Jak sprawdzić, ile masz punktów karnych? Uwaga na naciągaczy!

Strona głównaJak sprawdzić, ile masz punktów karnych? Uwaga na naciągaczy!
29.08.2013 11:36
Jak sprawdzić, ile masz punktów karnych? Uwaga na naciągaczy!
Źródło zdjęć: © WP.PL

Pod żadnym pozorem nie dajmy się nabrać na pojawiające się w sieci strony, które rzekomo pozwalają sprawdzić ile mamy punktów karnych na swoim koncie.

Co prawda w najbliższych latach Ministerstwo Spraw Wewnętrznych planuje rozbudowę systemu CEPiK (Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców) w taki sposób, aby kierowcy mogli sprawdzić przez internet ile mają punktów karnych na swoim koncie. Jednak na obecną chwilę absolutnie nie jest to możliwe. Niestety oszuści i naciągacze nie śpią i żerują na naiwności internautów. W sieci można natknąć się na stronę ilepunktowkarnych.pl, która rzekomo pozwala sprawdzić ile masz punktów karnych na swoim koncie. Twórcy tego serwisu informują, że pomaga on sprawdzić stan konta, a także ustalić, kiedy owe punkty się kasują. Twórcy witryny zapewniają, że korzystanie z niego jest darmowe, a wszelkie podane przez nas na stronie dane nie są w żaden sposób zbierane.

Nie daj się naciągnąć

Fałszywa procedura sprawdzania liczby punktów karnych nie jest skomplikowana i zajmuje dosłownie chwilę. Wymaga tylko podania numeru PESEL oraz numeru telefonu komórkowego, na który zostanie przesłana wiadomość SMS z kodem weryfikującym, który następnie należy wysłać pod wskazany numer. Wszystkie komunikaty zostały napisane poprawną polszczyzną i na pierwszy rzut oka może wydawać się, że trafiliśmy na superstronkę. Niestety, jeśli ktoś dał się nabrać, będzie mógł na własnej skórze przekonać się, że sprawdzenie liczby punktów karnych przez internet nie jest możliwe. Ta lekcja będzie też słono kosztować i przysporzy nam niemałych problemów. Na samym dole strony, drobnym druczkiem znajduje się bowiem komunikat:

_ Serwis Badabee jest usługą subskrypcyjną prowadzoną przez Mobile Dialogue. Po wprowadzeniu na stronę numeru telefonu użytkownik otrzymuje PIN. Poprzez wprowadzenie na stronę numeru PIN lub wysłanie SMS aktywującego, użytkownik potwierdza zaakceptowanie Regulaminu Serwisu. Subskrybenci serwisu codziennie otrzymują na telefon komórkowy wirtualną walutę – 15 Monet Badabee umożliwiających korzystanie z bramki SMS do wszystkich światowych sieci, dostępnej w serwisie. Każdemu subskrybentowi, po otrzymaniu 40 wiadomości MT Premium przysługuje bonus – zasilenie zasubskrybowanego numeru telefonu w wybranej sieci o wartości 25 lub 30 PLN. Informacje na temat odbioru doładowania znajdują się tutaj. Kredyty Badabee mogą być regularnie używane w serwisie – ich suma nie decyduje o przyznaniu bonusu. Koszt tej usługi to 2,46 PLN/dzień z VAT. Koszt operatora WAP/GPRS nie jest wliczony w cenę, jednorazowa opłata aktywacyjna dla abonentów sieci Orange oraz T-Mobile to 2,46 PLN z VAT. Dezaktywacji subskrypcji można dokonać w
dowolnym momencie poprzez wysłanie bezpłatnego SMS o treści STOP BD pod numer 60235. Regulamin serwisu znajduje się tutaj. Pytania prosimy kierować do obsługi technicznej na email:support@badabee.com. Oświadczam, że jestem właścicielem numeru telefonu komórkowego, który został wprowadzeny na stronę landingową serwisu w celu skorzystania z usługii Mobile Dialogue Sp. z o.o. (Warszawa, Aleja Niepodległości 18). Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od Mobile Dialogue Sp. z o.o. oraz od jej partnerów, na numer telefonu komórkowego udostępniony w związku z udziałem w serwisach Mobile Dialogue Sp. z o.o. _

Co nam grozi?

Jeśli zdecydujemy się podać swój numer telefonu i wysłać kod aktywacyjny na wskazany numer, aktywujemy w swoim telefonie znienawidzoną przez wielu usługę BadaBee. W następstwie tego będziemy codziennie otrzymywać SMS-y premium z wirtualną walutą - Monety Badabee, która pozwala uzyskać „darmowe”. zasilenie telefonu prepaid. Aby otrzymać darmowe doładowanie trzeba zgromadzić 600 monet. Każda wiadomość to 15 punktów na naszym koncie, ale jest jeden haczyk. Każdorazowe odebranie wiadomości SMS z promocyjnymi punktami będzie powodowało uszczuplenie naszego rachunku o 2,46 zł. Jak łatwo można policzyć, wspomniane wcześniej doładowanie naszego konta kwotą 25 zł lub 30 zł otrzymamy dopiero po odebraniu 40 SMS-ów na łączną kwotę niespełna 100 zł.

Z informacji zamieszczonych w serwisie ilepunktowkarnych.pl wynika, że za całą sprawą stoi Mobile Dialogue Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Wyłączenie usługi nie jest proste. Wielu oszukanych internautów skarży się, że wysłanie SMS-a o treści „STOP BD”. nie dezaktywuje subskrypcji. Jeśli aktywowaliśmy tę raczej mało ciekawą ofertę, najlepiej zgłosić się do operatora i zablokować SMS-y premium.

Warto zapoznać się z regulaminem serwisu ilepunktowkarnych.pl. Znajdziemy tam m.in. zapis, że _ „informacje dotyczące ilości punktów karnych udostępnianie są jedynie po wylegitymowaniu odpowiednim dokumentem urzędowym we właściwej jednostce Policji” _. Oczywiście jest to zgodne z prawdą. Na dodatek twórcy witryny zapewniają, że _ „serwis ilepunktówkarnych.pl ma na celu rozpropagowanie wiedzy dotyczącej sposobów uzyskiwania/unikania punktów karnych. Sposobach uzyskania informacji o ilości punktów karnych zebranych przez użytkownika pojazdu. Dodatkową funkcją serwisu jest uświadomienie internatom wagi wczytywania się w niuanse i zawiłości znajdujące się w regulaminach oraz rodzących się z nich konsekwencji” _. Zatem po raz kolejny zwracamy uwagę, że należy dokładnie czytać regulaminy. Przestrzegamy też przed podobnymi serwisami tego typu. Zaliczyć możemy do nich zaszybko.pl, rzokomo umożliwiający sprawdzienie, czy fotoradar zrobił nam zdjęcie.

Aktualizacja 29.08.2013 14:58

Aktualnie na stronie ilepunktowkarnych.pl została podmieniona treść. Wygląda to na sprawkę hakerów...

288766832952424595
Źródło zdjęć: © (fot. WP.PL)

Źródło: Dziennik Internautów, SW, WP.PL

sw/jg/sw

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (105)