Jak pozbyć się mrówek z domu? Domowe sposoby

Jak pozbyć się mrówek z domu? Domowe sposoby
Źródło zdjęć: © Fotolia | effe64

18.06.2015 14:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mrówki to z reguły pożyteczne owady. Na ogół nie próbujemy z nimi walczyć, ponieważ zjadają inne szkodniki np. mszyce. Niestety wszystko ma swoje granice. Kiedy zaczynają pojawiać się w domu przestaje być nam do śmiechu.

Najczęściej w mieszkaniach możemy spotkać mrówki faraona, które przybyły do nas z cieplejszych krajów. Faraonki są niewielkimi owadami, które bez problemu przedzierają się przez szczeliny. Ponadto owady bardzo łatwo przystosowują się do warunków panujących w mieszkaniach. Mieszkając w bloku, mrówki faraona bardzo trudno wytępić samemu, ze względu na to, że jedna kolonia posiada kilka królowych, co powoduje, że przyrost liczebny jest bardzo szybki. Aby wygrać wojnę z nimi należy podjąć wspólne działania razem z sąsiadami.

Inny rodzaj mrówek, jaki może pojawić się w mieszkaniu to gmachówki. Tak jak faraonki, również i ten gatunek jest niewielkich rozmiarów. Gniazdują najczęściej w drzewach, dlatego z pewnością można ich się spodziewać w drewnianych domach.

Ponadto możemy spotkać mrówki hutnice, darniowe, rudnice oraz amazonki. To co je odróżnia od faraonek to przede wszystkim budowanie gniazd poza mieszkaniem, a obecność w domu to efekt poszukiwania pożywienia.

Obraz
© (fot. Fotolia)

_ Działania zmniejszające prawdopodobieństwo wystąpienia mrówek w mieszkaniu _

Aby ograniczyć pojawienie się mrówek w naszym mieszkaniu należy przede wszystkim zabezpieczyć wszelkie otwory przez które mogłyby się przedostać mrówki. Należy również zwracać uwagę w jaki sposób przechowujemy żywność. Warto zakupić pojemniki próżniowe i w nich trzymać jedzenie.

_ Domowe sposoby w walce z owadami _

Istnieje parę domowych sposobów, aby pozbyć się uciążliwych insektów z mieszkania. Zaletą poniższych metod jest to, że nie zabijają pożytecznych owadów, tylko zachęcają do przeniesienia się w inne miejsce. Do najbardziej znanych można zaliczyć:

  1. posmarowanie octem lub spryskanie sokiem z cytryny miejsc, w których widzieliśmy mrówki;
  2. posmarowanie miejsca ich wędrówek wazeliną;
  3. w miejscach przemieszczania się owadów można rozsypać sól, pieprz, cynamon, proszek do pieczenia;
  4. świeże zioła (mięta, liście pomidora, lawenda, majeranek) również mogą zdziałać cuda. Wystarczy je posiekać i rozsypać na trasie wędrówek insektów;
  5. lub też przemyć miejsca wodą z płynem do naczyń w proporcji 3:1. Może jednak zdarzyć się tak, że mrówki nie zareagują na domowe sposoby. Warto wtedy skorzystać z innych metod np. preparaty chemiczne, które pomogą nam je skutecznie wypłoszyć.

Mrówki można odstraszyć za pomocą boraksu, który przeznaczony jest do lutowania stali. Minerał należy wymieszać z ugotowanym jajkiem, po czym wykładać go przez kilka dni w miejscu wędrówek mrówek. Umieszczając trutkę w mrowisku zniszczymy całą kolonię od wewnątrz. Korzystając z takiej metody trzeba zachować szczególne środki ostrożności w przypadku obecności w domu dzieci oraz zwierząt.

Mrówki mimo, że są bardzo pożytecznymi owadami, w domu mogą stać się dokuczliwym problemem. Dlatego zawczasu lepiej zapobiegać ich pojawieniu się. Pamiętajmy również, że w wielu przypadkach mrówki mogą zdziałać wiele dobrego.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)