Jak Windows 7 oszczędza energię?

Jak Windows 7 oszczędza energię?

24.04.2009 14:30, aktual.: 24.04.2009 14:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Microsoft opublikował nowy dokument pt.: "Management Improvements In Windows 7", w którym opisuje nowe technologie i mechanizmy sprawiające, że system ten umożliwia znaczne wydłużenie pracy na baterii. Wśród nowości wymienić warto wsparcie dla najnowszych mechanizmów implementowanych w procesorach CPU, mniejsze zużycie energii w stanie bezczynności czy nowe sposoby kontroli jasności wyświetlacza.

Już w Viście Microsoft zaimplementował nowe mechanizmy oszczędzania energii. Niestety, nie do końca poprawnie napisane sterowniki potrafiły sprawić, że funkcja nie działała tak jak powinna. W Windows 7 Microsoft zaimplementował kolejne technologie mające na celu obniżenie poboru energii i wydłużenie czasu pracy na baterii.

Opublikowany dokument zawiera opis wszystkich nowości mających sprawić, że "siódemka" będzie doskonałym wyborem dla użytkowników laptopów. Usprawniono mechanizmy odpowiadające za oszczędzanie energii podczas stanu bezczynności komputera, np. w czasie hibernacji lub uśpienia. Kolejną nowością jest selektywne ładowanie usług systemowych. Uruchamiane są tylko te niezbędne, a pozostałe w razie potrzeby, już po załadowaniu systemu operacyjnego. Znacznie skraca to czas rozruchu Windows 7.

Udoskonalono także obsługę trybów PPM (Processor Power Management) nowych procesorów, dzięki czemu system będzie znacznie lepiej radził sobie z obniżaniem częstotliwości taktowania czy wyłączaniem poszczególnych rdzeni CPU niż Vista.

Kolejną nowością są zmiany w dostosowywaniu jasności ekranu. W Viście mógł on być tylko włączony lub wyłączony. Średnio jednak monitor pracuje jeszcze 1. - 15 minut od odejścia od komputera. W firmach, w skali roku przekłada się to na znaczne wydatki na energię. W Windows 7 po kilku minutach wyświetlacz zostaje przyciemniony o kilkadziesiąt procent. Nowością jest także możliwość automatycznego dostosowywania jasności ekranu do warunków panujących w pomieszczeniu.
Dodano także wsparcie dla trybu Low-Audio ( dokładnie D3Cold ), który zaimplementowany jest w najnowszych urządzeniach Intel High Definition Audio. Tryb ten jest uaktualniany podczas bezczynności kodeka. Podobnie rzecz ma się z urządzeniami sieciowymi i bluetoothem, również tutaj dokonano pewnych modyfikacji usprawniających oszczędzania energii.

Obraz
© (fot. IDG)

Windows 7 to także nowe narzędzia diagnozujące zużycie energii przez komputery. Do polecenia _ powercfg _ dodano kilka nowych przełączników, np. _ /energy _, którego użycie pozwala wygenerować obszerny raport w postaci pliku HTML na temat zużycia energii przez podzespoły komputera. Poza tym w Windows 7 dokonano kilku usprawnień z zakresu wizualnego przedstawiania informacji związanych z zużyciem energii, m.in. nowe powiadomienia o stanie baterii.

Więcej informacji na ten temat przeczytać można w dokumencie PDF "Management Improvements In Windows 7 - http://download.microsoft.com/download/8/5/4/854f66b6-8c09-4f8a-986e-38e9ebac1677/windows7_power_management_whitepaper.pdf" (w j. ang.).

Warto zobaczyć: witryna Advancing Power Management In Windows 7 - http://www.microsoft.com/environment/windows7.aspx (w j. ang.)

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)