Jaką wybrać i kupić frytkownicę?

Wbrew pozorom wybór frytkownicy wcale nie należy do najprostszych. Na polskim rynku dostępnych jest wiele modeli, które różnią się rozwiązaniami, budową, a nawet sposobem działania.

Jaką wybrać i kupić frytkownicę?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

14.09.2012 15:56

Podstawowe pytanie...
…brzmi: jakiego urządzenia tak naprawdę potrzebujesz? Chociaż, jak sama nazwa wskazuje, frytkownice służą do przygotowywania frytek, to ich możliwości są znacznie większe. Na sklepowych półkach można znaleźć wiele modeli, w których z powodzeniem można przygotowywać także racuchy, faworki, pączki, krewetki czy domowe kotlety, a nawet grzyby i owoce w cieście. Warto pamiętać o tym podczas zakupów, ponieważ niektóre urządzenia mogą mieć dodatkowe rozwiązania ułatwiające smażenie w głębokim tłuszczu innych potraw. Ciekawą propozycję dla tych, którzy są zwolennikami kuchni wyposażonych w sprzęty do zabudowy, mają producenci dużego AGD. W ofercie kilku firm można znaleźć prawdziwe perełki –. płyty modułowe będące frytkownicami. Urządzenia tego typu można ciekawie zestawić z innymi płytami typu domino. W połączeniu z modelami ceramicznymi, indukcyjnymi, grillem lub wokiem (kuchnia orientalna) będą prawdziwą ozdobą kuchni, której nadadzą nowoczesny i oryginalny wygląd.

Tak naprawdę wszystko zależy od twoich potrzeb i preferencji. Do wyboru masz naprawdę wiele urządzeń. Obok tradycyjnych modeli frytkownic oraz wspomnianych już płyt do zabudowy na rynku dostępne są też urządzenia 2 w 1. w których przygotować można nie tylko frytki, ale i fondue. Dzięki specjalnej budowie i umieszczeniu elementu grzejnego pod misą w frytkownicy tego typu można podgrzać nie tylko olej służący do smażenia, ale również roztopić ser, który jest najważniejszym elementem tradycyjnego fondue. Dodatkowo do frytkownicy producenci dołączają zestaw niezbędnych widelczyków.

Z tłuszczem czy bez?
To ważne pytanie. Jak już wspomnieliśmy, frytkownice mogą różnić się między innymi sposobem działania, który przekłada się na metody pozyskiwania ciepła. Jeśli chcesz oprócz frytek przygotowywać też inne potrawy smażone na głębokim tłuszczu, zdecyduj się na frytkownicę tradycyjną, w której olej wlewa się do specjalnej misy. Wysoka temperatura tłuszczu jest warunkiem rozpoczęcia smażenia, w trakcie którego potrawy uzyskują charakterystyczny smak. Tego typu urządzenia stanowią większość i tak naprawdę, o ile nie interesuje cię konkretny model wykorzystujący inny sposób pozyskiwania ciepła, to właśnie spośród tych urządzeń będziesz wybierać.

Nowością na polskim rynku są frytkownice ograniczające zużycie oleju, oferowane zaledwie przez kilku producentów. Jeśli jesteś zwolennikiem zdrowego odżywiania, starasz się ograniczać spożywanie smażonych potraw, a mimo to nie możesz oprzeć się smakowi frytek, jest to urządzenie właśnie dla ciebie. Frytkownice tego typu wykorzystują albo łączenie gorącego powietrza z elementem grillującym, albo specjalny system cyrkulacji powietrza. Oba rozwiązania są równie skuteczne i tak naprawdę umożliwiają smażenie potraw przy minimalnym zużyciu tłuszczu.

