Jak zlokalizować skradziony telefon

Jak zlokalizować skradziony telefon

Jak zlokalizować skradziony telefon
Źródło zdjęć: © chip.pl
31.05.2012 10:51, aktualizacja: 01.06.2012 13:11

Na pewno raz w swoim życiu coś zgubiłeś, prawda? Fatalnie byłoby gdyby następną zgubioną lub skradzioną rzeczą był twój telefon. Z pomocą może przyjść mobilny pakiet bezpieczeństwa.

Aby skorzystać z nowoczesnych rozwiązań, które pozwolą nam odzyskać skradzione urządzenie, musi ono posiadać system operacyjny Android lub iOS. W praktyce oznacza to, że z opisanego poniżej sposoby skorzystają właściciele iPhone'ów, iPadów oraz smartfonów i tabletów z Androidem. Jeśli należy do stosunkowo niewielkiej grupy Polaków, którzy korzystają z telefonów BlackBerry, twój smartfon posiada rozwiązanie BlackBerry Protect i nie musisz szukać dodatkowych programów, by odnaleźć ukradzione urządzenie.

Do namierzenia skradzionego urządzenia wykorzystamy jeden z mobilnych pakietów bezpieczeństwa, które oferują wszyscy najwięksi producenci oprogramowania antywirusowego: Kaspersky Lab, F-Secure, Eset, Symantec czy G Data. Co prawda, za pakiet zabezpieczający nasz telefon będziemy musieli zapłacić, ale oprócz możliwość lokalizowania skradzionego urządzenia, dostaniemy również antywirusa w wersji mobilnej, aplikacje do ochrony tożsamości, ochrony poufnych informacji, firewall i oczywiście automatyczne aktualizacje przez okres ważności licencji.

Jak odzyskać skradziony telefon za pomocą takich aplikacji pokażemy na przykładzie programu Norton Mobile Security firmy Symantec. Warto jednak pamiętać, że bez względu na to, jakiego producenta oprogramowanie wybierzecie, działać będzie ono na podobnej zasadzie. Poszczególne programy różnią się przede wszystkim wykorzystaniem zasobów urządzenia, interfejsem użytkownika i oczywiście ceną (zestawienie cen podajemy na końcu artykułu).

Jak odzyskać skradziony telefon, na przykładzie Norton Mobile Security

Krok 1: Pobierz i aktywuj produkt
Pobierz aplikację Norton Mobile Security z Android Market lub skorzystaj z adresu dołączonego do karty licencyjnej. Następnie aktywuj produkt kodem dołączonym do opakowania. WSKAZÓWKA: Zakupiona licencja daje roczną ochronę urządzenia mobilnego. Możesz także skorzystać z wersji testowej.

Krok 2: Pobierz dodatek Web Anti-Theft Status
Z menu głównego aplikacji Norton Mobile Security wybierz Set Up Anti-Theft i przejdź do konfiguracji. Pobierz dodatek Web Anti-Theft Status, który pozwoli monitorować aktualne położenie telefonu poprzez GPS wbudowany w urządzenie. WSKAZÓWKA: Web Anti-Theft Status umożliwia także robienia cyklicznych zdjęć złodziejowi, który będzie trzymał telefon przed sobą, na przykład pisząc wiadomość SMS. Przednia kamera telefonu wykona zdjęcie i prześle na specjalną stronę mobilną.

Krok 3: Zarejestruj konto
Zarejestruj urządzenie w serwisie Norton. Po zainstalowaniu dodatku będziesz musiał zalogować się do swojego konta Norton Anti-Theft lub założyć nowe konto. Po wykonaniu tej czynności potwierdź rejestrację urządzenia przyciskiem Register. WSKAZÓWKA: Możesz ustalić inną nazwę swojego telefonu.

Krok 4: Wróć do aplikacji
Rejestracja urządzenia przebiegła pomyślnie. Kliknij więc Next, aby przejść do interfejsu Norton Mobile Security. WSKAZÓWKA: Oprócz dodatku Web, możesz także skonfigurować SMS Anti-Theft Status. Wtedy będziesz w stanie zablokować telefon z poziomu innego, dodanego do listy numeru telefonu.

Krok 5: Zaloguj się na Norton Anti-Theft
Gdy twój telefon zostanie skradziony lub zgubiony, uruchom komputer i przejdź na adres http://antitheft.norton.com i zaloguj się na konto utworzone wcześniej.

Krok 6: Śledź lokalizację
Jeżeli telefon jest włączony, status telefonu będzie dostępny. Sprawdź gdzie znajduje się twój telefon na mapie Google i ustaw w jakich odstępach czasowych ma być wysyłana informacja o lokalizacji do twojego konta Norton.

Krok 7: Wykonaj zdjęcia złodzieja
Włącz wykonywanie zdjęć złodzieja przechodząc do działu Sneak Peak i klikając w Take a Picture. Gdy osoba będzie pisać SMS telefon zrobi jej zdjęcie i prześle je prosto do twojego konta internetowego Norton Anti-Theft.

Krok 8: Odzyskaj telefon
Ściągnij zdjęcie, zablokuj telefon przyciskiem Lock Device i ruszaj do wskazanej przez mapę lokalizacji.

Poradnik przygotowany przez ekspertów firmy Symantec.

Ile to kosztuje?

Kaspersky Mobile Security
Licencja: 55 zł / 47,95 zł w Google Play (ochrona 1 smartfona przez 1 rok)
Wersja testowa: tak

F-Secure Mobile Security
Licencja: 89 zł / 43,04 zł w Google Play (ochrona 1 smartfona przez 1 rok)
Wersja testowa: tak

Norton Mobile Security
Licencja: 109,90 zł za ochronę dla smartfonów / 139 zł za ochronę dla tabletów (przez rok). Ochrona przed szkodliwym oprogramowaniem (anti-malware) - darmowa.
Wersja testowa: darmowa ochrona anti-malware

ESET Mobile Security
Licencja: 29,99 zł (ochrona 1 smartfona przez 1 rok)
Wersja testowa: tak

G Data MobileSecurity
Licencja: 39,99 zł (ochrona 1 smartfona przez 1 rok), bezpłatna dla użytkowników programów antywirusowych G-Data
Wersja testowa: tak

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (280)