Jak wybrać golarkę elektryczną dla prawdziwego mężczyzny?

Jak wybrać golarkę elektryczną dla prawdziwego mężczyzny?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

13.09.2012 16:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Golarki elektryczne są w naszym kraju nadal mniej popularne niż maszynki jednorazowe, chociaż usuwanie zarostu przy ich pomocy jest szybsze i wygodniejsze. Jest też bardziej ekonomiczne - nie musimy kupować pianki do golenia ani pamiętać o uzupełnianiu zapasu świeżych maszynek w łazienkowej szufladzie. Musimy jednak przygotować się na spory, w porównaniu do maszynek jednorazowych, wydatek początkowy. Aby te pieniądze były jak najlepiej zainwestowane, podpowiadamy jak dobrze wybrać golarkę elektryczną.

Systemy golące
Dostępne na rynku golarki korzystają z jednego z dwóch dostępnych i używanych systemów golących. Wybór jednego z nich to pierwszy krok podczas decydowania jaką wybrać golarkę elektryczną. Technologia głowicowa polega na wyposażeniu urządzenia w okrągłe, obracające się ostrza ukryte za osłoną zapobiegającą kontaktowi nożyków ze skórą, natomiast włosy ścinane są w momencie przedostania się przez umieszczone na niej szczeliny. Należy pamiętać, że więcej szczelin o bardziej nieregularnych otworach zapewniają dokładniejsze golenie, ponieważ pozwalają lepiej sięgnąć włosków rosnących w różnych kierunkach. Najlepsze systemy działają w taki sposób, iż włos jest podnoszony ze skóry, przycinany i dopiero powraca na swoje miejsce. Takie rozwiązanie sprawia, że możemy uzyskać efekt golenia bardzo zbliżony do golenia zwykłą maszynką.

Golarki tego typu najczęściej posiadają dwie lub trzy głowice. Powinniśmy sprawdzić czy są one ruchome, dzięki czemu będą lepiej dostosowywać się do kształtu twarzy, a co za tym idzie sprawniej usuwać zarost. Również liczba głowic ma wpływ na jakość i komfort golenia.

Innym typem są golarki, w których podłużna folia przykrywa ostrze poruszające się w poprzek. Włosy przedostają się przez szczeliny i przy kontakcie z nożykiem ulegają ścięciu, tak więc i w przypadku tego typu golarek zwrócić powinniśmy uwagę na liczbę i ułożenie otworów. Ważne też żeby folia była elastyczna, dzięki czemu lepiej będzie dopasowywać się do kształtu twarzy.

Golarki foliowe działać mogą w systemie pojedynczym, podwójny i potrójnym, gdzie dana liczba świadczy o liczbie folii tnących. Tak samo jak w przypadku głowic, również i tu liczba ostrzy ma wpływ na dokładność golenia. Jest to istotne zwłaszcza przy grubym zaroście - na delikatniejsze włosy wystarczą prostsze, a zarazem tańsze, modele. Warto zwrócić uwagę, aby głowica z folią tnącą była maksymalnie ruchoma, aby jak najlepiej dopasować się do kształtu twarzy. Najbardziej zaawansowane modele wyposażono także w wibrujące głowice, które mają pomóc w odpowiednim napięciu skóry i dzięki temu znacznie bardzie dokładnemu goleniu.

Oba rozwiązania wymuszają trochę inne sposoby golenia. Podczas gdy w przypadku golarek rotacyjnych zarost usuwać musimy ruchami kolistymi, tak golarki z folią przystosowane są do ruchów prostych. Ponieważ włosy rosną w różnych kierunkach, to właśnie ruchy okrężne zapewniają lepsze i szybsze golenie. Ma to swoje odbicie w cenie - golarki rotacyjne są zazwyczaj nieco droższe.

Warto również sprawdzić czy dany model wyposażony jest w trymer, który pozwoli efektywnie ścinać dłuższy zarost oraz dokładnie modelować wąsy oraz bokobrody.

Zasilanie
Najtańszym rozwiązaniem jest zasilanie sieciowe. Taka golarka jest najlżejsza, jednak aby z niej skorzystać posiadać musimy dostęp do gniazdka, a kabel ograniczać może nasze ruchy. Jeżeli chcemy swobodnie poruszać się po mieszkaniu w trakcie golenia, powinniśmy zainteresować się modelami z niezależnym zasilaniem.

Golarki akumulatorowe, chociaż cięższe, nie będą krępować naszych ruchów. Decydując się na takie rozwiązanie powinniśmy sprawdzić ile działać będzie w pełni naładowany akumulator. Tańsze modele umożliwiają tylko kilkunastominutowe działanie, podczas gdy długość działania droższych modeli dochodzi do 100 minut - taką golarkę można spokojnie zabrać w podróż. Inną opcją są golarki działające na baterie, chociaż tego typu zasilanie częściej stosowane jest w golarkach damskich.

Wszystkie typy golarek pozwalają na golenie na sucho, jednak te zasilane bateriami bądź akumulatorem często oferują także opcje golenia pod bieżącą wodą. Jest to dobre rozwiązanie, które bez przeszkód pozwoli nam na golenie w wannie lub pod prysznicem – w tym przypadku powinniśmy również sprawdzić czy rączka urządzenia wyposażona jest w powierzchnie antypoślizgową, dzięki czemu nie wyślizgnie nam się z ręki po zamoczeniu. Maszynka do golenia przystosowana do pracy z pianką lub żelem do golenia, zapewni dodatkowy komfort i zmniejszy szanse wystąpienia podrażnień nawet na delikatnej skórze. Najlepsze cechy obu rozwiązań łączą golarki sieciowo-akumulatorowe, jednak najczęściej łączy się to też z dużo wyższą ceną.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Funkcje
Niektóre modele golarek umożliwiają współpracę ze stacjami dokującymi wyposażonymi w system czyszczący. Pozostawienie urządzenia w takiej stacji zapewni nie tylko wyczyszczenie elementów tnących z włosów i nawilżenie ostrza przy użyciu specjalnego oleju, ale także podładuje akumulator. Jest to najdroższe rozwiązanie ze wszystkich dostępnych na rynku.

Jeśli decydujemy się wybrać golarkę elektryczną, w której powyższych czynności będziemy musieli dokonywać samodzielnie, warto aby golarka sama informowała nas kiedy należy to zrobić. Wskaźnik czystości głowic powie nam kiedy powinniśmy usunąć resztki zarostu z urządzenia przy pomocy specjalnego pędzelka lub bieżącej wody, natomiast wskaźnik naładowania baterii pokaże ile jeszcze zostało energii w akumulatorze. Warto też, aby taka golarka posiadała funkcje szybkiego ładowania, która może uratować nas, jeśli tuż przed wyjściem zorientujemy się że zapomnieliśmy zawczasu podładować baterii. Bardziej nowoczesne modele podadzą nam te wszystkie informacje na estetycznym ekranie LCD.

Jeśli często podróżujemy za granicę, warto aby nasz sprzęt posiadał możliwość podłączenia do sieci o napięciu 110V. Przydatna także będzie blokada bezpieczeństwa, która ochroni nas przed przypadkowym włączeniem urządzenia i niepotrzebnym wyładowaniu baterii, np. w bagażu.

Należy także pamiętać, że po zmianie sposobu golenia na elektryczny, skóra potrzebuje około dwóch tygodni na przyzwyczajenie się do nowego sposobu golenia.

PS

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)