Jak pozbyć się smogu w domu? Oczyszczacz powietrza GoClever Cristal Air Advanced 2 w tym pomoże

Jak pozbyć się smogu w domu? Oczyszczacz powietrza GoClever Cristal Air Advanced 2 w tym pomoże

Jak pozbyć się smogu w domu? Oczyszczacz powietrza GoClever Cristal Air Advanced 2 w tym pomoże
Źródło zdjęć: © WP Tech
Arkadiusz Stando
16.02.2019 10:59

Smog to cichy zabójca. W okresie zimowym zanieczyszczenie powietrza w polskich miastach przekracza normy nawet o 1500 procent. W tym czasie lepiej unikać wychodzenia na dwór, ale i w domu nie jesteśmy bezpieczni. Eksperci radzą korzystać z oczyszczaczy powietrza.

Od ponad miesiąca korzystam z oczyszczacza powietrza polskiej firmy GoClever. W okresie grzewczym takie urządzenia są bezcenne. Nie chodzi nawet o to, jak zanieczyszczenie powietrza wpływa na zdrowie. Jakość snu zmienia się diametralnie.

Zanieczyszczenie powietrza w Polsce w okresie grzewczym przekracza często skandaliczne granice. Jeśli smog na dworze wynosi chociażby 300 proc. normy, to nawet w domu nie jesteśmy bezpieczni. Chociaż może wydawać się, że wystarczy nie otwierać okien, to nic bardziej mylnego. Jeśli nie wierzycie, wystarczy kupić czujnik zanieczyszczenia powietrza.

Obraz
© WP Tech

Jak walczyć ze smogiem w domu?

Oczyszczacz powietrza jest najlepszym, najprostszym i jednocześnie tanim rozwiązaniem. Szczególnie tą ostatnią kwestię wziąłem sobie do serca i postanowiłem przetestować urządzenie z niższej półki cenowej. Tańszy nie oznacza zawsze gorszy, i postaram się wytłumaczyć, dlaczego tak sądzę.

Oczyszczacze mogą różnić się rozmiarem, funkcjami, filtrami, mogą posiadać, lub nie posiadać programy czy czujniki zanieczyszczenia. Tutaj musimy sobie zdać sprawę z tego, co tak naprawdę jest nam potrzebne. Na pewno warto zwrócić uwagę na funkcję "timera" lub zainstalowanych czujników. Niektóre oczyszczacze mogą działać automatycznie, zwiększając lub zmniejszając prędkość filtrowania powietrza.

I to może być bardzo przydatne, na przykład GoClever Cristal Air Advanced 2 tej funkcji nie posiada. Ale to nie problem, bo w okresie grzewczym oczyszczacz możemy pozostawić włączony tak naprawdę bez przerwy. Do sprawdzania jakości powietrza wystarczy czujnik, który można kupić nawet za około 200 zł.

Ile czasu musi pracować, aby oczyścić powietrze?

Oczyszczacz GoClever Cristal Air Advanced 2 w ciągu zaledwie 10-15 minut oczyści powietrze pomieszczenia o powierzchni około 20 metrów kwadratowych z pyłów PM 2,5 i PM 10. Według informacji producenta, może pracować nawet na dwa razy większym obszarze.

Obraz
© WP Tech
Obraz
© WP Tech

Oprócz pyłów zawieszonych, urządzenie może oczyszczać powietrze także z formaldehydów, benzenów, cząsteczek, alergenów, wirusów, grzybów, roztoczy, kurzu, pyłków roślin, pleśni, sierści zwierząt, spalin, dymów i innych szkodliwych substancji.

Taki oczyszczacz jest świetnym rozwiązaniem dla alergików lub osób z chorobami układu oddechowego. Nie tylko ze względu na pozbycie się pyłków. Dodatkowo urządzenie posiada tryb nocny, który pozwala jonizować powietrze. Już po kilku minutach pracy, czuć ogromną różnicę.

Jak działa GoClever Cristal Air Advanced 2?

Urządzenie jest bardzo proste w obsłudze. GoClever Cristal Air Advanced 2 posiada trzy tryby prędkości (1/2/3), lampę UV do fotokatalizy (zabija bakterie), tryb nocny, oraz timer pozwalający ustawić czas pracy oczyszczacza.

Obraz
© WP Tech

Podczas pracy w pierwszym trybie prędkości, urządzenie tworzy niewiele dźwięków. Oczyszczacz nie przeszkadza spać, a wręcz jego monotonnie brzmiąca praca pomaga zasnąć.

W urządzeniu firmy GoClever zastosowano 4-stopniowe oczyszczanie powietrza: filtr wstępny, filtr włókninowy, filtr HEPA w standardzie H11 oraz filtr węglowy. Producenci zalecają wymianę ich co około 6 miesięcy, jednak niewykluczone, że wytrzymają dłużej. Należy obserwować czujnik zużycia, zamontowany w oczyszczaczu.

Obraz
© WP Tech

Design urządzenia może nie oszałamia, ale też nie bije w oczy. Jest po prostu w miarę ok. Oczyszczacz jest dosyć wysoki, przez co zajmuje mało miejsca. Jest lekki i łatwo go przenosić, dzięki uchwytowi umieszczonemu w górnej części urządzenia.

Dlaczego warto stosować oczyszczacz?

- W mieszkaniach o wielu pokojach zdecydowanie lepiej sprawdza się kilka mniejszych oczyszczaczy niż jeden duży - mówi mi Robert Tytko z czujniki-smogu.pl. - Duży, nawet bardzo dobry oczyszczacz, może mieć problemy z "wypchnięciem" powietrza przez korytarze i pokoje.

Dlatego właśnie bardziej opłaca się zakupić mniejszy i tańszy oczyszczacz, bez rozbudowanych możliwości funkcyjnych. Jeśli mieszkacie w małym mieszkaniu, to takie urządzenie na pewno wystarczy. Natomiast w przypadku większej ilości powierzchni można stosować kilka mniejszych oczyszczaczy, albo po prostu od czasu do czasu przestawiać urządzenie w inne miejsce. A na noc wystarczy zabrać sprzęt do swojej sypialni.

GoClever Cristal Air Advanced 2 - cena

Aktualnie na stronie producenta oczyszczacza powietrza GoClever widnieje cena 399 zł. To bardzo niewiele, jak za urządzenie tego typu. Do kosztów eksploatacji należy wliczyć niewielkie zużycie prądu (Moc 60W) oraz koszt wymiany filtrów, czyli 99zł. Producent zaleca zmieniać je co 6 miesięcy, a więc powinny wystarczyć na dwie mroźne zimy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)