O ile nie jesteś posiadaczem iPhone'a, który zdecydował się na nowszy model, to przeniesienie danych na nowe urządzenie może okazać się sporym wyzwaniem. Zwłaszcza, jeśli nie synchronizujesz swojego urządzenia z komputerem, bądź usługami w chmurze. Jak poradzić sobie z przeniesieniem kontaktów, muzyki czy zdjęć? Podpowiadamy.
O ile nie jesteś posiadaczem iPhone'a, który zdecydował się na nowszy model, to przeniesienie danych na nowe urządzenie może okazać się sporym wyzwaniem. Zwłaszcza, jeśli nie synchronizujesz swojego urządzenia z komputerem, bądź usługami w chmurze. Jak poradzić sobie z przeniesieniem kontaktów, muzyki czy zdjęć? Podpowiadamy.
Chmura
Dlaczego właściciele iPhone'ów mają łatwiejsze życie niż użytkownicy innych urządzeń? Powód jest prosty i nazywa się iCloud. Aby w pełni wykorzystać zalety iOS każdy użytkownik powinien założyć sobie konto chmurze przygotowanej przez Apple'a. Dzięki temu, nie dość, że łatwo znajdziemy telefon przez usługę Find my iPhone, to jeszcze wszystkie dane - począwszy od zdjęć, przez kontakty, aż po notatki i zapiski w kalendarzu - będą zgromadzone w jednym miejscu.
Dodatkowo, jeśli przyjdzie zmienić telefon na nowszy model, to największy kłopot z przeniesieniem danych będzie wiązał się z włożeniem nowej karty SIM do telefonu i zalogowaniu się na swoje konto. Resztę zadań wykona za nas już iPhone, który nie dość, że zsynchronizuje kontakty, kalendarz i zdjęcia, to nawet zainstaluje wszystkie aplikacje, jakie mieliśmy na starym telefonie.
Kłopoty zaczynają się jeśli korzystacie z najpopularniejszego systemu mobilnego na świecie, czyli z Androida. Dalej pokażemy wam, jak ułatwić sobie przenoszenie danych na nowy telefon.
Jak przenieść dane na telefon tej samej marki?
Zamiana modelu w obrębie oferty jednego producenta, jest teoretycznie najlepszym rozwiązaniem - oczywiście jeśli chodzi o przegranie danych z jednego na drugi telefon. Wszyscy główni producenci dostarczają specjalne oprogramowanie, które przy pomocy komputera pozwoli stworzyć kopię zapasową danych. W przypadku Samsunga takim programem jest Kies, Sony przygotowało Xperia Companion, zaś LG PC Suite.
Niestety, kłopoty zaczynają się, jeśli planujemy zmienić producenta telefonu. Wszystko przez to, że poszczególne programy odpowiedzialne za synchronizację danych nie współpracują pomiędzy różnymi markami. W takiej sytuacji sprawa nieco się komplikuje, a przeniesienie danych na inny telefon pochłonie więcej czasu i będzie wymagało nieco więcej cierpliwości oraz samozaparcia.
Jak przenieść kontakty i dane z kalendarza?
Tutaj sprawa może być równie prosta, jak w przypadku iOS, ale właściciel nowego telefonu z Androidem musi spełnić jeden podstawowy warunek. Chodzi o połączenie smartfona z kontem Google, które jako jedną ze swoich funkcji ma przechowywanie zarówno kontaktów, jak i danych kalendarza. Warunkiem tego jest jednak zaznaczenie funkcji synchronizacji. Oczywiście, telefonu z Androidem możemy używać bez logowania na koncie Google'a. Wtedy jednak, w razie jakiejkolwiek poważniejszej awarii, bądź zalania telefonu, bezpowrotnie tracimy wszystkie dane.
