Jak usunąć kamień z czajnika? Domowe sposoby na odkamienianie

Kamień osadzający się na wewnętrznych ścianach czajnika nie należy do estetycznych widoków, a przede wszystkim nie wpływa dobrze ani na działanie urządzenia, ani na nasze zdrowie. Na szczęście istnieje kilka łatwych i niedrogich sposobów, aby pozbyć się tego problemu.

Jak usunąć kamień z czajnika? Domowe sposoby na odkamienianie
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Osad z kamienia nie omija żadnego czajnika –. ani elektrycznego, ani tradycyjnego. Winę ponosi twarda woda płynąca w kranach, a także… nasza niewiedza co do sposobów radzenia sobie z brzydkim nalotem. Tymczasem można w prosty sposób przedłużyć życie czajnika. Wystarczy przynajmniej raz na dwa miesiące usnąć kamień. Zanim jednak udamy się do sklepu po specjalistyczne środki, warto wypróbować domowe - tańsze i bardziej naturalne - metody na odkamienianie czajnika.

Zapobieganie
Niestety, jeśli mamy twardą wodę - a taka płynie z większości kranów w Polsce - nie możemy zbyt wiele zrobić, aby kamień nie osadzał się w czajniku. Można próbować zmiękczyć wodę, zakładając specjalne filtry. Nie jest to tanie rozwiązanie, ale znacząco poprawia smak wody. Tańszą alternatywą są dzbanki filtrujące.

Domowe sposoby
Zwalczyć kamień możemy, używając substancji, które są już zazwyczaj w naszej kuchni, jest to więc tańsza alternatywa dla środków chemicznych dostępnych na rynku. Warto skorzystać z którejś z poniższych rad także wtedy, gdy w czajniku nie osadziło się jeszcze bardzo dużo kamienia.

Po zastosowaniu każdej z domowych metod odkamieniania czajnika należy go wypłukać i trzykrotnie zagotować w nim czystą wodę. Dopiero później można używać urządzenia jak zwykle.

  1. Coca-cola - o tym popularnym napoju krążą, mające zniechęcić nas do picia go, pogłoski, że służy on do czyszczenia rur. Nie wiem, jak jest z rurami, ale z niewielkim kamiennym osadem cola daje sobie radę całkiem nieźle. Wystarczy wlać szklankę napoju do czajnika, dolać trochę wody i zagotować. Aby zwiększyć efekt, można dodać do mieszaniny łyżkę sody oczyszczonej.
  1. Obierki ziemniaczane - wystarczy napełnić czajnik obierkami, zalać wodą i zagotować. Następnie wymienić wodę (nie obierki) i ponownie zagotować.
  1. Sok z cytryny - osad z dna czajnika pomoże usunąć szklanka soku z cytryny. Po ok. godzinie można wylać sok z czajnika i opłukać go wodą. Można także przetrzeć ścianki czajnika połówką cytryny.
  1. Soda oczyszczona - dwie łyżki sody należy wsypać do czajnika i zostawić na kwadrans. Soda jest bardzo skuteczna, niestety po tym zabiegu czajnik nieprzyjemnie pachnie, trzeba go więc bardzo dokładnie umyć.
  1. Kwasek cytrynowy - do czajnika należy wsypać zawartość jednej torebki kwasku cytrynowego i wlać pół czajnika wody. Mieszankę trzeba następnie zagotować i nie wylewać przez co najmniej 3 godziny.
  1. Ocet - chyba najskuteczniejszy domowy odkamieniacz, który potrafi poradzić sobie nawet ze sporym osadem. Do czajnika należy wlać szklankę octu i pół szklanki wody, następnie zagotować i odstawić na ok. godzinę. Aby pozbyć się ostrego zapachu, konieczne będzie dokładne umycie i kilkukrotne zagotowanie wody.

Pomoc ze sklepu
Gdy domowe metody zawiodą, czajnik można spróbować uratować za pomocą środków dostępnych w sklepach. Mimo że zawierają one silne środki chemiczne, nie zawsze są skuteczne. Należy pamiętać, żeby wybierać tylko te preparaty, które zostały dopuszczone do czyszczenia urządzeń mających kontakt z żywnością. W przeciwnym razie ich użycie może być bardzo niebezpieczne!

Niektóre z odkamieniaczy dostępnych na rynku:

  1. WPRO – cena: ok. 15 zł/250 ml
  2. Kamix – cena: ok. 5 zł/50 g
  3. Dr. OK – cena: ok. 13 zł/480 g
  4. Dr. Beckmann – cena: ok. 15 zł/250 ml
  5. Swirl – cena: ok. 10 zł/250 ml

Anna Paczuska

cytrynaocetgadżety

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)