Jak odzyskać utracony telefon, zdjęcia, smsy albo kontakty? Nie panikuj, jest szansa

Jak odzyskać utracony telefon, zdjęcia, smsy albo kontakty? Nie panikuj, jest szansa

Czasami zdarza się nam gubić różne przedmioty, jednak utrata telefonu to jedna z najdotkliwszych strat. W naszych smartfonach zapisane mamy setki zdjęć, numery telefonów, często także przydatne notatki, a nawet hasła. Niemal każdy, kto doświadczył utraty telefonu wie, jak bardzo jest to kłopotliwe. Są jednak sposoby, które pomogą nam odzyskać utracone urządzenie. Jeśli się to nie uda, to podpowiemy co zrobić, aby nie utracić swoich zdjęć, kontaktów i notatek.

Współczesne telefony to tak naprawdę miniaturowe komputery o ogromnych możliwościach. Dzięki temu producenci oprogramowania oferują nam mnóstwo narzędzi, które w kryzysowej sytuacji pomogą nam odzyskać utracone urządzenie - niezależnie od tego, czy zostało nam skradzione, czy sami je zgubiliśmy. Ważne jednak, abyśmy wszystkie czynności podjęli maksymalnie szybko, bo to znacząco zwiększa szanse na odzyskanie telefonu.

Czasami zdarza się nam gubić różne przedmioty, jednak utrata telefonu to jedna z najdotkliwszych strat. W naszych smartfonach zapisane mamy setki zdjęć, numery telefonów, często także przydatne notatki, a nawet hasła. Niemal każdy, kto doświadczył utraty telefonu, wie, jak bardzo jest to kłopotliwe. Są jednak sposoby, które pomogą nam odzyskać utracone urządzenie. Jeśli się to nie uda, to podpowiemy co zrobić, aby nie utracić zdjęć, kontaktów i notatek.

Współczesne telefony to tak naprawdę miniaturowe komputery o ogromnych możliwościach. Dzięki temu producenci oprogramowania oferują mnóstwo narzędzi, które w kryzysowej sytuacji pomogą nam odzyskać utracone urządzenie - niezależnie od tego, czy zostało skradzione, czy sami je zgubiliśmy. Ważne jednak, abyśmy wszystkie czynności podjęli maksymalnie szybko, bo to znacząco zwiększa szanse na odzyskanie telefonu.

1 / 6

Namierzanie telefonu z Androidem

Obraz
WP.PL

Android to obok iOS najpopularniejszy system operacyjny w telefonach. Niezależnie od tego, kto wyprodukował nasze urządzenie, większość funkcji będzie taka sama. Google od dłuższego czasu stosuje w Androidzie oprogramowanie, które umożliwia namierzenie utraconego smartfona, a także jego zdalne zablokowanie w taki sposób, aby nikt nie wszedł w posiadanie naszych poufnych danych. Możemy zdalnie włączyć dzwonek - choćby wtedy, gdy nie możemy znaleźć telefonu w mieszkaniu, zablokować ekran, zmienić hasło blokady, a także zdalnie wymazać z telefonu wszystkie dane.

Na początek - zanim utracimy urządzenie - należy zainstalować w swoim telefonie darmową aplikację "Menager urządzeń Android". Dzięki niej nie tylko namierzymy telefon, ale uzyskamy możliwość wykonania pozostałych czynności opisanych wyżej. Instalacja jest prosta i wymaga od nas jedynie zalogowania się do swojego konta Google oraz potwierdzenia wybranych ustawień. Musimy się też upewnić, że w telefonie wyraziliśmy zgodę na usługi lokalizacji. Włączony GPS znacznie ułatwia namierzanie telefonu.

Kiedy utracimy telefon logujemy się do naszego konta Google lub do sklepu Google Play. Z ich poziomu mamy dostęp do funkcji namierzania naszego telefonu. Lokalizowanie jest dosyć dokładne i pozwala zawęzić obszar poszukiwań do około 25 metrów. To wystarczająco, aby usłyszeć dzwonek. Dzwonek usłyszmy nawet wtedy, gdy w telefonie włączony był tryb cichy lub wibracje.

Jeśli nie mamy dostępu do komputera, to taką samą operację możemy przeprowadzić z poziomu innego telefonu działającego pod kontrolą Androida. Wystarczy zainstalować na nim aplikację "Menager urządzeń Android" i zalogować się na swoje konto Google. Funkcjonalność tego małego programu jest taka sama jak strony www. Zobaczymy zatem położenie telefonu na mapie i zdalnie usuniemy dane.

