Jak podłączyć komputer do telewizora - sposoby

Współczesne telewizory to nie tylko sprzęty umożliwiające oglądanie treści na różnych kanałach. To także domowe centra rozrywki i niekiedy świetny zamiennik monitorów komputerowych. Podłączenie telewizora do komputera nie jest trudne i pozwala cieszyć się grami czy filmami na dużym ekranie.

Jak podłączyć komputer do telewizora - sposoby
Źródło zdjęć: © iStock.com | Rasulovs

22.06.2017 | aktual.: 26.03.2019 22:10

Jak podłączyć komputer do telewizora - technologie

Zarówno te nowsze telewizory, jak i te kilkuletnie, posiadają różne interfejsy umożliwiające podłączenie wielu sprzętów, np. właśnie komputerów albo przenośnych pamięci masowych (pendrive'ów). Telewizory wyposażone są nie tylko w odpowiednie złącza, np. popularne złącze HDMI, ale także coraz częściej posiadają interfejsy bezprzewodowe, np. Bluetooth czy Wi-Fi, pozwalające na oglądanie treści z urządzeń przenośnych na ekranie telewizora bez użycia przewodu.

Jak podłączyć komputer do telewizora za pomocą kabla?

Żeby podłączyć komputer do telewizora najpierw musimy sprawdzić, jakie złącza posiada nasz telewizor i jakie złącza posiada nasz komputer. Najczęściej spotykanym obecnie złączem jest HDMI, które umożliwia cyfrowe przesyłanie obrazu i dźwięku z jednego sprzętu do drugiego. Do połączenia komputera i telewizora wystarczy więc jeden kabel, z dwóch stron zakończony tym samym wejściem HDMI. Żeby zobaczyć obraz z komputera na ekranie telewizora, wystarczy wybrać w opcjach telewizora źródło sygnału, czyli wejście HDMI.

Można również podłączyć komputer do telewizora za pomocą złącza DisplayPort, który często występuje w laptopach, ale – niestety – rzadko można go znaleźć w telewizorach. Ten rodzaj złącza potrafi przesyłać sygnał nawet w rozdzielczości 4K (oczywiście wtedy, kiedy karta graficzna w naszym komputerze potrafi generować obraz w takiej rozdzielczości), a także umożliwia przesyłanie dźwięku.

Podłączenie telewizora z komputerem umożliwia jeszcze jedno z najbardziej popularnych złącz, które obecnie jest jednak coraz rzadziej stosowane – VGA. VGA, w odróżnieniu od HDMI i DisplayPort, jest złączem analogowym i przesyła jedynie obraz, którego jakość jest gorsza od obrazu przesyłanego za pomocą HDMI czy DisplayPort.

Czasami bywa tak, że telewizor nie posiada takiego samego złącza jak komputer, albo posiada złącze tego samego typu, jednakże w nieco innej formie, np. mniejszej (mini HDMI). Wówczas możemy zaopatrzyć się w odpowiednią przejściówkę.

Zdarza się jednak, że obraz z komputera wyświetla się w innej, gorszej rozdzielczości na telewizorze. Jeżeli mamy Windowsa, wówczas klikamy prawym przyciskiem myszy na pulpit, wybieramy „Rozdzielczość ekranu” albo wybieramy „Właściwości” i w zakładce „Ustawienia” ustawiamy pożądane parametry.

Jak podłączyć komputer do telewizora bezprzewodowo?

Coraz więcej telewizorów umożliwia bezprzewodowy przesył danych, więc nie musimy się martwić o to, czy nasze sprzęty posiadają odpowiednie złącza. Jeżeli posiadamy laptopa z interfejsem Wi-Fi (co jest już standardem) albo nawet komputer stacjonarny z adapterem Wi-Fi, możemy połączyć się z telewizorem za pomocą routera, z którego korzystamy, kiedy przeglądamy internet. Niektóre telewizory oferują również technologię Wi-Fi Direct, niewymagającą użycia routera.

Zatem aby połączyć komputer z telewizorem bezprzewodowo, oba sprzęty powinny być podłączone do sieci. Telewizor często sam wykrywa dostępny sprzęt i wyświetla jego nazwę, a więc powinniśmy wybrać go z listy dostępnych opcji. Komputer natomiast powinien mieć utworzoną w programie Windows Media Player bibliotekę ze zdjęciami bądź muzyką, którą chcemy wyświetlić. Windows Media Player pełni funkcję serwera DLNA (standard przesyłu multimediów między różnymi urządzeniami w sieci domowej) i dlatego umożliwia prostą komunikację z innymi sprzętami, w tym z telewizorem.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)