7 sekretów Windows 7

7 sekretów Windows 7

7 sekretów Windows 7
27.03.2009 12:30, aktualizacja: 27.03.2009 14:09

Myślisz, że znasz już wszystkie najfajniejsze sztuczki, tricki i sekrety Windows 7? Pokażemy Ci, że tak nie jest. Po raz kolejny przyglądamy się nowym okienkom Microsoftu i odkrywamy to, co gigant z Redmond przed tobą zataił! Wykorzystaj możliwości następcy Visty w pełni i nie gódź się na żadne kompromisy. Poznaj siedem sekretów Windows 7!

Do tej pory zdążyliśmy już przedstawić wam powody, aby pokochać Windows 7. jak i przesłanki, aby ów system znienawidzić. Zaprezentowaliśmy także 7 cech następcy Visty, o których mało się dotychczas mówiło. Tymczasem gigant z Redmond skrzętnie ukrył w nowym OS-ie wiele funkcji i dodatków, o których nikomu się nie śniło! Spędziliśmy naprawdę dużo czasu, aby wyjaśnić tajemnice Windows 7. Owocem naszych zmagań jest ten artykuł. Przedstawiamy najciekawsze funkcje okienek, które ukrył Microsoft oraz rozwiązujemy historię tajemniczej rybki - tej, którą można zobaczyć na pulpicie po instalacji pierwszej bety systemu.

Obraz
© (fot. IDG)

Gdzie podział się pasek quick launch?

W Viście znajduje się pasek szybkiego uruchamiania, na którym można umieszczać skróty do najczęściej używanych aplikacji. W Windows 7 Microsoft nieco inaczej zaplanował funkcjonalność taskbara. Na prawo od menu Start znaleźć można zestaw dużych ikon, które po najechaniu kursorem myszy pozwalają na m.in. uzyskanie podglądu miniatur uruchomionych programów.

Tęsknisz jednak za paskiem szybkiego uruchamiania z Visty? To nie problem - podpowiadamy jak go odzyskać. Jego funkcjonalność sprawi, że zapomnisz o menu Start. Uruchamianie programów z paska quick launch odbywa się znacznie szybciej.

Należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na pasku i z menu kontekstowego wybrać Toolbars, następnie New toolbar.... W nowym polu wystarczy wpisać %userprofile%\AppData\Roaming\Microsoft\Internet Explorer\Quick Launch i zatwierdzić przyciskiem OK. Quick launch po chwili pojawi się obok zasobnika systemowego. Pasek niestety jest zwinięty i nie widać wszystkich elementów. Ponownie należy nacisnąć prawym przyciskiem myszy na pasku i z dostępnych opcji odznaczyć "zaptaszenie" przy Lock the taskbar. W kolejnym kroku trzeba kliknąć prawym przyciskiem myszy na dodanym pasku quick launch, odznaczyć opcje Show text i Show title i rozciągnąć pasek w prawą stronę tak, aby uzyskać widok wszystkich elementów (tak jak widać to na poniższym zrzucie ekranowym). Jeśli zechcesz dodać nowe elementy do paska quick launch to wystarczy, że przeciągniesz myszą ikonę wybranej aplikacji w jego obszar - skrót zostanie utworzony automatycznie.

Obraz
© Microsoft ukrył pasek quick launch - podpowiadamy jak go odzyskać (fot. IDG)

Ukryte tapety i schematy

W Windows 7 beta są ukryte tapety i schematy. Naprawdę! Chcecie uzyskać do nich dostęp? Po pierwsze trzeba ujawnić zawartość ukrytych folderów systemowych. W tym celu - w Panelu sterowania - wystarczy kliknąć Appearance and Personalization, następnie Folder Options i na zakładce View zaznaczyć pole Show hidden files, folders and driver oraz odznaczyć Hide protected operating system files (Recommended). Nowe ustawienia trzeba jeszcze zatwierdzić przy użyciu przycisku Apply. Tapety, o których mowa, znajdują się w katalogu %windir%\Globalization\MCT ( lokalizacja %windir% jest umiejscowieniem folderu systemowego Windows, zazwyczaj jest to C:\Windows ). Pogrupowane są w kilku katalogach. Znajdują się tutaj m.in. afrykański słoń oraz plaża pełna... pingwinów : ).

Obraz
© Jedna z ukrytych tapet w Windows 7 - afrykański słoń (fot. IDG)

Nowe schematy ( a jest ich dokładnie pięć ) ukryto w katalogu %windir%\winsxs. Po otworzeniu wspomnianego folderu należy w wyszukiwarkę desktopową wpisać frazę *.themes. Po chwili system wyszuka pliki z tym rozszerzeniem, nas interesują następujące: ZA, US, GB, CA oraz AU - wystarczy kliknąć dwa razy wybraną pozycję i schemat zostanie ustawiony jako domyślny dla Windows.

Czarna skrzynka Windows

Czym jest czarna skrzynka w samolotach wie chyba każdy. A czy wiecie, że w Windows 7 też ona występuje? Jak najbardziej, z tym, iż Microsoft ją przed nami schował.

