Jak oszczędzić na telefonie stacjonarnym?

Jak oszczędzić na telefonie stacjonarnym?

Jak oszczędzić na telefonie stacjonarnym?
20.10.2009 11:44, aktualizacja: 21.10.2009 17:23

Panujący na świecie kryzys gospodarczy powoduje, że szukamy oszczędności wszędzie, gdzie się da. Jednym z obszarów, które pozwalają na zmniejszenie domowych wydatków są rachunki za telefon

Dane opracowane przez Telekomunikację Polską pozwoliły na wskazanie trzech rodzajów planów taryfowych, różniących się liczbą darmowych minut na połączenia oraz oczywiście ceną. Zestawienie przygotowaliśmy dla ofert obejmujących odpowiedni: 60. 300 i 1200 darmowych minut w ramach abonamentu.

Abonamenty obejmujące 60 darmowych minut

1) Telekomunikacja Polska plan „domowy tp 60”

W tej kategorii praktycznie wszyscy konkurenci mają przygotowaną ofertę dla swoich klientów. Największy gracz na rynku - Telekomunikacja Polska oferuje plan „domowy tp 60”. w cenie bazowej 50 zł. Jednakże w przypadku podpisania z TP umowy na czas 12 miesięcy otrzymamy 15 zł ulgę w abonamencie przez pierwsze 3 miesiące, natomiast podpisując umowę na 24 miesiące zniżka wyniesie 25 zł przez pół roku. W ramach abonamentu otrzymujemy również do wyboru: 60 minut do wykorzystania przez 7 dni w tygodniu o dowolnej porze lub 120 minut do wykorzystania w dni powszednie poza godzinami 8-18 oraz w weekendy i święta o dowolnej porze. Koszty połączeń lokalnych i strefowych oraz międzymiastowych wynosi 0,17 zł za minutę, komórkowych 0,40 zł (bez PLAY), za połączenie komórkowe do sieci PLAY zapłacimy 1,04 zł, natomiast za połączenie międzynarodowe 0,55 zł.

2) Netia/Tele2 plan „1 godzina PLUS

Netia dla swoich klientów przygotowała ofertę abonamentową w cenie 42,7. zł miesięcznie. W ramach abonamentu klienci otrzymują 60 min. do wykorzystania na połączenia lokalne, międzymiastowe i Internet (jeśli łączymy się przez modem). Koszty połączeń lokalnych i strefowych wynoszą 0,15 zł za minutę, międzymiastowych 0,44 zł, komórkowych 0,57 zł (bez PLAY), za połączenie komórkowe do sieci PLAY zapłacimy 0,92 zł, natomiast za połączenie międzynarodowe 0,66 zł.

3) Aster „TwójCzas”

Operator Aster przygotował usługę, w której za 4. zł miesięcznie otrzymamy 60 minut do wykorzystania na połączenia lokalne i strefowe. Koszty połączeń lokalnych i strefowych wynoszą 0,12 zł za minutę, międzymiastowych 0,37 zł, komórkowych 0,98 zł (również do sieci PLAY), natomiast za połączenie międzynarodowe zapłacimy aż 1,10 zł.

4) GTS Energis plan „Multilinia 60”

Ten operator za 5. zł abonamentu zapewnia 60 min na połączenia lokalne i strefowe, międzymiastowe oraz Internet (przez modem). Koszty połączeń lokalnych i strefowych oraz międzymiastowych wynosi 0,10 zł za minutę, komórkowych 0,40 zł (bez PLAY), za połączenie komórkowe do sieci PLAY zapłacimy 0,87 zł, natomiast za połączenie międzynarodowe 0,66 zł. Pod względem cen ten operator zwyciężył aż w 3 na 5 rodzajów sprawdzanych połączeń oferując najniższe koszty za minutę rozmowy. Dla połączeń międzynarodowych i komórkowych bez sieci PLAY oferuje natomiast cenę na tym samym poziomie co Telekomunikacja Polska.

5) UPC plan „Rozmowy 60”

Za 4. zł miesięcznego abonamentu UPC proponuje swoim klientom 60 minut rozmów do wszystkich sieci stacjonarnych. Warto również zauważyć, że wykupując u tego operatora inne usługi jak Internet i telefon najtańszą otrzymamy gratis, a w przypadku wykupienia 2 usług klient otrzyma 10% zniżki w abonamencie. Koszty połączeń lokalnych, strefowych i międzymiastowych wynoszą 0,11 zł za minutę, komórkowych 0,39 zł (bez PLAY), za połączenie komórkowe do sieci PLAY zapłacimy 0,80 zł, natomiast za połączenie międzynarodowe 1,09 zł. Jak więc widać UPC oferuje najtańsze połączenia do sieci komórkowych przy najwyższej cenie za minutę rozmowy międzynarodowej.

