Trwa ładowanie...
d7d33ac
Ciekawostki Historyczne
Wiadomości

Jak przeżyć wybuch bomby atomowej? Poradnik przetrwania według Amerykanów

Wskoczyć do rowu i… spokojnie przeczekać – oto jedna z rad udzielanych pół wieku temu obywatelom Stanów Zjednoczonych na wypadek ataku nuklearnego. Jak wyglądały amerykańskie programy obrony cywilnej w razie trzeciej wojny światowej? I czy w ogóle mogły komukolwiek pomóc?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W czasach zimnej wojny zagrożenie atakiem nuklearnym było nieustające
W czasach zimnej wojny zagrożenie atakiem nuklearnym było nieustające (Getty Images, Fot: Time Life Pictures)
d7d33ac

Niszczycielska siła, która w 1945 roku zrównała z ziemią japońskie miasta Hiroszimę i Nagasaki, oszołomiła cały świat. Do dziś stanowi ponurą przestrogę, by nie wykorzystywać broni nuklearnej w celach militarnych. Mimo to ludzie odpowiedzialni za przeprowadzenie ataku nie ponieśli żadnych konsekwencji, a ich czyn został wychwalony w mediach jako „zło konieczne” dla zakończenia wojny.

W późniejszych latach amerykańscy politycy potraktowali widmo konfliktu atomowego jako kolejny sznurek do pociągania i sterowania przerażonym społeczeństwem, prześcigając się w tworzeniu planów obrony cywilnej na wypadek bombardowania. Oto przykłady „dobrych porad”, jakie mieli do zaoferowania Amerykanom specjaliści od przetrwania nuklearnej zagłady…

   Wydawnictwo Znak Horyzont
(Wydawnictwo Znak Horyzont)
d7d33ac

Podziel się opinią

Share
d7d33ac
d7d33ac
Więcej tematów