Rodzaj misy
Misa na olej to jedna z najważniejszych części frytkownicy, na którą koniecznie musisz zwrócić uwagę. Przede wszystkim ważna jest jej pojemność, która standardowo wynosi od 1 do 4 l i wpływa m.in. na wymiary całego urządzenia. Wbrew pozorom to od wielkości kosza, a nie od pojemności misy zależy to, ile frytek możemy usmażyć jednocześnie. Misa misie nie równa, więc jaką wybrać? Przede wszystkim poszukaj modelu wykonanego z wytrzymałego tworzywa, np. stali nierdzewnej lub lanego aluminium. Jest to bardzo ważne, gdyż właśnie pojemnik ma kontakt z gorącym olejem i musi być odporny na wysoką temperaturę. Warto zainwestować we frytkownicę, która ma misę dodatkowo pokrytą powłoką zapobiegającą przywieraniu produktów. W efekcie frytki, racuchy lub kotlety nie będą się przypalać, a czyszczenie urządzenia będzie bajecznie proste.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Jednak to nie wszystko. Kolejnym ważnym aspektem jest rodzaj misy. Chodzi o to, czy jest na stałe wbudowana w urządzenie, czy też można ją zdemontować. W pierwszym przypadku polecamy modele, w których pojemnik ma spust oleju lub specjalny dziobek, który ułatwia wylewanie zużytego tłuszczu. Takie rozwiązanie wpływa na komfort użytkowania i łatwość czyszczenia frytkownicy. W drugim misa może, ale nie musi, mieć spust oleju. Ważniejsze jest to, żeby można było ją myć w zmywarce i by miała kształt ułatwiający wyjmowanie jej z obudowy.

Przydatne rozwiązania
Kolejnym krokiem do wyboru frytkownicy jest zapoznanie się z rozwiązaniami, które oferują producenci. Bardzo praktyczne są minutnik i regulacja temperatury, które okazują się niezbędne, jeśli w urządzeniu chcesz smażyć nie tylko frytki. Minutnik z sygnałem dźwiękowym pozwala ustawić czas smażenia i informuje o zakończeniu pracy, a regulator temperatury zapewnia szybkie nagrzewanie urządzenia i utrzymanie optymalnej temperatury w zależności od rodzaju przygotowywanej potrawy. Nie możesz zapomnieć też o okienku w pokrywie, które pozwala na stałą kontrolę smażenia, lampkach kontrolnych informujących o gotowości frytkownicy do pracy lub podłączeniu do prądu oraz o zabezpieczeniu przed przegrzaniem i nienagrzewającej się obudowie. To standardowe rozwiązania.

W bardziej zaawansowanych modelach możesz spotkać kilka dodatkowych udogodnień, np. wyświetlacz LCD, informujący użytkownika o aktualnych parametrach czy problemach technicznych, obrotowy kosz pochylony pod kątem 1. °C, który ogranicza ilość zużywanego tłuszczu, lub mechanizm automatycznego otwierania pokrywy po skończonym smażeniu. Warto zastanowić się nad wyborem frytkownicy z możliwością podnoszenia i opuszczania kosza przy zamkniętej pokrywie, co pozwala na wyciągnięcie lub umieszczenie frytek w oleju już po jej zamknięciu. Jeśli mycie urządzenia wydaje ci się zbyt kłopotliwe, wybierz model z funkcją wstępnego namaczania misy oraz możliwością mycia pojemnika w zmywarce. Jeśli często i dużo smażysz, powinieneś zdecydować się na model z dodatkowym koszem lub tzw. separatorem. Na rynku dostępne są frytkownice, które mają albo jeden duży kosz do smażenia, albo dwa mniejsze, w których jednocześnie można przygotowywać dwie potrawy. Prostym sposobem na smażenie w tym samym czasie dwóch produktów jest separator,
czyli wyjmowana przegródka, którą umieszcza się w koszu.

Zanim zdecydujesz jaką wybrać i kupić frytkownicę - pamiętaj!

- Jeśli chcesz kupić frytkownicę z wymiennym filtrem, musisz go koniecznie wymieniać po kilkudziesięciu smażeniach, o ile producent nie zaleca inaczej.
- Zawsze używaj filtrów zalecanych przez producenta. Ważna jest tu nie tylko jakość użytych materiałów, ale i właściwości fizyczne filtra.
- Podczas zakupu zwróć uwagę, czy urządzenie ma uchwyty lub specjalne wgłębienia ułatwiające przenoszenie.
- Pamiętaj, żeby frytkownica miała antypoślizgowe nóżki, które zapobiegają przesuwaniu się urządzenia po blacie.
- Zwróć uwagę, czy frytkownica ma schowek na przewód. To rozwiązanie ułatwia jej przechowywanie i zapobiega przypadkowemu uszkodzeniu kabla.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)