Jak wygląda cyfrowy wóz transmisyjny Polsatu HD - fotoreportaż
Dzisiaj w Warszawie, Polsat zorganizował konferencję prasową poświęconą tematyce Polsatu HD. Oprócz uchylenia rąbka tajemnicy na temat oferty programowej, zaprezentowano także pierwszy w Polsce wóz przystosowany do realizacji programów HD. Zapraszamy na krótką przechadzkę po jego wnętrzu.
Wóz kosztujący kilka mln EUR ( nie chciano dokładnie podać jego ceny ) wykonał na zamówienie Polsatu, koncern Sony. Jest to pierwszy wóz Polsatu HD, a na jesieni park maszynowy telwizji wzbogaci się o drugi taki pojazd. Trzeci trafi do Polsatu na początku 200. roku. Jest on przystosowany do pracy w systemie 1080i i taki sygnał wybrał Polsat jako obowiązujący na swojej platformie cyfrowej. Już 11 lipca wóz ten posłuży do realizacji relacji z rozgrywek Ligi Światowej Siatkówki z udziałem polskiej reprezentacji. Niestety zapis HD z tych meczów obejrzymy dopiero po piątym października. Jest to data startu pierwszego kanału HD - Polsat Sport HD.
Wymiary wozu są maksymalnymi dopuszczalnymi do ruchu drogowego w Polsce czyli:12 m długości 2,55 m szerokości i 4 m wysokości. Sercem wozu transmisyjnego HD są urządzenia firmy Sony. Najważniejsze z nich to tory kamerowe z kamerami HDC-1500, połączone światłowodami z ich jednostkami kontrolnymi HDCU. Jest to najnowocześniejsze rozwiązanie transmisji sygnału z kamery do wozu, zapewniające bardzo dobre parametry jakościowe oraz ponadprzeciętny zasięg maksymalny kabla kamerowego ( aż do niespotykanej dotychczas odległości 3 km ). Ponadto na maksymalną swobodę pracy operatorów kamer pozwalają dwa systemy do transmisji bezprzewodowej filmy Link, instalowane bezpośrednio na kamerach, pracujące wymiennie z dwoma kamerami przewodowymi. Pomocniczą funkcję kamer efektowych pełnią dwie najmniejsze na świecie kamery z przetwornikiem o pełnej rozdzielczości HD firmy Iconix oraz dwie kamery na głowicach zdalnie sterowanych również o jakości HD, Sony BRC-H700.