Jak zrobić dobre zdjęcia w sylwestrową noc?
W sylwestrową noc niebo rozświetlą zachwycające wybuchy sztucznych ogni. Fajerwerki potrwają zaledwie kilka minut. Zatrzymaj tę chwilę na pięknej fotografii! Black Point z ekspertem fotografikiem radzą jak wykonać zdjęcia fajerwerków, które zrobią wrażenie na wszystkich znajomych.
W Sylwestra wszystko dzieje się szybko. Za szybko. Żeby nie umknęły żadne wspomnienia najlepiej je zachować, a zdjęcia to najlepsza metoda archiwizacji. –. Najtrudniejsze wydaje się fotografowanie sztucznych ogni – mówi Jacek Bryś, specjalista ds. produktu z firmy Black Point. – Nasz ekspert radzi, jak podejść do tematu, żeby efekt zaskoczyły nawet samego autora.
Dobra lokalizacja
Wbrew pozorom wcale nie trzeba być blisko. –. Należy wybrać miejsce znacznie oddalone od wystrzeliwania fajerwerków. Dzięki temu całe ogniste wystrzały zmieszczą się w kadrze, a przechodnie nie zasłonią nam obiektywu – tłumaczy Anna Wajs, fotograficzka, współwłaścicielka studia www.parkform.com. – Osoby, które profesjonalnie i poważnie podchodzą do tematu, mogą wypytać ekipę odpowiedzialną za pokaz, w którym kierunku będą wystrzeliwane ognie – dodaje.
Bez statywu ani rusz
Wychodząc na „polowanie”. najpiękniejszych ujęć sztucznych ogni, upewnijmy się, czy zabraliśmy statyw. – Statyw przy robieniu zdjęć jest konieczny, ponieważ każde poruszenie aparatem popsuje nasze zdjęcie – tłumaczy Anna Wajs.
Gwóźdź programu – ustawienie parametrów
Kluczem do zrobienia dobrych zdjęć fajerwerków jest odpowiednie ustawienie parametrów aparatu. Fotograficzka Anna Wajs instruuje: –. Jeśli chodzi o czułość wybieramy najniższą, jaką oferuje aparat np. 100 ISO. Włączamy tryb manualny oznaczony literką „M”. Robiąc zdjęcia fajerwerkom, nie liczmy na autofocus – ostrość ustawmy na nieskończoność. Należy także pamiętać o regulowaniu przysłony w zależności od mocy świetlnych wybuchów. Jeśli są przepalone, czyli zbyt jasne, zwiększamy wartość przesłony z f/8 na f/16, jeśli są niedoświetlone, powinniśmy zmniejszyć wartość przysłony.
Kolejne ważne ustawienie to balans bieli. –. Ten parametr związany jest z kolorystyką zdjęć. Źle ustawiony spowoduje, że zupełnie utracimy naturalne kolory – ostrzega Anna Wajs. Aby tego uniknąć, fotograficzka radzi ustawić w aparacie tryb dedykowany do oświetlenie żarówkowego. Jeśli mamy aparat lustrzankę, pamiętajmy o włączeniu tryb BULB. Czas naświetlenia zależy wtedy od czasu przytrzymania wciśniętego spustu migawki, w tym celu używamy wężyka spustowego. Należy pamiętać, że do rejestracji dużej liczby świetlistych wybuchów czas naświetlenia będzie powyżej 10 s.
I...cyk
Teraz już wszystko zależy od naszego wprawnego oka i refleksu. –. Najpiękniejsze zdjęcia fajerwerków możemy wydrukować, a potem zrobić domową wystawę, która może być świetnym pretekstem do zorganizowania karnawałowego przyjęcia – mówi Jacek Bryś specjalista ds. produktu w firmie Black Point.
_ Black Point jest producentem papierów fotograficznych Silver oraz GoldEditon, a także zamienników tuszy i tonerów do najpopularniejszych drukarek. _