Jak najszybciej i za darmo rozliczyć PIT? Przez Internet!

Spora część polskich obywateli nie wie, że Ministerstwo Finansów udostępniło nam możliwość wypełnienia i złożenia rocznego zeznania podatkowego przez Internet. Nie potrzeba do tego żadnego skomplikowanego sprzętu, żadnego podpisu elektronicznego ani też specjalnych umiejętności. Wystarczy komputer z dostępem do Internetu oraz... 15 minut.

Jak najszybciej i za darmo rozliczyć PIT? Przez Internet!

Na rządowej stronie http://e-deklaracje.mf.gov.pl/ możemy wypełnić i wysłać najczęściej wypełniane przez Polaków PIT-y: PIT-36. PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39. Elektroniczne formularze pozwalają na skorzystanie ze wszystkich przysługujących ulg i odliczeń, a także na wspólne rozliczanie małżonków.

Całe rozliczenie i wysłanie zeznania podatkowego jest bardzo proste. Wystarczy ściągnąć ze stron Ministerstwa program o nazwie „e-Deklaracje Desktop”. uruchomić go, a następnie w prosty i przyjazny sposób postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie. Program ułatwia podatnikowi wypełnienie rocznego zeznania PIT, samodzielnie wypełniając niektóre pola, ale także dbając o to, abyśmy nie popełnili błędów. W przypadku, kiedy się pomylimy i nasze zeznanie podatkowe będzie zawierało błędy, program wskaże nam miejsce, w którym popełniliśmy błąd.

Obraz
© (fot. PAP - Paweł Kula)

Czego potrzebujesz do tego, aby wysłać swoje zeznanie? Potrzebne będą formularze (lub jeden formularz, jeśli pracujesz tylko u jednego pracodawcy) PIT-11 - informacja o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek - które muszą nam dostarczyć wszyscy pracodawcy, dla których wykonywaliśmy pracę w danym roku podatkowym. Do tego potrzebne będą dane weryfikacyjne. W przypadku programu e-Deklaracje, do weryfikacji naszej osoby posłuży wysokość przychodu, jaki uzyskałeś w zeszłym roku - warto więc przygotować zeznanie za rok poprzedni, gdzie znajdziesz potrzebną informację.
Jeśli składasz zeznanie podatkowe po raz pierwszy w życiu, to w pole do weryfikacji wpisujesz 0 i system pozwoli na złożenie zeznania

Obraz

W przypadku zeznań składanych wspólnie przez małżonków, wymagane jest złożenie do właściwego urzędu skarbowego (osobiście lub za pośrednictwem poczty) pełnomocnictwa małżonka na formularzu UPL-1. chyba, że w ramach rozliczeń za rok 2008 lub lata wcześniejsze takie pełnomocnictwo (UPL-1) lub upoważnienie (ZAW i ZAS) zostało już złożone i nadal obowiązuje. Wtedy możliwe jest złożenie zeznania od razu, bez żadnych dodatkowych formalności.

Po wypełnieniu zeznania program sprawdzi poprawność wprowadzonych danych, a następnie przydzieli numer referencyjny. Po przesłaniu naszego rocznego zeznania podatkowego musimy jeszcze pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru. UPO jest jedynym dokumentem, który potwierdza, iż nasze zeznanie podatkowe trafiło do Ministerstwa Finansów. Ma ono taką samą moc prawną, jak potwierdzenie nadania listu poleconego, czy potwierdzenie złożenia zeznania podatkowego w Urzędzie Skarbowym. Warto go zatem wydrukować i zachować razem z naszym zeznaniem.

Jakie są zalety? Szybkość! Wypełnienie elektronicznego formularza polega w większości przypadków na przepisaniu odpowiednich kwot z otrzymanego od pracodawcy PIT-11. Doliczając czas na wpisanie np. ulgi za Internet całe zeznanie wypełnimy w 15 minut. Sprawdziliśmy w kilkanaście osób, jak działa składanie zeznań w praktyce. Nawet laicy poradzili sobie z programem bez najmniejszego problemu. Co więcej, czas oczekiwania na zwrot podatku jest znacząco krótszy. Składający swoje PIT-y pod koniec lutego, czekali na zwrot nadpłaty podatku zaledwie tydzień.

Strona służąca do składania rocznych zeznań podatkowych: http://e-deklaracje.mf.gov.pl/

Jeśli jednak nie chcesz wypełniać swojego zeznania podatkowego w Internecie, bądź też obawiasz się, że formularz będzie zbyt skomplikowany, to mamy dla Ciebie alternatywę. Przygotowaliśmy specjalny program, który w postaci prostego kreatora poprowadzi Ciebie przez procedurę składania rocznego zeznania podatkowego. Program umożliwia natychmiastową, elektroniczną wysyłkę odpowiedniego druku PIT do właściwego Urzędu Skarbowego, a także, pobranie i wydrukowanie Urzędowego Potwierdzenia Odbioru. Możesz także zapisać i wydrukować swoje zeznanie.

Program możesz pobrać TUTAJ

J.B.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (17)