Jak złamać zabezpieczenia i zaktualizować Androida

Jak złamać zabezpieczenia i zaktualizować Androida

Jak złamać zabezpieczenia i zaktualizować Androida
Źródło zdjęć: © Komputer Świat
03.08.2011 10:40, aktualizacja: 22.09.2011 12:09

Gdy kupujemy telefon, myślimy zazwyczaj o użytkowaniu urządzenia przez najbliższy rok lub dwa. Co jednak zrobić, gdy nasz producent nie aktualizuje oprogramowania? Możemy uaktualnić system samodzielnie.

Obraz

Gdy kupujemy nowy telefon w abonamencie operatora, zazwyczaj chcemy, aby posłużył nam przez minimum dwa lata. Owe dwa lata to niemal wieczność w rozwoju technologii urządzeń GSM. Dobrym przykładem tego stanu rzeczy jest coraz popularniejszy Android. Nowe wersje platformy Google wydawane są w mniej więcej półrocznych interwałach. Tym samym nasz smartfon przeżyje przez okres użytkowania dwóch lat mniej więcej cztery aktualizacje.

Niestety, zazwyczaj ze strony producenta telefonu lub operatora spodziewać możemy się uaktualnienia tylko raz (do wersji o numer wyższej). Później nasz smartfon popadnie w niepamięć i o jego aktualizację będziemy musieli zadbać sami.

Pokażemy, jak na leciwym smartfonie z Androidem 1.6 zainstalować system Google w wersji 2.2.

Po co aktualizować?

Zastanówmy się, po co to tak naprawdę robimy. Być może nasz telefon działa tak, jak chcemy, i w rzeczywistości nie wymagamy od niego więcej. Tak jest na początku, ale siła nowych platform mobilnych tkwi w dodatkowych programach oferowanych za pomocą tak zwanych zintegrowanych sklepów z aplikacjami. Już po kilku tygodniach zauważymy, że któryś z programów po prostu nie chce działać na naszym telefonie, bo ma przestarzałą platformę systemową.

Najprostszy przykład: mobilny Firefox 4 wymaga co najmniej Androida 2.0. W starszych wersjach systemu przeglądarka nie uruchomi się. Następnym plusem jest dostęp do nowych funkcji oferowanych przez kolejne odsłony platform systemowych, które wprowadził producent.

Nie zapominajmy również o bezpieczeństwie. Z czasem w starszych platformach ujawniane są luki w zabezpieczeniach, które mogą być wykorzystane przez eksploity w celu infekcji telefonu. Najnowsze wydania systemów dla smartfonów poza tym, że wprowadzają szereg usprawnień, to cechują się też "załatanym" kodem, bardziej odpornym na ataki cyberprzestępców.

Wady rootowania

Proces rootowania niesie ze sobą także negatywne konsekwencje. Pierwszą jest utrata gwarancji na urządzenie. Wówczas i tak najpierw sprawdzany jest numer S/N telefonu, a następnie instalator firmware'u dedycuje, czy dany software jest dla naszego telefonu. Do kolejnych negatywnych czynników zaliczyć należy możliwą destabilizację pracy telefonu lub nawet jego zepsucie! Nieudany proces potrafi doprowadzić telefon do awarii i wtedy stanie się on tylko kawałkiem złomu.

Kolejnym potencjalnym aspektem jest spadek wydajności. Nie ukrywajmy, nowe platformy systemowe, poza większą funkcjonalnością, wnoszą również wyższe wymagania sprzętowe. Android 2.2 rozwija skrzydła dopiero przy 51. MB pamięci RAM. Nie spodziewajmy się więc cudów na telefonie, który ma tylko 192 MB pamięci. Część z funkcji systemu będzie po prostu niedostępna. Różnica w mniejszej ilości pamięci operacyjnej w praktyce nie wpływa jednak na wydajność platformy podczas typowych zastosowań. Problemy pojawiają się w przypadku próby uruchomienia wielu procesów jednocześnie.

Ostatnim minusem są dysfunkcje telefonu. Nierzadko wersje systemów przygotowane przez entuzjastów nie są dopracowane i mogą objawiać się problemami z dostępem do funkcji, które w przypadku oryginalnej wersji oprogramowania działają bez zarzutu. Często dotyczy to łączności Bluetooth oraz aparatu fotograficznego w telefonach. Te po migracji do nowszej wersji mogą nie działać.

