Windows 10 zbiera dane o tym co robisz. Mimo, że się nie zgadzasz

Użytkownicy serwisu Reddit znaleźli kolejny dowód na to, jak Microsoft traktuje klientów. Windows 10 zbiera o nas informacje i przesyła je na serwery firmy, nawet, gdy nie wyrażamy zgody. Możecie sami to sprawdzić.

Windows 10 zbiera dane o tym co robisz. Mimo, że się nie zgadzasz
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Arkadiusz Stando

11.12.2018 11:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

System Windows 10 zbiera "historię aktywności" aplikacji uruchomionych na komputerze i wysyła ją na serwery firmy. Nawet jeżeli nie zgadzamy się na takie praktyki i chcemy zakazać systemowi, to ten i tak będzie kontynuował działania. Typowe działanie dla Microsoftu.

Problem został omówiony w serwisie Reddit. Jeśli nie wierzycie internautom, sprawdźcie sami. Wystarczy kilka minut. W pasku zadań (standardowo umieszczonym na dole ekranu) wyszukaj hasło "Ustawienia". Następnie przejdź do sekcji "Prywatność", a następnie "Historia aktywności". Tutaj zobaczycie z pewnością zaznaczony element "Zezwól systemowi Windows na zbieranie moich działań z tego komputera".

Teoretycznie, jeśli go odznaczymy, powinniśmy mieć możliwość z satysfakcją pomyśleć sobie "no, już nikt nie będzie mnie tu inwigilować". Ale nic bardziej mylnego, Microsoft już zadbał o to, abyśmy nie poczuli się zbyt pewnie. Dane nadal są przesyłane na serwery i łatwo to sprawdzić.

Najpierw należy przejść do strony Microsoftu - sekcji prywatności, a następnie kliknąć w link "historia aktywności". W tej części strony możemy zobaczyć całą aktywność związaną z naszym kontem. Teraz wystarczy odznaczyć opcję w Windows 10 - "Zezwól systemowi Windows na zbieranie moich działań z tego komputera". Następnie wystarczy kilka aplikacji i porównać sobie dane z tym, co poprzednio pokazywała historia.

Microsoft przyzwyczaił swoich użytkowników do instalowania niechcianego oprogramowania, nielogicznych funkcji a także braku doprecyzowania, co dana funkcja ma na myśli. Kontrowersyjne działanie "historii aktywności" może mieć coś wspólnego właśnie z tym ostatnim. Istnieje jednak sposób na rozwiązanie tego problemu. Niebawem opublikujemy szczegółowy artykuł, w jaki sposób pozbyć się niechcianego narzędzia Microsoftu.

windowswindows 10wiadomości
Komentarze (19)