Obraz
© (fot. Telekomunikacja Polska SA)

Abonamenty obejmujące 300 darmowych minut

1) Telekomunikacja Polska plan „domowy tp 300”

Telekomunikacja Polska oferuje w tej kategorii plan „domowy tp 300”. w cenie bazowej 70 zł. Podobnie jak w przypadku „planu tp 60” w przypadku podpisania z TP umowy na czas 12 miesięcy otrzymamy 21 zł ulgę w abonamencie przez pierwsze 3 miesiące, natomiast podpisując umowę na 24 miesiące zniżka wyniesie 35 zł przez pół roku. W ramach abonamentu otrzymujemy również do wyboru: 300 minut do wykorzystania przez 7 dni w tygodniu o dowolnej porze lub 600 minut do wykorzystania w dni powszednie poza godzinami 8-18 oraz w weekendy i święta o dowolnej porze. Koszty połączeń lokalnych i strefowych oraz międzymiastowych wynosi 0,12 zł za minutę, komórkowych 0,40 zł (bez PLAY), za połączenie komórkowe do sieci PLAY zapłacimy 1,04 zł, natomiast za połączenie międzynarodowe 0,45 zł.

2) Netia/Tele2 plan „5 godzin”

Netia dla swoich klientów przygotowała ofertę abonamentową w cenie 6. zł miesięcznie. W ramach abonamentu klienci otrzymują 300 min. do wykorzystania na połączenia lokalne i międzymiastowe. Koszty połączeń lokalnych, strefowych i międzymiastowych wynoszą 0,11 zł za minutę, komórkowych 0,57 zł (bez PLAY), za połączenie komórkowe do sieci PLAY zapłacimy 0,92 zł, natomiast za połączenie międzynarodowe 0,66 zł.

3) Multimedia Polska plan „MultiPlus 300”

W tej kategorii pojawił się nowy gracz –. Multimedia Polska, który oferuje najtańszy abonament obejmujący 300 minut na połączenia do wszystkich sieci stacjonarnych w cenie 59 zł miesięcznie. Koszty połączeń lokalnych i strefowych oraz międzymiastowych wynosi 0,11 zł za minutę, komórkowych 0,40 zł (bez PLAY), za połączenie komórkowe do sieci PLAY zapłacimy 0,90 zł, natomiast za połączenie międzynarodowe zapłacimy tylko 0,33 zł.

Obraz
© (fot. Telekomunikacja Polska SA)

Abonamenty obejmujące 1200 darmowych minut

1) Telekomunikacja Polska plan „domowy tp 1200”

Telekomunikacja Polska oferuje w tej kategorii plan „domowy tp 1200”. w cenie bazowej 90 zł. Podobnie jak w przypadku pozostałych planów taryfowych tego operatora, w przypadku podpisania z TP umowy na czas 12 miesięcy otrzymamy 27 zł ulgę w abonamencie przez pierwsze 3 miesiące, natomiast podpisując umowę na 24 miesiące zniżka wyniesie 45 zł przez pół roku. W ramach abonamentu otrzymujemy również do wyboru: 1200 minut do wykorzystania przez 7 dni w tygodniu o dowolnej porze lub nieograniczoną liczbę minut do wykorzystania w dni powszednie poza godzinami 8-18 oraz w weekendy i święta o dowolnej porze, jednakże istnieje pewien haczyk – w przypadku korzystania z ulgi w abonamencie z tytułu podpisania umowy na czas określony możemy jedynie otrzymać 1200 minut do wykorzystania przez 7 dni w tygodniu o dowolnej porze. Koszty połączeń lokalnych i strefowych oraz międzymiastowych wynosi tylko 0,07 zł za minutę, komórkowych 0,40 zł (bez PLAY), za połączenie komórkowe do sieci PLAY zapłacimy 1,04 zł, natomiast za
połączenie międzynarodowe 0,35 zł.

2) Netia/Tele2 plan „20 godzin”

Jedynym konkurentem TP w tej kategorii jest Netia, która dla swoich klientów przygotowała ofertę abonamentową w cenie 7. zł miesięcznie. W ramach abonamentu klienci otrzymują 1200 min. do wykorzystania na połączenia lokalne i międzymiastowe w godzinach od 18 do 8 rano oraz w weekendy i święta o dowolnej porze dnia. Koszty połączeń lokalnych/strefowych wynoszą 0,11 zł za minutę, międzymiastowych 0,35 zł, komórkowych 0,57 zł (bez PLAY), za połączenie komórkowe do sieci PLAY zapłacimy 0,92 zł, natomiast za połączenie międzynarodowe 0,66 zł.

Obraz
© (fot. Telekomunikacja Polska SA)

Usługi dodatkowe:

Większość operatorów do opisanych powyżej ofert abonamentowych proponuje również wiele usług dodatkowych w postaci zniżek dla połączeń wykonywanych w określonych godzinach, albo do określonych numerów. Warto więc śledzić strony internetowe operatorów, aby być na bieżąco z ciągle zmieniającymi się promocjami. Z powyższego zestawienia widać także, że wbrew przekonaniu niektórych, oferta Telekomunikacji Polskiej może być korzystniejsza od ofert alternatywnych operatorów.

Źródło danych: Telekomunikacja Polska SA

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)