Jak odzyskać skradzione konto na Facebooku?

Jak odzyskać skradzione konto na Facebooku?

Jak odzyskać skradzione konto na Facebooku?
Źródło zdjęć: © WP.PL
Bolesław Breczko
16.03.2017 16:18, aktualizacja: 17.03.2017 10:36

Agnieszka straciła dostęp do swojego konta na Facebooku w jeden wieczór. Teraz ktoś dysponuje jej danymi, zdjęciami, historią konwersacji, może się pod nią podszywać i w jej imieniu wyłudzać pieniądze. Straszne? To może spotkać każdego z nas. Podpowiadamy, co zrobić, gdy stracimy dostęp do naszego konta.

Dokładnie taka sytuacja przydarzyła się Agnieszce. Pewnego wieczoru zorientowała się, że została wylogowana z aplikacji Facebooka i Messengera na swoim iPhonie. Gdy chciała zalogować się na swoją skrzynkę pocztową, okazało się, że i tam hasło zostało zmienione. Agnieszka popełniła bowiem jeden z podstawowych błędów – używała tego samego hasła i loginu do kilku różnych kont.

Oszust, któremu udało przejąć się konto, zaczął działać prawie natychmiast.

- Może 10 minut po tym dostałam telefon od siostry z pytaniem: po co ci te pieniądze? Okazało się, że ten, kto włamał się na mój profil, zaczął wysyłać wiadomości do moich znajomych z prośbą o przelew na wskazane konto - mówi w rozmowie z WP poszkodowana.

Obraz
© WP.PL

Siostra okazała się na tyle uważna, że przed zatwierdzeniem przelewu zadzwoniła do Agnieszki. Nie zgadzał się numer konta i nie pasowało jej też coś w zachowaniu siostry.
- Oszust zaczął rozmowę od „hejo”, ja nigdy bym tego przywitania nie użyła – opowiada Agnieszka. – Napisał też „Piszę do ciebie temu, że nie mogę zadzwonić” – to też nie w moim stylu.

Oszust zdążył napisać do kilku różnych osób, na szczęście żadna z nich nie przelała pieniędzy. Konto, na które miały być przekazane, powiązane jest z giełdą bitcoin, wykrycie, do kogo trafiły pieniądze, byłoby bardzo trudne.

Agnieszka zgłosiła natychmiast sprawę na policję, ale tam usłyszała, że najlepiej będzie: „jeśli zadzwoni do tego fejsbuka”. Równocześnie zaczęła proces odzyskiwania konta przez oficjalne kanały Facebooka.

Jak odzyskać skradzione konto na Facebooku?

Najszybszym sposobem na odzyskanie dostępu do przejętego konta jest skorzystanie z narzędzia:

Obsługa serwisu będzie prosić o dodatkowe informacje, jak alternatywny adres e-mail, a także skan dowodu osobistego. Przydatne może być też poproszenie znajomych na Facebooku o zgłaszanie przez nich konta, które zostało przejęte. Porces, chociaż czasem może potrwać dłużej niż byśmy sądzili, prowadzi do odzyskania konta, jeśli mamy wszystkie potrzebne informacje.

Obraz
© WP.PL

Natomiast jeśli uda nam się szybko zorientować, że ktoś wszedł na nasz profil, a sami jesteśmy jeszcze na nim zalogowani, możemy zdalnie zakończyć niepożądaną sesję. W tym celu należy przejść do ustawień bezpieczeństwa, wybrać sekcję „Miejsce logowania”, a następnie odszukać niechcianą sesję i kliknąć opcję „Zakończ aktywność”.

W biurze prasowym Facebooka dowiedzieliśmy się, że portal stara się na bieżąco edukować swoich użytkowników w zakresie bezpieczeństwa:

_- Podstawą bezpiecznego korzystania z Facebooka jest właściwe zabezpieczenie konta przed włamaniem. Facebook oferuje szereg narzędzi, które w tym pomagają. Jednym z nich są alerty logowania, czyli specjalne wiadomości wysyłane przez Facebooka za każdym razem, gdy ktoś loguje się z nowego miejsca. Jeszcze skuteczniej działa funkcja zatwierdzania logowania. Gdy Facebook wykryje próbę logowania z nierozpoznanego komputera, telefonu lub tabletu, konieczne będzie wprowadzenie specjalnego kodu zabezpieczającego, przesłanego np. na telefon komórkowy właściciela konta _- możemy przeczytać w oficjalnym komunikacie

Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób zwiększyć swoje bezpieczeństwo w internecie, to Facebook zebrał najistotniejsze porady na tej stronie https://www.facebook.com/safety

Niestety ten przykład znów pokazuje, że najsłabszym elementem zabezpieczeń jest najczęściej człowiek. W opisywanym przypadku było to hasło, które było też używane w innym miejscu z tym samym loginem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (45)