2 / 6

Namierzanie urządzeń z iOS

Obraz
WP.PL

Namierzanie utraconych urządzeń spod znaku nadgryzionego jabłka jest równie proste, tylko tutaj nie musimy instalować żadnej dodatkowej aplikacji. Wszystkie funkcje zaszyte są już w systemie operacyjnym. Jeśli chcemy sprawdzić, gdzie znajduje się nasz telefon, wystarczy wejść na stronę www.icloud.com i zalogować się na swoje konto. Jedną z dostępnych na stronie opcji będzie ta nazwana "Znajdź". Po kilku chwilach od jej uruchomienia zostanie wyświetlona mapa z położeniem naszego telefonu/tabletu.

Podobnie jak w przypadku urządzeń z Androidem mamy możliwość włączenie zdalnie dzwonka, wymazania zdalnie wszystkich danych, a także uruchomienia "Trybu utraconego". Możemy w nim np. wyświetlić na ekranie smartfona prośbę o kontakt i podać numer telefonu. Urządzenie w tym trybie nie będzie również wyświetlało żadnych powiadomień ani emitowało dźwięków.

3 / 6

Aplikacje alternatywne

Obraz
Materiały prasowe

Dla obu systemów operacyjnych istnieją aplikacje alternatywne, które rozszerzają podstawowe możliwości wbudowanych w systemy zabezpieczeń. Oprogramowanie to wytwarzane jest najczęściej przez producentów antywirusów jak np. Kaspersky, Avira czy Eset. Pozwala ono np. włączyć zdalnie aparat i zrobić zdjęcie, włączyć mikrofon i zarejestrować dźwięk otoczenia. Może ono nawet uruchomić przednią kamerę i zrobić zdjęcie osobie, która będzie próbowała odblokować telefon.

4 / 6

Jak nie stracić zdjęć?

Obraz
WP.PL

O to niestety musimy zadbać przed utratą urządzenia. W tym celu powinniśmy założyć sobie konto w jednej z darmowych usług - wirtualnym dysku w chmurze. Do wyboru mamy kilka rozwiązań, np. Microsoft One Drive, Dysk Google albo Dropbox. Wszystkie one działają bardzo podobnie - różnią się jednak liczbą darmowego miejsca - z reguły jest to kilka GB, co z wystarczy nawet na kilka tysięcy zdjęć.

Następnie instalujemy wybraną przez nas usługę jako aplikację w telefonie - wszystkie działają zarówno z Androidem, jak z iOS. Po ich uruchomieniu musimy zezwolić aplikacji na dostęp do naszych zdjęć i aparatu. Dzięki temu, każde zrobione przez nas zdjęcie zostanie od razu przesłane do wirtualnego dysku. Oczywiście aplikacje możemy tak skonfigurować, aby np. przesyłały zdjęcia tylko w zasięgu sieci Wi-Fi i tym samym ograniczały zużycie transferu komórkowego. Możemy także kazać aplikacji, aby zarchiwizowała na wirtualnym dysku wszystkie wcześniej zrobione zdjęcia i filmy.

W ten sposób nigdy nie stracimy zrobionych zdjęć i będziemy mieli do nich dostęp zarówno przez przeglądarkę internetową, jak i przez inny telefon.

5 / 6

Jak odzyskać SMS-y?

Obraz
Fotolia

Tutaj w uprzywilejowanej sytuacji stoją posiadacze telefonów z zamkniętymi systemami operacyjnymi. Bez problemu nasze SMS-y zostaną przywrócone na nowe urządzenie, jeśli korzystamy z systemu Apple'a. Podobnie rzecz się będzie miała przy Windows Phone. Najwięcej problemów dostarcza niestety Android. Jedyną drogą jest regularne wykonywanie kopii zapasowych do pliku. W sklepie Google jest sporo darmowych aplikacji, które to umożliwiają. Należy jednak stale pamiętać o przeprowadzaniu archiwizacji.

6 / 6

Jak nie stracić kontaktów?

Obraz

Podobnie jak w przypadku zdjęć, tak i w przypadku kontaktów warto je zapisywać w chmurze. A w przypadku telefonów z Androidem powinniśmy włączyć opcję kopii zapasowej. Sprawdzimy to w menu "Ustawienia - Ogólne - Kopia zapasowa i resetowanie". Wówczas informacje o naszych kontaktach i aplikacjach będą przechowywane na naszych koncie Google. Warto też upewnić się, że zezwoliliśmy naszemu urządzeniu na synchronizowanie kontaktów. Zrobimy to wchodząc w menu "Ustawienia - Ogólne - Konta i synchronizacja". Opcja synchronizowania danych powinna być włączona.

W razie utraty telefonu będziemy mieli dostęp do naszych kontaktów przez przeglądarkę (po zalogowaniu się do naszego konta Google) lub będziemy je mogli pobrać na inny telefon.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku urządzeń z iOS. Tutaj jest jednak nieco prościej, ponieważ telefon sam automatycznie synchronizuje nasze kontakty. Wystarczy zalogować się na swoje konto iCloud, aby uzyskać do nich dostęp. Kontakty zostaną też automatycznie pobrane na nowego iPhone'a.

_ Leszek Pawlikowski _

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)