Jeśli nie utworzyłeś jeszcze konta Google, możesz to zrobić w prosty sposób. Możesz to zrobić na stronie accounts.google.com bądź w swoim smartfonie. W telefonie z Androidem wejdź w Ustawienia, a następnie odszukaj pozycję o nazwie Konta i synchronizacja. Jeśli posiadasz konto Google, będzie ono na liście, jeśli nie, na dole ekranu znajduje się przycisk Dodaj konto. Jako rodzaj konta wybierz Google, a następnie postępuj zgodnie z instrukcją. Po kilku chwilach konto zostanie utworzone.
Aby dane z telefonu znalazły się w chmurze Google'a, to na liście kont, w dziale Konta i synchronizacja zaznacz jako aktywną opcję Automatycznie synchronizuj dane. Dzięki temu twoje kontakty, wpisy z kalendarza oraz np. dane z przeglądarki internetowej, które będą automatycznie zapisywane na serwerze zawsze wtedy, kiedy twój telefon będzie połączony z internetem. Jeśli w swoim nowym smartfonie zalogujesz się do swojego konta, to ten automatycznie pobierze zapisane na koncie dane. Pamiętaj, aby przed ostatecznym wyłączeniem telefonu ręcznie zsynchronizować dane. Upewnisz się wtedy, że na serwerze znajdą się także najświeższe kontakty i wpisy.
Co zrobić, jeśli nie chcesz zakładać konta, albo nie masz możliwości połączenia się z siecią, a musisz przenieść dane na inne urządzenie? Jest na to sposób. Kontakty możesz skopiować na kartę SIM, jednak musisz pamiętać, że ma ona ograniczoną pojemność (od 250 do 500 pozycji), oraz nie zapisze dodatkowych informacji przypisanych do kontaktu - e-mail, data urodzenia, adresu pocztowego czy dodatkowych numerów telefonów.
Jak zapisać kontakty na karcie SIM?
Jak to zrobić? Wejdź w Kontakty na swoim telefonie, a następnie w opcjach znajdź pole Zarządzaj kontaktami. W tym miejscu wybierz Importuj/eksportuj a następnie Eksportuj do SIM. Im więcej kontaktów, tym dłużej operacja będzie trwała, jednak już po chwili dane powinny być zapisane na karcie. Na nowym telefonie należy wykonać tę operację analogicznie, tylko w ostatnim punkcie wybrać opcję Importuj z SIM.
W przypadku braku konta Google, bądź dużej liczby kontaktów z dodatkowymi danymi, najlepszą opcją będzie wykonanie eksportu kontaktów na kartę pamięci. W tym celu, w polu Zarządzaj kontaktami i zakładce Importuj/eksportuj należy wtedy wybrać opcję Eksportuj do pamięci wewnętrznej. Po wybraniu tej opcji zaznacz wszystkie kontakty na liście, a następnie wciśnij przycisk Eksportuj - twoje kontakty będą zapisane w jednym, uniwersalnym pliku o rozszerzeniu VCF. Po podłączeniu telefonu do komputera odnajdź plik i skopiuj go na komputer. W nowym telefonie postąp analogicznie - skopiuj plik do telefonu, a następnie zaimportuj kontakty w sposób analogiczny, do opisanego powyżej.
Jak przenieść SMS-y i MMS-y na nowy telefon?
W przypadku wiadomości tekstowych i multimedialnych, niestety musimy posłużyć się aplikacjami zewnętrznymi. Do najciekawszych należą aplikacje takie jak SMS Backup&Restore, czy SMS Backup+, oraz wiele innych. Aplikacje mogą tworzyć pełne kopie naszych wiadomości i w zależności od opcji zapisać je na karcie SD, pliku w telefonie, lub wysłać do którejś z usług chmurowych jak np. Dropbox. Chcąc przywrócić wiadomości do nowego telefonu musimy zainstalować tę samą aplikację, albo wgrać do telefonu plik z kopią wiadomości. Ewentualnie możemy przełożyć kartę SD z kopią, bądź pozwolić by aplikacja samodzielnie pobrała dane z chmury. Większość tego typu programów jest całkowicie bezpłatna.
Jak przenieść zdjęcia i muzykę na nowy telefon?