Do wykonania porad z tego artykułu jest niezbędny plik UniversalAndroot.apk.

Uwaga!

Czynność podmiany oprogramowania systemowego wykonujemy na własną odpowiedzialność. Redakcja nie może i nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody wynikające z opisywanych czynności.

Obraz

Rootowanie metodą One-Click

Zanim rozpoczniemy wgrywanie nowej wersji platformy systemowej, najpierw musimy uzyskać dostęp do konta roota. Wspomniany dostęp daje nam możliwość wykonywania wszystkich zadań specyficznych dla danej platformy, w tym również możliwość przeprowadzenia aktualizacji na własną rękę.

W dalszej części poradnika pokażemy, jak zrootować telefon na przykładzie popularnego w kraju smartfonu G1 (HTC Dream). Warto dodać, że proces ten przeprowadzić możemy również na innych telefonach z Androidem, co w żadnym wypadku nie dotyczy dalszych wskazówek związanych z wgrywaniem nowego oprogramowania!

Kolejne części poradnika dedykowane są wyłącznie użytkownikom telefonu G1 (HTC Dream), w dodatku z oprogramowaniem modułu radiowego w wersji 2.XX.XX.XX (najczęściej spotykane w przypadku telefonów w Europie) - pozostałe wersje nie są obsługiwane. Należy o tym pamiętać, bo próba przeprowadzenia aktualizacji na innych wersjach telefonu może zakończyć się fiaskiem i nieodwracalnym uszkodzeniem urządzenia.

Oczywiście użytkownicy innych telefonów niż G1 (HTC Dream) będą postępować praktycznie w taki sam sposób, jaki opisujemy. Wykorzystywać jednak będą inne wersje oprogramowania, możliwe, że różne narzędzia. Proces zawsze jest podobny, jednak różne telefony wymagają różnych ważnych szczególnych działań.

Telefony, które możemy zrootować metodą One-Click Root

Opisywana przez nas metoda uzyskiwania dostępu do konta roota z wykorzystaniem mechanizmu One-Click zadziała również na innych telefonach niż G1 (HTC Dream). Poniżej znajduje się lista obsługiwanych urządzeń. Cyfry w nawiasach informują o wymaganej wersji Androida.

- Acer Liquid (2.1)
- CDMA Hero (2.1)
- Dell Streak (2.1)
- G1 (1.6)
- Google Nexus One (2.2)
- HTC Hero (2.1)
- HTC Magic (1.5)
- HTC Magic 32A (1.5)
- HTC Magic 32B (1.6)
- LG Ally
- Motorola Milestone (2.1)
- Motorola XT701
- Motorola XT800 (2.1)
- Motorola ME511
- Nexus One (2.2)
- Sony Ericsson Xperia X10 (1.6)
- Sony Ericsson Xperia X10 Mini Pro (1.6)
- Vibo A68. (1.6)

Przypomina ponownie, że wymienione modele telefonów można jedynie złamać z wykorzystaniem metody One-Click Root. W żadnym wypadku nie powinniśmy instalować na nich kompilacji Androida, którą przeznaczono dla telefonu G1 (HTC Dream)!

Obraz

Czynności wstępne

Zanim rozpoczniemy proces rootowania naszego G1 (HTC Dream), najpierw musimy sprawdzić kilka istotnych rzeczy. Po pierwsze upewniamy się, że bateria telefonu jest naładowana przynajmniej w 8. procentach. Proces wgrywania nowego oprogramowania odbywa się na odłączonym zasilaniu i trwa do kilkudziesięciu minut. Rozładowanie się baterii podczas wgrywania oprogramowania sprawi, że telefon unieruchomi się raz na zawsze.

Kolejną rzeczą jest utworzenie kopii zapasowej kontaktów oraz danych z karty pamięci. Dopiero wtedy formatujemy kartę SD telefonu w systemie plików FAT (nie FAT32!).

Obraz
© (fot. komputerswiat.pl)

Pozostałe czynności niezbędne przed przeprowadzeniem procesu aktualizacji opiszemy w dalszych częściach artykułu.

