Jak zaktualizować Androida - poradnik

Jak zaktualizować Androida - poradnik

Jak zaktualizować Androida - poradnik
Źródło zdjęć: © Internet
08.07.2016 12:40, aktualizacja: 04.11.2016 15:48

Posiadanie najnowszej wersji Adndroida w telefonie bądź w tablecie pozwala nie tylko cieszyć się świeżym wyglądem interfejsu użytkownika, ale często również pozwala cieszyć się najnowszymi wersjami aplikacji czy korzystać z nowych opcji systemu.

Jednak nowe opcje sytemu, czy nawet funkcjonalności nie są najważniejsze. Niewątpliwie kluczowym powodem, przez który powinniśmy dbać o to by nasze urządzenia miały zawsze najnowsze wersje systemów operacyjnych są ich zabezpieczenia. Co ciekawe, badania prowadzone przez G Data w 201. r. pokazują jednoznacznie, ze zaledwie 20 procent użytkowników telefonów i tabletów pracujących z systemem Google Android posiada jego aktualną wersję.

Obraz
© (fot. mat. prasowy)

Fakt ten okazuje się jeszcze bardziej zaskakujący, gdy powiemy wam, że badanie było prowadzone w październiku czyli w czasie, gdy Google udostępniło najnowszą wersję systemy operacyjnego Android 6.0 Marshmallow. Jeszcze ciekawiej robi się, gdy spojrzymy na statystyki zainstalowania świeżego oprogramowania w pół roku po premierze. Szósty Android pojawił się jedynie na 2,5 proc. urządzeń. Pozostałe wersje, zarówno Marshmallow, jak i Lollypop również nie notowały zatrważających wyników - odpowiednio 7,5 i 9,7 procenta udziału.

Niewątpliwie są dwa powody takiej sytuacji. Pierwszy z nich jest taki, że większość producentów zwleka z przygotowywaniem swoich nakładek z najnowszymi systemami, a często nawet porzuca możliwość wsparcia dla starszych sprzętów - nawet jeśliby poradziły sobie z "udźwignięciem" nowego oprogramowania. Drugi powód jest znacznie bardziej trywialny - winni są sami użytkownicy. Często nawet nie zdają sobie sprawy, że ich telefon czy tablet wyposażony w Androida może działać znacznie sprawniej.

Poniżej znajdziecie prosty poradnik, jak poradzić sobie z uaktualnieniem urządzenia pracującego na systemie operacyjnym Google Android.

Obraz
© (fot. Wirtualna Polska)

Najszybszą i najprostszą metodą aktualizacji jest skorzystanie z funkcji aktualizacji, która jest zawarta w systemie operacyjnym telefonu bądź tabletu. Oto, jak sprawdzić czy w naszym sprzęcie jest najnowsza wersja Androida, a jeśli nie, to pokażemy od razu jak ją podmienić.

Zanim jednak się zabierzemy za instalacje nowej wersji systemu operacyjnego, warto pamiętać o kilku ważnych rzeczach.
- podłącz się do sieci Wi-Fi, gdyż aktualizacje Androida są plikami o rozmiarze nawet po kilka gigabajtów danych, więc bez problemu wyczerpią limity transferu danych; - naładuj baterię co najmniej do 50 proc. najlepiej jednak do pełna; - zadbaj o wolne miejsce w telefonie (co najmniej 1GB); - nie wyjmuj baterii w czasie aktualizacji
- nie korzystaj z urządzenia, które się aktualizuje

Obraz
© (fot. Wirtualna Polska)

Jak zaktualizować Androida:

Krok 1. Uruchamiamy aplikację Ustawienia
Krok 2. Schodzimy na sam dół listy i wybieramy pozycję Informacje o telefonie/tablecie
Krok 3. Klikamy w pozycję Aktualizuj bądź Aktualizacje systemu (zależnie od wersji i tłumaczenia nazwy mogą się nieco różnić)
Krok 4. Cierpliwie czekamy na nową wersję oprogramowania

W tym czasie nasz sprzęt połączy się z serwerami aby sprawdzić, czy jest dostępna najnowsza wersja systemu operacyjnego Google Android. Jeśli taką znajdzie, to urządzenie ją pobierze i za naszą zgodą zainstaluje.

Jeśli nie mamy dostępu do sieci bezprzewodowej, zawsze możemy przeprowadzić aktualizacje systemu za pomocą komputera z podłączeniem do internetu i odpowiednim oprogramowaniem. Większość producentów przygotowało specjalne aplikacje, które nie tylko sprawdzą czy mamy aktualną wersję Androida, ale również zrobią kopię zapasową danych, pozwolą na zarządzanie muzyką oraz zdjęciami. N przykład, dla telefonów Samsung mamy do dyspozycji program Kies, dla telefonów Sony jest Sony Companion.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)