Jak wirus w Microsoft Office pozbawił Ukrainę prądu

Jak wirus w Microsoft Office pozbawił Ukrainę prądu

Jak wirus w Microsoft Office pozbawił Ukrainę prądu
Źródło zdjęć: © beermedia.de - Fotolia.com
06.01.2016 09:51, aktualizacja: 07.01.2016 08:20

Pod koniec grudnia ukraińskie przedsiębiorstwa energetyczne padły ofiarą ataku cybernetycznego, którego efektem była kilkugodzinna przerwa w dostawach prądu do niemal miliona mieszkańców Ukrainy. Pracownicy firmy antywirusowej Eset są niemal pewni, że była ona skutkiem działania wirusów BlackEnergy i KillDisk, jakie atakujący zainstalowali na komputerach pracowników jednego z lokalnych dostawców energii.

Pracownicy firmy Eset na podstawie zebranych informacji przedstawili jak najprawdopodobniej wyglądał scenariusz tych ataków. Najpierw pracownik firmy energetycznej otrzymał email, którego nadawca podszywał się pod przedstawiciela ukraińskiego parlamentu. Do wiadomości dodano załącznik w postaci dokumentu pakietu Office, który po otwarciu informował ofiarę, że do prawidłowego działania wymaga włączenia makr. Postąpienie zgodnie z zaleceniem skutkowało zainfekowaniem komputera wirusem BlackEnergy Lite.

Następnie pobierał on kolejne złośliwe oprogramowanie KillDisk. W standardowej wersji potrafi ono m.in. usunąć wszystkie dane z dysków twardych zaatakowanych komputerów. W wersji wykrytej w ukraińskich firmach energetycznych KillDisk zostało wyposażony w zestaw nowych funkcji, m.in. możliwość opóźnienia swojego uruchomienia oraz nieodwracalną zmianę w plikach wykonywalnych specjalistycznych systemów przemysłowych, wykorzystywanych m.in. przez elektrownie.

Jak podkreślają pracownicy firmy Eset, szczegółowa analiza wykazała, że złośliwe oprogramowanie BlackEnergy zostało wykryte na komputerach pracowników kilku ukraińskich elektrowni już wcześniej w 2015 roku. Wtedy jednak infekcja ta nie skutkowała pobieraniem komponentu KillDisk, co może sugerować, że było to jedynie przygotowanie do ataku, który nastąpił w ostatnich dniach grudnia. Obecnie trwa śledztwo władz ukraińskich, mające na celu wyjaśnienie, kto stał za atakiem, którego skutkiem była grudniowa przerwa w dostawie prądu do mieszkańców Ukrainy.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Zagraj w grę i wesprzyj WOŚP

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)