Jak sprawdzić wersję firmware'u radia

Sprawdźmy wersję zainstalowanego radia w telefonie, gdyż dalsze wskazówki dotyczyć będą jedynie urządzeń ze sterownikami w wersji 2.XX.XX.XX. Jeśli będziemy dysponować inną wersją, to podwyższamy ryzyko zepsucia się telefonu. Radio również możemy zmienić. 1. Wyłączamy telefon i uruchamiany go w trybie fastboot. W tym celu przytrzymujemy przycisk aparatu (umieszczony na prawej bocznej ściance obudowy telefonu) i naciskamy czerwoną słuchawkę.

2. Po chwili telefon uruchomi się w trybie fastboot. Musimy odnaleźć na kolorowym ekranie informację z numerem radia, która poprzedzona będzie wyrazem: RADIO.

Obraz
© (fot. komputerswiat.pl)

Domyślnie Android umożliwia instalowanie aplikacji tylko ze zintegrowanego sklepu - Usługa Market. Musimy umożliwić urządzeniu instalowanie aplikacji z innych źródeł.

1. Z menu telefonu wybieramy ikonę Ustawienia (Settings) i w nowym oknie naciskamy Aplikacje.

Obraz
© (fot. Stuff/materiały prasowe)

2. Zaznaczamy pierwszą z dostępnych opcji wyłączającą mechanizm blokujący nieznane źródła Nieznane źródła.

Obraz
© (fot. komputerswiat.pl)

3. Powracamy do ekranu głównego.

Uzyskujemy dostęp do konta roota

Możemy przejść do właściwego procesu uzyskiwania konta roota. Cała czynność zajmie nam tylko chwilę.

W tym celu wykorzystamy podatność Androida 1.6 na eksploity. Niemniej luka w zabezpieczeniach systemu tym razem jest mile widziana i jej obecność nie powinna nas martwić.

1. Pobierz program Universal Androot.

2. Podłączamy telefon kablem do komputera i kopiujemy na kartę pamięci SD pobrany plik UniversalAndroot.apk.

3. Odłączamy telefon od komputera i upewniamy się, że mamy dostęp do internetu.

4. Instalujemy z Usługi Market dowolny eksplorator plików, który umożliwia przeglądanie karty pamięci telefonu, na przykład aplikację ES File Explorer (darmową).

5. Uruchamiamy eksplorator plików i przechodzimy do karty pamięci, następnie uruchamiamy plik UniversalAndroot.apk i instalujemy aplikację.

Obraz
© (fot. komputerswiat.pl)

6. Przechodzimy do listy zainstalowanych programów i uruchamiamy UniversalAndroot. Upewniamy się, że na rozwijalnej liście zaznaczona jest opcja Superuser for Android 1.5/1.6. następnie klikamy na przycisk Root :-) i czekamy do momentu, aż aplikacja wyświetli wynik w postaci: Woot! Your device is rooted!

7. Przechodząc do listy programów telefonu, powinniśmy ujrzeć nową ikonę programu (patrz obrazek poniżej).

Obraz
© (fot. komputerswiat.pl)
Obraz

Wgrywamy nowy menedżer rozruchu

Dysponujemy już kontem roota w telefonie, co daje nam nieograniczone możliwości związane z modyfikacją oprogramowania urządzenia. Wykorzystajmy więc te prawa i uaktualnijmy naszą przestarzałą wersję Androida 1.6 do nowszego wydania z numerem 2.2.

Przypominamy, że wskazówki opisane od tego momentu dotyczą jedynie telefonu G1 (HTC Dream) ze sterownikami radia w wersji 2.XX.XX.XX i w żadnym przypadku nie poleca próby modyfikacji dokładnie tymi samymi metodami na innych modelach telefonów!

W tym kroku podpowiadamy, jak zainstalować nowy menedżer rozruchu w Androidzie 1.6 pracującym na telefonie G1 (HTC Dream). Niestety, jego instalacja jest wymagana przed aktualizacją platformy systemowej, gdyż zintegrowany menedżer rozruchu nie pozwoli nam przeprowadzić uaktualnienia.

