Jak zrootować telefon? Jest na to szybki i bezpieczny sposób

Jak zrootować telefon? Jest na to szybki i bezpieczny sposób
Źródło zdjęć: © WP.PL | Oskar Ziomek

18.11.2019 15:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Root pozwala uzyskać dostęp do ukrytych funkcji telefonu. To opcja dla bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy ze swojego sprzętu chcą wycisnąć więcej. Na szczęście odpowiedź na pytanie, jak zrootować telefon, jest prosta.

Czym jest root? Mówiąc w skrócie, pozwala on uzyskać pełną kontrolę nad telefonem. Producenci smartfonów "ukrywają" niektóre funkcje przed użytkownikami, aby ci - przypadkowo bądź nie - nie doprowadzili do uszkodzenia sprzętu. Root tego typu zabezpieczenia pozwala ominąć. Z racji tego, że bez rootowania telefon i tak uruchomi wszystkie aplikacje dostępne w Google Play, nie każdy użytkownik Androida musi przez ten proces przechodzić. Jednak ci, którzy chcieliby mieć większy wpływ i możliwości, mogą zdecydować się na root.

Jak szybko zrootować telefon?

Rootowanie telefonu z Androidem bardzo często zależy od tego, jaki model posiadamy. Żeby przyspieszyć i ułatwić tę procedurę, warto skorzystać ze specjalnych programów, które znajdziemy na stronie dobreprogramy.pl.

Jedną z najpopularniejszych aplikacji do szybkiego i bezpiecznego rootowania telefonu jest Kingo ROOT. Narzędzie jest darmowe i radzi sobie ono z urządzeniami wiodących marek (Samsung, Sony, HTC, LG itp.), jak również tymi mniej znanych producentów. Jego obsługa jest prosta, a cały proces w zasadzie automatyczny.

Wystarczy, że aktywujemy na smartfonie tryb debugowania USB (aby to zrobić, należy przejść do ustawień telefonu, następnie wybrać "Informacje o telefonie", a tam siedem razy nacisnąć w komunikat o numerze kompilacji - dzięki temu w ustawieniach systemu dostępne będą opcje programistyczne pozwalające na debugowanie USB), podłączymy go do komputera za pośrednictwem kabla USB, a Kingo ROOT samoczynnie zainstaluje wszystkie niezbędne sterowniki i zaproponuje zrootowanie urządzenia. Co równie istotne aplikacja pozwala potem w dowolnym momencie przywrócić urządzenie do domyślnych ustawień.

Jak bezpiecznie zrootować telefon?

Najbezpieczniejszym wariantem będzie skorzystanie z gotowych programów, opisanych wyżej. Trzeba jednak pamiętać, że bezpieczne rootowanie telefonu zależy od tego, w jakim celu chcemy to zrobić. Niektóre aplikacje wykorzystujące zrootowanie urządzenia może w nim negatywnie namieszać.

Jak zauważył bloger dobreprogramy.pl, root może w znaczący sposób rozwinąć możliwości telefonu. Np. program SD Maid realnie czyści pamięć SD, a Master WiFi Key służy do przypomnienia sobie haseł WiFi.

Niektórzy eksperci podkreślają, że rootowanie telefonu może być zagrożeniem, ponieważ szkodliwe aplikacje uzyskają wówczas do bardzo wielu opcji, jak np. możliwość wykradania haseł podmieniać adresy w przeglądarce. Dlatego też trzeba wiedzieć i mieć pewność z jakich aplikacji korzystamy po zrootowaniu telefonu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)