W tym przypadku najłatwiej nam będzie, jeśli mamy możliwość połączenia naszego telefonu z internetem, lub posiadamy w telefonie kartę pamięci. Jednak i tutaj możemy napotkać na pewne niedogodności związane z tym, że każdy producent ma inne rozwiązania. Nie dość tego, bo nawet poszczególne wersje systemu Android różnie podchodzą do zarządzania pamięcią i plikami. W niektórych smartfonach, tuż po zainstalowaniu karty SD urządzenie zapyta nas, czy skopiować na nią zdjęcia i muzykę. W innych należy zrobić to ręcznie.
Aby przegrać zarówno muzykę, jak i zdjęcia, należy wejść w Opcje, dalej Pamięć i tam na liście wybrać Prześlij dane na kartę SD. Następnie będziemy mogli wybrać, które zdjęcia, filmy oraz muzykę chcemy skopiować. Jeśli nie uda się nam znaleźć takiej opcji wtedy dane musimy przenieść ręcznie.
W tym celu, na liście aplikacji odnajdź Menadżera plików, a następnie kolejno wybierz Wszystkie pliki, Pamięć wewnętrzna. Zdjęcia i filmy przechowywane są w folderze o nazwie DCIM, w podkatalogu Camera. Muzykę znajdziesz w folderze o nazwie Music, a dzwonki w folderze Ringtones. Aby skopiować pliki na kartę pamięci należy wybrać ikonkę kopiowania lub z menu wybrać opcję Kopiuj.
Jeśli nie mamy karty pamięci to analogicznie możemy skopiować pliki na dysk twardy komputera po podłączeniu telefonu kablem USB.
Skorzystaj z chmury
Kolejną, bardzo przydatną opcją jest skorzystanie z rozwiązań chmurowych. Aplikacje takie jak Google Drive, połączony z naszym kontem Google, DropBox albo Microsoft One Drive, pozwalają nam przesłać do serwera większość plików, które mamy zapisane w telefonie. Po instalacji któregoś z tych programów - działają na identycznych zasadach, różniąc się jedynie wielkością darmowej przestrzeni dyskowej - wskazujemy wewnątrz aplikacji, które foldery mają zostać wysłane do chmury. Po zainstalowaniu tej samej aplikacji na nowym telefonie będziemy mogli analogicznie pobrać dane na nowe urządzenie. Taką operację należy wykonywać tylko będąc połączonym z siecią Wi-Fi. W przeciwnym wypadku w kilka chwil wykorzystamy cały pakiet danych dostępny u naszego operatora.
Jak przenieść aplikacje na nowy telefon?
Z pomocą znów przyjdzie nam konto Google, bez którego nie będziemy w stanie pobierać i instalować potrzebnych nam aplikacji. Sklep Google Play ma bowiem funkcję zapamiętywania aplikacji, które kiedykolwiek trafiły na nasz smartfon. Pamięta również o tych, za które zapłaciliśmy, dzięki czemu nie będzie trzeba robić tego po raz kolejny.
Jak przenieść aplikacje na nowy telefon? W nowym smartfonie logujemy się na konta Google dokładnie tym samym loginem i hasłem, jakie wykorzystywaliśmy w starym telefonie. Następnie na komputerze stacjonarnym, za pomocą przeglądarki internetowej, logujemy się do sklepu Google Play. Tam odnajdujemy zakładkę Moje aplikacje, gdzie zobaczymy listę wszystkich aplikacji, które kiedykolwiek zainstalowaliśmy na telefonie - nawet na chwilę. Z tego miejsca możemy wskazać, które z nich mają zostać automatycznie pobrane i zainstalowane w nowym smartfonie.
Oczywiście, jest taka szansa, że sami sobie nie poradzimy z przegraniem danych - najwięcej kłopotów jest zawsze przy przesiadce na inny system operacyjny. Wtedy najlepiej udać się do zaufanego serwisu GSM, gdzie wykwalifikowany pracownik wykona za nas całą pracę. Niestety trzeba będzie się wtedy liczyć z dodatkowymi kosztami.
_ LOP _