Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w internecie

Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w internecie
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

14.07.2011 16:21, aktual.: 22.09.2011 12:31

Internet oferuje dzieciom wiele możliwości rozwoju i utrzymywania kontaktów społecznych. Jednak rodzice nie powinni zapominać, że w Sieci czają się cyberprzestępcy oraz oszuści i – podobnie jak dorośli – dzieci nie są bezpieczne wobec takich zagrożeń.

Korzystanie z zasobów internetowych, takich jak wyszukiwarki, portale społecznościowe oraz poczta elektroniczna, to norma dla większości nastolatków oraz wielu dzieci. Wszystkie te media stanowią potencjalne źródło zagrożeń obejmujących odsyłacze do stron phishingowych lub pornograficznych, jak również spam zawierający treści dla dorosłych. Wiadomości takie mogą negatywnie wpłynąć na psychikę dziecka i narazić komputer na ryzyko infekcji szkodliwym oprogramowaniem.

Obraz
© (fot. Kaspersky Lab)

W przypadku dzieci konsekwencje komunikacji przez Internet bez nadzoru dorosłych mogą być zupełnie nieprzewidywalne. W celu zminimalizowania ryzyka rodzice powinni podjąć pewne działania.

Jak zapewnić dzieciom bezpieczeństwo online

Warto usiąść ze swoim dzieckiem i wyjaśnić mu kilka podstawowych zasad poruszania się w świecie Internetu. W tym przypadku lepiej nie dać włożyć przysłowiowej ręki w ogień i nie dopuścić do popełnienia błędu, gdyż jego konsekwencje mogą dawać o sobie znać jeszcze długo po incydencie.

Dziecko powinno wiedzieć, że w Internecie:

  1. Nie należy ujawniać adresu, numeru telefonu oraz innych informacji kontaktowych, jak również wysyłać takich danych obcej osobie za pośrednictwem poczty elektronicznej, portalu społecznościowego lub czatu. Cyberprzestępcy mogą wykorzystać informacje kontaktowe w celu śledzenia użytkownika.
  2. Nie należy zgadzać się na spotkanie z nieznajomym. Najlepiej ignorować takie zaproszenia i ucinać komunikację z każdym, kto nalega na takie spotkanie.
  3. Nie zaleca się publikowania adresu e-mail na forach oraz portalach społecznościowych. Spamerzy przeszukują takie zasoby w celu znalezienia adresów e-mail. W rezultacie skrzynka odbiorcza może zostać zapchana niechcianą korespondencją zawierającą atrakcyjne, lecz oszukańcze oferty.
  4. Nie należy klikać odsyłaczy w wiadomościach pochodzących od nieznajomych. Jest to ryzykowne, ponieważ wiadomość mogła zostać wysłana przez cyberprzestępcę.
  5. Nie należy klikać odsyłaczy zawartych w kuszących ofertach, takich jak zwiększenie reputacji konta czy uzyskanie opcji super użytkownika na portalach społecznościowych. Często takie wiadomości są wysyłane przez oszustów lub cyberprzestępców w celu zwabienia użytkowników na szkodliwą stronę, która infekuje komputery szkodliwym oprogramowaniem.
  6. Należy ignorować obietnice darmowych nagród, łatwych pieniędzy czy spadków – takie wiadomości wysyłają tylko oszuści.

Podsumowując, można powiedzieć, że dzieci powinny być tak samo ostrożne na portalach społecznościowych i w Internecie jak w życiu realnym.

Istnieją także dodatkowe sposoby ochrony dziecka online:

- włączenie filtra rodzicielskiego w wyszukiwarce internetowej;
- konfiguracja specjalnych ustawień kont na portalach społecznościowych oraz w komunikatorach internetowych;
- korzystanie z filtrów poczty elektronicznej;
- instalacja dodatkowych aplikacji zapewniających kontrolę aktywności dziecka w Internecie.

„Wielu producentów oferuje pakiety bezpieczeństwa internetowego zawierające funkcje, które mogą zapewnić ochronę dzieci przed różnymi zagrożeniami”. – wyjaśnia Konstantin Ignatiew, menedżer zespołu analityków zawartości internetowej w Kaspersky Lab. „Pamiętajmy jednak, że zainstalowanie rozwiązania bezpieczeństwa to zaledwie pierwszy krok, jaki należy zrobić, aby zapewnić dziecku ochronę przed potencjalnymi zagrożeniami w Sieci”.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)