Instalujemy ROM Manager

Pokażemy, jak zainstalować i aktywować ROM Manager. Oczywiście jest również kilka innych metod umożliwiających dostęp do pamięci ROM i jej modyfikacji, ale omówiona poniżej aplikacja jest najbardziej przyjazną użytkownikowi.

1. Wyszukujemy w Usłudze Market i instalujemy aplikację ROM Manager (jest darmowa).

2. Uruchamiamy zainstalowany program ROM Manager.

3. W sekcji Utilities naciskamy opcję Fix Premissions.

Obraz
© (fot. komputerswiat.pl)

Da nam to dostęp do konta o podwyższonych uprawnieniach.

Musimy uruchomić aplikację SuperUser i sprawdzić, czy w sekcji Apps obok pozycji ROM Manager wyświetla się zielona kontrolka. To sygnał, że program zadział prawidłowo.

Obraz
© (fot. komputerswiat.pl)

4. W programie ROM Manager wybieramy opcję Flash ClockworkMod Recovery.

Obraz
© (fot. komputerswiat.pl)

Zostanie wyświetlona informacja o rozpoznanym modelu telefonu.

Obraz
© (fot. komputerswiat.pl)

Uwaga! Będzie to nazwa HTC Dream (ewentualnie HTC Magic). Potwierdzamy model telefonu i czekamy, aż proces instalacji nowego menedżera rozruchu dobiegnie końca. O postępie informuje nas żółty pasek w górnej części ekranu telefonu. Proces aktualizacji zajmuje zazwyczaj około 3 minut.

5. Po zakończeniu procesu klikamy na opcję Reboot into Recovery i zatwierdzamy przyciskiem OK.

Obraz
© (fot. komputerswiat.pl)

Jeśli po ponownym uruchomieniu telefonu ujrzymy na ekranie po chwili symbol (patrz obrazek poniżej), to znaczy, że kroki 4 i 5 niniejszej porady musimy powtórzyć.

Obraz
© (fot. komputerswiat.pl)
Obraz

Tworzymy backup

Zanim rozpoczniemy proces wgrywania nowszej wersji Androida, warto stworzyć kopię zapasową zainstalowanej obecnie platformy systemowej. W razie kłopotów będziemy mogli bezpiecznie wrócić do działającego systemu i uratować nasz smartfon.

1. Uruchamiamy telefon w trybie przywracania. W tym celu przytrzymujemy przycisk Domek i naciskamy przycisk Czerwonej słuchawki.

2. Uruchomi się zainstalowany menedżer rozruchu i od tej pory posługiwać będziemy się wyłącznie zintegrowanym na obudowie telefonu dżojstikiem (1. oraz przyciskiem (2).

Obraz
© (fot. komputerswiat.pl)

3. Za pomocą dżojstika wybieramy opcję nandroid, następnie backup. Po chwili rozpocznie się proces tworzenia kopii zapasowej zainstalowanego oprogramowania. O zakończeniu zostaniemy poinformowani komunikatem Backup complete!.

4. Wyciągamy kartę SD z telefonu i kopiujemy katalog clockworkmod wraz z całą zawartością do komputera PC. Dzięki temu zabezpieczamy kopię zapasową przed utratą. Pamiętajmy, aby nie archiwizować jej na karcie SD telefonu, gdyż za chwilę kartę sformatujemy i wszystkie pliki przepadną!

Wgrywamy nowe oprogramowanie

Pozostało nam jeszcze tylko podmienienie dotychczasowej wersji Androida 1.6 na nowsze wydanie. W tym celu polecamy sprawdzony Android 2.2 przygotowany przez twórców udanego moda - CyanogenMod, w stabilnej wersji 6.0.0.

Uwaga! Od tego momentu pracujemy już tylko na zasilaniu z baterii i pamiętajmy, że nie dysponujemy nieograniczoną ilością czasu. Nawet po podłączeniu do komputera kablem USB telefon w trybie przywracania nie będzie ładował akumulatora.

Podmieniamy Loader SPL

1. Podłączamy telefon do komputera PC za pomocą kabla i kopiujemy plik spl-signed.zip na kartę pamięci telefonu.

2. Odłączamy telefon od komputera i wyłączamy urządzenie.

3. Uruchamiamy telefon w trybie recovery. W tym celu przytrzymujemy przycisk Domek i naciskamy przycisk Czerwona słuchawka.

