Jak skutecznie obniżyć rachunki za ogrzewanie?

Jak skutecznie obniżyć rachunki za ogrzewanie?
Źródło zdjęć: © Fotolia | Gina Sanders

Obraz
© (fot. Fotolia / Gina Sanders)

Rachunek za ogrzewanie może nieprzyjemnie zaskoczyć, zwłaszcza po zakończeniu sezonu grzewczego. Często kwoty idą w tysiące złotych. Wielu z nas wydaje się bowiem, że do ogrzania całego domu kaloryfery muszą działać pełną parą. Tymczasem, na rynku dostępne są rozwiązania, dzięki którym możemy utrzymać stałe ciepło w domu, a przy tym zmniejszyć rachunki za ogrzewanie nawet o 20 proc.

Jak to konkretnie zrobić? Warto zainwestować w co najmniej dwa inteligentne rozwiązania, które sprawią, że ciepło z domu lub mieszkania nie będzie szybko uciekać na zewnątrz, a także trzymać się kilku prostych zasad.

Rolety, które pomogą podwyższyć temperaturę w pomieszczeniu

Pomocne w ogrzaniu pomieszczeń są np. rolety zewnętrzne. - Niektórzy rolety kojarzą z ochroną mieszkania włamaniem lub przed słońcem. Dla innych to pomoc w zachowaniu prywatności i osłona przed wścibskimi sąsiadami. Jest jednak ich trzecie zastosowanie, o którym mało kto pamięta - tak jak latem pomagają one w utrzymaniu chłodu, tak zimą służą do utrzymania ciepła - mówi Tomasz Koziarek, ekspert z firmy Somfy.

W jaki sposób to działa? Jej użytkownicy mogą tak ustawić mechanizm, by zimą rolety odsłaniały się, kiedy tylko wzejdzie słońce i automatycznie zamykały się wieczorem, by zatrzymać nagromadzone ciepło. - Dzięki naturalnemu oświetleniu temperatura w domu podniesie się aż o 2 stopnie Celsjusza, nie trzeba więc będzie włączać kaloryferów na pełną moc - twierdzi Tomasz Koziarek. -Po zastosowaniu czujników temperatury i/lub nasłonecznienia rolety będą automatycznie odsłaniać okna w czasie największego nasłonecznienia i zasłaniać w czasie mrozów i w nocy - to bardzo duża oszczędność energii cieplnej - dodaje.

Termostat, który sam wyreguluje temperaturę w domu

W obniżeniu rachunków pomogą nam również inteligentne, automatycznie sterowane termostaty. W tych najprostszych modelach (cena to nie więcej niż kilkadziesiąt złotych) ustawiamy po prostu pożądaną temperaturę, zaś po jej osiągnięciu dopływ ciepła do grzejnika jest zamykany. Bardziej skomplikowane urządzenia (od 100 zł w górę) mają możliwość zaprogramowania różnych temperatur w zależności od godziny i dnia tygodnia. Oczywiście, system sam koryguje ich ustawienia i co więcej - synchronizuje statystyki uzyskiwane przez termostaty z urządzeniami w domu. - Jeśli wskażemy systemowi, żeby wieczorem zgasił światła, dla termostatów będzie to oznaczało, że nikogo nie ma już w pokoju i obniżą temperaturę o kilka stopni. Jeśli otworzymy okno, to czujniki wskażą termostatom, żeby wyłączyły ogrzewanie - mówi Tomasz Koziarek.

Obraz
© (fot. Fotolia / PhotographyByMK)

Dbaj o grzejniki

Bardzo ważne jest utrzymywanie grzejników w pełni sprawności. Ich wydajność może spaść nie tylko z powodu zapowietrzenia czy zakamienienia, ale również przez zgromadzoną na kaloryferach grubą warstwę kurzu.

Pamiętajmy również, że ciepło musi mieć miejsce na rozprzestrzenianie się. Dlatego grzejniki nie powinny być schowane za grubymi zasłonami czy zastawione meblami. Niestety, od pewnego czasu modne są różnego rodzaju dekoracyjne osłony na kaloryfery. W tym przypadku estetyka to rzecz subiektywna, jednak faktem jest to, że znacznie obniżają one efektywność grzejników.

Dopasuj temperaturę

Optymalna temperatura w pokojach i kuchni to około 20 - 21 stopni Celsjusza, tymczasem w wielu mieszkaniach grzeje się na potęgę i utrzymuje nawet 25 stopni. Jeśli obniżymy temperaturę do 21 stopni, spowoduje to zmniejszenie rachunków od dziesięciu do kilkunastu proc. Jedyne miejsce, w którym możemy mieć nieco wyższą temperaturę, to łazienka. Dzięki temu, dużo przyjemniej będzie nam podczas kąpieli oraz tuż po niej. Za to w sypialni wystarczająca temperatura to około 18 stopni Celsjusza. Według lekarzy, to właśnie wtedy najlepiej nam się śpi. Pamiętajmy również o tym, że jeśli w mieszkaniu są nieużywane pomieszczenia, nie trzeba wówczas w nich utrzymywać takiej temperatury, jak w salonie, gdzie domownicy spędzają wiele godzin.

Warto także zmieniać temperaturę w mieszkaniu, w zależności od obecności domowników. Jeśli np. przez 8 godzin każdego dnia mieszkanie stoi puste, to można spokojnie o 1 - 2 stopnie obniżyć temperaturę. Pamiętamy jednak, że nadmierne wychłodzenie domu (np. poniżej 15 stopni Celsjusza) również nie jest pożądane, bo wymaga to potem znacznie więcej energii do ogrzania.

Wietrz z głową

Rozsądne podejście do ogrzewania, to także odpowiednie wietrzenie mieszkania. Nieefektywne jest trzymanie przez długi czas uchylonego okna. Bardziej skuteczne jest wietrzenie intensywne, ale które trwa krótko. Przy czym powinno odbywać się to przy zakręconych grzejnikach. Po zamknięciu okien możemy ponownie włączyć kaloryfery. Warto tutaj zauważyć, że niektóre modele termostatów zostały wyposażone w tzw. "czujnik otwartego okna", który blokuje dopływ ciepłej wody do grzejnika w chwili otwarcia okna.

Sprawdź szczelność okien

Do utraty energii cieplnej mogą się również przyczynić nieszczelne okna (szczególnie w starym budownictwie). Dlatego wystarczy zlokalizować miejsce nieszczelności i zlikwidować szpary, a od razu odczujemy poprawę. Koszt uszczelek zwykle nie przekracza kilkunastu złotych.

Wymienione sposoby mogą przyczynić się do obniżenia kosztów za ogrzewanie. Oczywiście wszystko zależy od danej nieruchomości i nawyków jej lokatorów. Warto jednak uświadomić sobie, że jako mieszkańcy mamy znaczny wpływ na ich wysokość.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)