Jak odczytać wyblakły paragon?

Po każdej transakcji w sklepie, zgodnie z prawem, otrzymujemy paragon. Przez pewien czas cieszymy się nowym produktem aż do momentu, gdy nam się nie popsuje. Wtedy zazwyczaj ciśnienie nam podskakuje i gorączkowo zaczynamy szukać dowodu zakupu, żeby móc go zareklamować. Niestety często zdarza się tak, że odnaleziony paragon jest nieczytelny i dalej nie wiemy co z nim zrobić.

Jak odczytać wyblakły paragon?
Źródło zdjęć: © Fotolia | Brian Jackson

_ Jak zabezpieczać paragon? _

Jest kilka sposobów na to, żeby zachować paragon w dobrym stanie. Najlepszą i najprostszą metodą jest zrobienie kserokopii lub zeskanowanie dowodu zakupu. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że posiadamy kopię dokumentu, który ewentualnie będzie nas upoważniał do reklamacji. Inną metodą jest po prostu zaklejenie dowód zakupu szeroką taśmą klejącą.

Jeśli nie udało nam się zawczasu zabezpieczyć dowodu zakupu możemy skorzystać z domowego sposobu na odczytanie z niego danych. Oprócz paragonu będziemy do tego potrzebowali żelazka. Urządzenie należy ustawić na średnią temperaturę i możemy zacząć prasować. Po krótkim czasie paragon powinien ciemnieć, a niewidoczny druk powinien się ukazać w kolorze białym na czarnym tle. Oczywiście pamiętajmy, że należy to robić bardzo ostrożne, ponieważ zbyt duża temperatura może spalić fakturę.

Obraz
© (fot. Fotolia / M. Schuppich)

_ Co jeśli nie pomogła żadna z metod? _

Brak dowodu zakupu nie pozbawia nas prawa do reklamacji towaru. Paragon jest tylko jednym ze sposobów udowodnienia zakupu, jaki konsument może przedstawić sprzedawcy zgłaszając usterkę produktu. Oprócz tego może być to karta gwarancyjna, potwierdzenie transakcji kartą płatniczą wystawione przez bank lub przelew z banku.

Oczywiście dowód zakupu powinien być czytelny, przynajmniej przez okres dwóch lat od daty zakupu. Jeżeli przedsiębiorca posługuje się paragonami, które szybko blakną, a później odmawia przyjęcia reklamacji z powodu braku paragonu to możemy to uznać za nieuczciwą praktykę. Mamy wtedy prawo zgłosić sprawę do Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej.

Zobacz jak zareklamować przeceniony towar

_ Źródło: uokik.gov.pl / mmszczecin.pl / WP _

Źródło artykułu:WP Tech

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)