4. Wybieramy opcję Install zip from sdcard, następnie choose zip from sdcard.

5. Wskazujemy na karcie pamięci plik spl-signed.zip i zatwierdzamy opcją YES - Install spl-signed.zip.

Obraz

Instalujemy nowy system

Zanim wgramy nowe oprogramowanie, wpierw musimy sformatować zawartość pamięci ROM oraz karty SD. Zajmie nam to tylko chwilę, ale pamiętajmy, aby po tych działaniach przystąpić niezwłocznie do procesu instalacji nowego oprogramowania.

1. Pliki HTCADP1.6DRC83rooted_base.zip, gapps-mdpi-tiny-20100816-signed.zip oraz update-cm-6.0.0-DS-signed.zip kopiujemy do dowolnego katalogu, ale najlepiej zrobimy, kopiując je do nadrzędnego folderu na dysku, na przykład: C:.

2. Telefon włączony jest w trybie awaryjnym. W tym celu przytrzymujemy przycisk Domek i naciskamy przycisk Czerwona słuchawka.

3. Z głównego menu menedżera ClockworkMod wybieramy opcję wipe data/factory reset. Zatwierdzamy opcją YES.

4. Wybieramy opcję wipe cache partition i zatwierdzamy, wybierając komendę YES - wipe cache partition.

5. Z menu partitions menu wskazujemy opcję format sdcard.

6. Podłączamy telefon kablem USB do komputera i z sekcji partitions menu wybieramy opcję mount usb storage, następnie kopiujemy z dysku twardego komputera na kartę SD pliki, które przegraliśmy na początku wskazówki.

7. Wybieramy opcję unmout i przyciskiem strzałki wstecz na panelu telefonu powracamy do głównego menu.

8. Wskazujemy opcję install zip from sdcard i wybieramy choose zip from sdcard. Następnie wskazujemy na karcie SD plik HTCADP1.6DRC83rooted_base.zip i zatwierdzamy instalację przyciskiem YES - Install HTC_ADP1.6DRC83rootedbase.zip.

9. Wykonujemy krok 7 dla pozostałych dwóch plików przegranych przed chwilą na kartę SD telefonu, w kolejności: update-cm-6.0.0-DS-signed.zip i na końcu gapps-mdpi-tiny-20100816-signed.zip.

10. Po zakończeniu procesu wgrywania ostatniego z trzech plików powracamy do głównego menu poprzez naciśnięcie przycisku strzałki wstecz na panelu telefonu.

11. Wybieramy opcję reboot. Telefon uruchomi się ponownie, już z nowym systemem!

Uwaga! Proces rozruchu może potrwać około 5 minut - uzbrajamy się więc w cierpliwość i czekamy.

Przywracamy oprogramowanie

Jeśli podczas próby flaszowania został zgłoszony błąd lub telefon nie uruchamia się, przywróćmy poprzednią wersję oprogramowania.

1. Przegrywamy zawartość skopiowanego do komputera katalogu clockworkmod na kartę SD telefonu.

2. Uruchamiamy telefon w trybie recovery. W tym celu przytrzymujemy przycisk Domek i naciskamy przycisk Czerwona słuchawka.

3. Z menu ClockworkMod wybieramy opcję nandroid, następnie restore i zatwierdzamy opcją w postaci znalezionej na karcie numeru kopii zapasowej, na przykład 2011-01-01.12.30.45. Proces rozpoczynamy, wybierając polecenie YES - Restore.

4. Narzędzie samo odszuka katalog oraz stosowną zawartość backupu na karcie SD i rozpocznie proces przywracania poprzedniej wersji oprogramowania. Proces potrwać może nawet kilka minut, a więc musimy uzbroić się w cierpliwość. O postępie jesteśmy informowani stosownymi komunikatami na ekranie telefonu.

5. Po zakończeniu procesu przywracania w głównym menu ClockworkMod wybieramy opcję reboot system now. Telefon powinien uruchomić się ponownie, a na ekranie po chwili powinniśmy ujrzeć nasz dotychczasowy system operacyjny telefonu.

Obraz
Źródło artykułu:Komputer Świat
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)