szuflada na detergenty jest płukana automatycznie podczas prania, dzięki czemu w urządzeniu łatwiej zachować czystość.

Automatyka wagowa - elektroniczne dostosowanie długości cyklu prania do wagi i rodzaju załadunku. My wybieramy rodzaj tkaniny, a pralka automatycznie dobiera parametry, takie jak temperatura, czas prania, ilość wody, prędkość wirowania.

Wskaźnik detergentów –. informuje, gdy użyliśmy zbyt wiele proszku do prania lub płynu do płukania.

Srebrna powłoka –. wnętrze pralki pokryte jest jonami srebra, które mają działanie bakteriobójcze. Jest to przydatne przede wszystkim do prania oraz suszenia ubrań alergików i małych dzieci.

Zabezpieczenie przed zalaniem –. w razie awarii specjalne czujniki nie pozwalają na rozlanie się wody w łazience.

Ceny

Ceny pralko-suszarek wahają się od ok. 150. zł (np. Indesit IWDC 7105 EU, Hotpoint-Ariston ARMXXD 1290 EU) do ok. 5000 zł (np. AEG L 16950 A3). Dużo droższe są pralko-suszarki firmy Miele. Za model WT 2780 WPM trzeba zapłacić ok. 8000 zł.

Anna Paczuska

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)