Jak wykrada się dane na Facebooku? Wystarczy "głupia gra w krowę"

Jak wykrada się dane na Facebooku? Wystarczy "głupia gra w krowę"

Jak wykrada się dane na Facebooku? Wystarczy "głupia gra w krowę"
Źródło zdjęć: © Twitter | Ian Bogost
Arkadiusz Stando
23.03.2018 19:19

Kiedy znudziły mu się gry typu "FarmVille" postanowił stworzyć własną grę. Nie sądził, że ktokolwiek w nią zagra, a tymczasem zebrało się 180 tys. osób. A on przy okazji zebrał dane tych wszystkich osób.

Mężczyzna nigdy wcześniej nie zastanawiał się, nad tym co udało mu się zebrać. Cieszył się, że ludzie grają w jego grę "Cow Clicker". Tymczasem przez, jak to opisuje "głupią grę w krowę", zebrał dane 180 tysięcy osób. Bez specjalnego wysiłku ani starań. Ale spokojnie, autor aplikacji zapowiada, że nie zamierza używać tych danych w żaden niewłaściwy czy niepokojący sposób.

Cow Clicker nie jest niczym imponującym. To prosta gra, w której głównym zadaniem jest, jak sama nazwa wskazuje, klikanie w krowy. Stworzył ją w zaledwie trzy dni, siedząc na kanapie u przyjaciela. Nawet zarobił na niej trochę pieniędzy, ale nie byłby w stanie z niej wyżyć.

Autor przestrzega przed tym, ile aplikacje naprawdę zbierają danych. Jak sam mówi, przez te lata mógł zebrać solidny profil czyichś zainteresowani, zachowań i przechowywać go na prywatnym serwerze. Właściwie takie dane posiada.

Kiedy zgadzasz się na korzystanie z aplikacji poprzez swoje konto Facebook, przekazujesz jej konkretne informacje. Może to być wszystko, począwszy od imienia i nazwiska, listy znajomych, adresu e-mail zdjęć, a nawet wiadomości.

Źródło: The Atlantic

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)