Jak zaktualizować sterowniki - sposoby

Do prawidłowego działania komputerowych komponentów potrzebne są sterowniki. Niektóre z nich trzeba instalować samodzielnie, a niektóre instalują się same i, tak jak każde oprogramowanie, wymagają aktualizacji. Oto kilka wskazówek, jak zaktualizować sterowniki.

Jak zaktualizować sterowniki - sposoby
Źródło zdjęć: © Pixabay.com

Co to są sterowniki?

Sterowniki to programy, które pośredniczą między systemem a sprzętem komputerowym. To znaczy, że bez nich nasz system nie będzie mógł współpracować z komponentami komputera, i to nie tylko z tymi, które są urządzeniami peryferyjnymi, np. drukarka, ale także z tymi, które są jego nieodłącznym elementem, jak np. procesor. Każdy sprzęt potrzebuje instrukcji co ma wykonywać i jak to wykonywać, więc sterownikiem można nazwać właśnie takową instrukcję.

Instalowanie sterowników jest jedną z pierwszych czynności po zainstalowaniu nowego systemu operacyjnego na komputerze. Wówczas musimy go uzupełnić o sterowniki najczęściej do karty graficznej, karty dźwiekowej, karty sieciowej oraz urządzeń peryferyjnych.

Niektóre sterowniki – te niezbędne do działania podstawowych elementów komputera – są już wbudowane w system. Inne sterowniki, np. do urządzeń peryferyjnych podłączanych przez złącze USB, instalują się same (jest to tzw. Plug and Play) i po chwili są gotowe do działania. Inne sterowniki są zainstalowane tylko w wersji podstawowej, np. sterowniki karty graficznej, i do działania w pełni swoich możliwości potrzebują dodatkowych instrukcji. Są również te sterowniki, np. sterowniki drukarki, które musimy instalować ręcznie, by sprzęt mógł działać bez problemu.

Dlaczego trzeba aktualizować sterowniki?

Sterowniki trzeba aktualizować, ponieważ wpływa to na wydajność komputera i zmniejsza jego awaryjność a także podatność na ataki. Karta graficzna z przestarzałymi sterownikami może nie radzić sobie zbyt dobrze z nowszymi grami, a karta dźwiękowa z przestarzałymi sterownikami może mieć kłopoty z płynnym odtwarzaniem muzyki.

Jak zaktualizować sterowniki?

  • Automatyczna aktualizacja sterowników za pomocą narzędzi systemu Windows

Menedżer urządzeń systemu Windows informuje nas o naszych sprzętach i o zainstalowanych do nich sterownikach. Za pomocą tego narzędzia możemy również sprawdzić, który sterownik warto zaktualizować.

W tym celu otwieramy Panel sterowania i wybieramy Menedżer urządzeń albo wpisujemy Menedżer urządzeń w pasku wyszukiwania w Starcie. Wyświetli nam się wówczas w oknie lista zainstalowanych sprzętów. Klikamy prawym przyciskiem myszy na wybrany komponent i wybieramy opcję „Aktualizuj oprogramowanie sterownika...”. Wówczas system Windows sam wyszuka odpowiednie oprogramowanie i, jeżeli takowe jest dostępne, zainstaluje je. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcją.

  • Automatyczna aktualizacja sterowników za pomocą programów

Wykrywaniem nieaktualnych sterowników i automatyczną instalacją ich nowszej wersji zajmują się również specjalne programy, np. Driver Booster. Wystarczy jedynie uruchomić opcję skanowania systemu w poszukiwaniu nieaktualnych sterowników, a program sam wykryje przestarzałe wersje. Co ciekawe, w razie problemów ze stabilnością systemu po aktualizacji sterowników, program może przywrócić go do stanu sprzed ich instalacji.

Z niektórymi sterownikami, np. karty graficznej, są instalowane również programy pomocnicze, które automatycznie wykrywają nowsze wersje zainstalowanego sterownika i informują nas o nich. Wówczas możemy zgodzić się na ich instalację albo nie.

  • Ręczna aktualizacja sterowników przez ściągniecie nowych wersji z internetu

Inną możliwością jest ręczna aktualizacja sterowników. Polega ona na tym, że ze stron internetowych (najlepiej z oficjalnych stron producentów) ściągamy najnowsze sterowniki i po kolei je instalujemy. Musimy jednak wiedzieć, jaki model sprzętu posiadamy, żeby dobrać do niego odpowiednie oprogramowanie. Te informacje możemy sprawdzić w Menedżerze urządzeń, w instrukcji obsługi urządzenia lub na naklejce na odwrocie urządzenia, np. drukarki.

Pobrane sterowniki możemy również zainstalować za pomocą Menedżera urządzeń. W tym celu, w oknie polecenia „Aktualizuj oprogramowanie sterownika”, wybieramy opcję „Przeglądaj mój komputer w poszukiwaniu oprogramowania sterownika”.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)