Działanie czarnej skrzynki opiera się na rejestracji zdarzeń, w celu późniejszego ich odtworzenia. Nie inaczej jest z czarną skrzynką Windows 7. W celu jej uruchomienia należy, w wyszukiwarce menu Start, wpisać *psr.exe * i "odpalić" aplikację. Po naciśnięciu przycisku Start Record rozpocznie się "nagrywanie" wszystkich ruchów i akcji, które podejmujesz. Zapisywane są one w postaci pojedynczych zrzutów ekranu. Po naciśnięciu Stop Record zostaje wyświetlona prośba o zapisanie na dysku pliku .zip. Co w nim jest? Po rozpakowaniu archiwa zobaczyć można dokument HTML - uruchom go w przeglądarce. Uruchomiony dokument zawiera zestaw slajdów, wraz ze stosownym opisem. Funkcja przyda się z pewnością, jeśli zechcesz pomóc koledze rozwiązać jakiś problem. Możesz wtedy przesłać mu graficzny opis rozwiązania.

Obraz
© Zawartość odczytana z czarnej skrzynki Windows 7 (fot. IDG)

To samo raz jeszcze poproszę

Zastanawiacie się jak szybko uruchomić kilka razy tą samą aplikację? Oczywiście można to zrobić naciskając ikonę programu. Jeśli jednak odpowiedni skrót znajduje się jedynie w menu _ Start _, to chwilę to zajmie.

Microsoft ukrył sztuczkę pod postacią kombinacji klawisza Shift i prawego przycisku myszy, która pozwala znacznie szybciej uruchamiać kolejne moduły wybranej aplikacji. Wystarczy tylko najechać kursorem myszy na ikonę programu na pasku i skorzystać z tego tricku. A da się jeszcze szybciej? Oczywiście, że tak! Po najechaniu ikony należy kliknąć ją środkowym klawiszem "gryzonia" i voila!

Obraz
© W Windows 7 możesz jednym klikiem uruchomić kolejne okna tej samej aplikacji (fot. IDG)

Z gestem... dla użytkownika

Jak wiecie, w Windows 7 zaimplementowano obsługę z użyciem gestów, wykonywanych po ekranie dotykowym tabletów. Oczywiście maszyny takie nie należą do najtańszych. Myślisz jednak, że nie mając "pod ręką" takiego sprzętu nie możesz skorzystać z gestów? Nic bardziej mylnego - oczywiście, że możesz! Zrobisz to z użyciem myszy komputerowej.

Obraz
© W Windows 7 możesz także gestykulować z użyciem myszy (fot. IDG)

Po uruchomieniu Internet Explorera 8 i najechaniu kursorem myszy na pasek adresu, wystarczy wcisnąć prawy przycisk myszy i przeciągnąć kursor na dół. Wraz ze wskaźnikiem rozwijana będzie lista ostatnio odwiedzanych stron. Innym przykładem jest możliwość rozwijania listy jump list dowolnego programu w pasku zadań - także prawym przyciskiem myszy, tym razem jednak kursor trzeba przesunąć do góry.

Pasek zadań jak w Viście

Nie podoba wam się nowy pasek zadań Windows 7. Chciałbyś przywrócić sobie ten znany z Visty? Niestety w opcjach personalizacji nie znajdziesz takiej funkcji (jedyne co uzyskasz to stary pasek, znany od czasów Windows 98).
Jednak jest sposób na jego odzyskanie, a bynajmniej bardzo zbliżonego wyglądem i o tej samej funkcjonalności. Wymaga to jednak zmiany kilku opcji. W tym celu należy kliknąć prawym przyciskiem na pasku i z menu kontekstowego wybrać Properties. Następnie zaznaczyć pole przy opcji Use small icons i z rozwijalnej listy Taskbar buttons wybrać Combine, when taskbar is full. Proszę bardzo. Pasek (niemal) jak z Visty.

Obraz
© Pasek zadań (niemal) jak z Visty (fot. IDG)

Historia rybki

Po instalacji Windows 7 beta 1 przywitała was tapeta z rybką na ekranie. Był to bojownik syjamski. Zastanawialiście się kiedykolwiek dlaczego Microsoft "uraczył" was takim obrazkiem? My znamy odpowiedź - niektórzy z was także! Odkrywamy ją przed pozostałymi czytelnikami.

Obraz
© Odkrywamy tajemnicę bojownika syjamskiego z tapety Windows 7 beta 1 (fot. IDG)

Cofnijmy się w czasie, do zeszłego roku. Prezentowane przez giganta z Redmond wczesne wersje Milestone Windows 7 tej tapety nie miały. Pojawiła się ona dopiero w pierwszej becie systemu. A wiecie jak brzmi łacińska nazwa tej rybki? Mianowicie bojownik wspaniały, tudzież syjamski, to _ betta splendens _. Tak więc pierwsza beta została podkreślona nazwą bet(t)a. Pewnie zastanawiacie się co zobaczymy na tapecie pierwszego kandydata na wersję finalną? My też. Mamy jednak swój typ na tapetę finalnej edycji systemu, która światło dzienne ujrzy już w wakacje br. - będzie to złota rybka ( wersja finalna = gold edition ).

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (70)