Jak przedłużyć życie żelazka? Domowe sposoby i środki do czyszczenia

Radzimy, jak odpowiednio o nie dbać oraz co zrobić, gdy w zbiorniku na wodę osadzi się kamień. Żelazko można skutecznie ratować także wtedy, gdy w pośpiechu je przypalimy - jest na to wiele sposobów.

Jak przedłużyć życie żelazka? Domowe sposoby i środki do czyszczenia
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Zanim przystąpimy do czyszczenia żelazka, uważnie przeczytajmy instrukcję obsługi dołączoną przez producenta. Sposób, który wybierzemy, zależy także od powłoki, którą pokryta jest stopa. Pamiętaj, że nie należy nigdy używać ostrych szczotek i drapaków, szczególnie, gdy żelazko pokryte jest warstwą teflonu. Wszystkie poniższe czynności rozpoczynamy dopiero, gdy żelazko całkiem ostygnie.

Czyszczenie przypalonego żelazka
Niemal każdemu chociaż raz w życiu przydarzyło się w pośpiechu czy też roztargnieniu przypalić żelazko. Na szczęście zazwyczaj można je w łatwy sposób uratować za pomocą „babcinych sposobów”, a więc tych środków, które zazwyczaj mamy w domu.

Przypalone żelazko:

- Ocet - ze stosunkowo niewielkim brudem powinien poradzić sobie ocet. Wystarczy przecierać przez kilka minut stopę żelazka ściereczką namoczoną w occie. Jego działanie będzie bardziej intensywne, jeśli zmieszamy ocet z sodą oczyszczoną.

- Sól - warstwę soli kuchennej należy rozsypać na ściereczce i kilkukrotnie przejechać po niej średnio rozgrzanym żelazkiem.

- Amoniak - dobry sposób, gdy substancja, która przywiera do stopy żelazka, jest oleista. Wystarczy przetrzeć stopę żelazka amoniakiem i opłukać wodą.

- Pasta do zębów - usuwa brud z zębów, więc poradzi sobie także z lekko przypalonym żelazkiem. Pastę rozcieramy na urządzeniu za pomocą miękkiej ściereczki.

- Popiół z papierosów- przypalone żelazko pozwoli odkryć pierwszą zaletę tego zgubnego nałogu - przetarcie stopy żelazka zawartością popielniczki może przynieść całkiem dobry efekt.

- Domowe detergenty - należy wymieszać lekko ciepłą wodę z niewielką ilością płynu do mycia naczyń lub proszku do prania, a następnie przetrzeć żelazko.

Odkamienianie:

- Samooczyszczanie - nowoczesne żelazka często mają funkcję automatycznego oczyszczania. Jeśli nie zapomnimy jej użyć średnio co dwa tygodnie, kamień nie powinien osadzić się w zbiorniku. Takich żelazek nie wolno czyścić w inny sposób.

- Ocet –. zbiornik żelazka należy wypełnić do ¼ wysokości octem, następnie podłączyć urządzenie do prądu i ustawić na funkcję parowania. W celu usunięcia kamienia trzeba prasować szmatkę, póki cała zawartość zbiornika nie wyparuje.

Pomoc ze sklepu
Na rynku jest wiele specyfików stworzonych specjalnie do czyszczenia żelazka. Oszczędne panie domu polecają także wykorzystanie tych środków chemicznych, które już znajdują się w domu. Najbardziej skuteczne są preparaty do czyszczenia piekarników i płytek.

- Sztyft, np. Coronet - nalot usuwa się przez potarcie sztyftem stopy żelazka (rozgrzanego do temperatury 150°C-180°C). Gdy środek rozpuści zabrudzenie, stopę należy przetrzeć flanelową szmatką lub miękkim ręcznikiem. Cena: około 30 złotych.

- Ściereczki, np. Vigonez Venus – miękkie ściereczki, które nie rysują powierzchni żelazka i pomagają usunąć przypalony nalot – cena: około 6 zł/4 szt.

- Płyn Meglio - silnie skoncentrowany środek czyszczący i odtłuszczający jest przeznaczony przede wszystkim do okapów, kuchenek, grillów itp., ale sprawdzi się też przy czyszczeniu żelazka. Trzeba skropić preparatem powierzchnię stopy żelazka, pozostawić środek przez kilka sekund i następnie przemyć wodą. Żelazko można rozgrzać do temperatury 50-60 stopni C. Cena: około 16 zł/750 ml.

- Dr Beckmann - środek silnie usuwający osad i nalot z kamienia. W swoim składzie zawiera naturalny kwas jabłkowy. Posiada neutralny zapach, który nie drażni dróg oddechowych Cena: około 12 zł/250 ml.

- Saeco Entkalker– skutecznie usuwa kamień i rozpuszcza stare naloty. Silne działa w wysokiej temperaturze. Cena: około 17 zł/250 ml.

Anna Paczuska

gadżetyocetżelazko

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)