Jak monitorować łącze internetowe? Poradnik

Jak monitorować łącze internetowe? Poradnik30.09.2020 16:51
Podpowiadamy, jak monitorować łącze internetowe
Podpowiadamy, jak monitorować łącze internetowe
Źródło zdjęć: © Pexels

Jak monitorować łącze internetowe? Wiedza ta przyda się nie tylko, kiedy chcemy wiedzieć, jaka jest prędkość naszego połączenia. Warto wiedzieć, co możemy zrobić, gdy mamy wrażenie, że coś spowalnia pobieranie i wysyłanie plików.

Monitorowanie łącza internetowego może być przydatne, kiedy chcemy sprawdzić, co blokuje sprawne działanie komputera lub smartfona połączonego z siecią, pobieranie aktualizacji aplikacji lub systemu, lub po prostu chcielibyśmy wiedzieć, z jaką prędkością pobierane i wysyłane są dane za pośrednictwem naszego urządzenia. Poniżej wyjaśnimy, jak monitorować łącze internetowe

Nowe wersje systemów operacyjnych - zarówno komputerów PC, jak i urządzeń mobilnych, przykładają teraz dużo uwagi do monitorowania połączenia z siecią. Nie mając dostęp do nielimitowanego transferu danych, funkcja jego ograniczenia może być na wagę złota.

Dodatkowo chcąc zadbać o bezpieczeństwo naszych danych, monitorowanie łącza internetowego może wykryć niepożądane działanie niektórych aplikacji lub procesów uruchomionych na naszym urządzeniu. Na szczęście na rynku jest wiele profesjonalnych - zarówno płatnych, jak i darmowych rozwiązań, które ułatwią nam zarządzanie ruchem przychodzącym i wychodzącym do sieci.

Jak monitorować łącze internetowe na systemie Windows

Najprostszym sposobem na sprawdzenie stanu łącza internetowego w przypadku komputerów z systemem Windows 10 jest uruchomienie Menedżera zadań.

W celu sprawdzenia wykorzystania łącza internetowego w Menedżerze zadań należy:

  • Nacisnąć kombinację klawiszy Ctrl + Shift + Esc;
  • przejść do zakładki "Wydajność";
  • w zależności od tego czy jesteśmy podłączeni złączem Ethernet lub podłączeni do sieci bezprzewodowej Wi-Fi należy wybrać odpowiedni wiersz, który wyświetli stan aktualnego połączenia z Internetem.

Poza informacjami o aktualnych prędkościach pobierania i wysyłania danych znajdziemy tutaj takie podstawowe informacje o naszej sieci jak nazwa serwera DNS, do którego jesteśmy podłączeni, adresy IPv4 i IPv6, a także w niektórych przypadkach nazwę i model wykorzystywanej karty sieciowej. 

Do kontroli i monitoringu sieci na komputerach z systemem Windows możemy też wykorzystać aplikacje firm trzecich. Niektóre darmowe rozwiązania posiadają szereg zaawansowanych funkcji, które pozwolą nam w lepszym stopniu kontrolować ruch przychodzący i wychodzący z naszego komputera z sieci internetowej.

Przykładowo aplikacja NetLimiter, poza standardowymi funkcjami umożliwiającymi zaobserwować ruch na wykresach wykorzystania sieci, czy wyświetlić listę aplikacji aktualnie korzystających z ruchu sieciowego, pozwala na zdalną kontrolę i monitorowanie innych komputerów. 

Z kolei z pomocą bezpłatnej aplikacji GlassWire będziemy mogli dokonać analizy wszystkich procesów w systemie Windows aktywnie korzystających z dostępu do Internetu, jak również zablokować wybranym i podejrzanym aplikacjom możliwość łączenia się z siecią.

10 porad bezpiecznego korzystania z internetu

Monitorowanie łącza internetowego na smartfonach z Androidem

Wbudowane w system Android narzędzie do monitorowania połączenia z siecią może się różnić w zależności od nakładki systemowej przygotowanej przez danego producenta sprzętu. 

By przejść do panelu ustawień połączenia z Internetem na smartfonach z Androidem, należy:

  • Uruchomić aplikację "Ustawienia";
  • przejść do zakładki "Sieć i internet";
  • teraz, w zależności od nakładki producenta, powinniśmy mieć do wyboru różne funkcje związane z zarządzaniem połączeniem z Internetem.

Mogą to być np. ograniczenie prędkości transferu, włączenie podglądu prędkości transferu przychodzącego i wychodzącego, włączenie ograniczenia transferu danych w danym okresie, a także wyszczególnienie listy aplikacji i ilości pobranych przez nie danych.

Monitorowanie łącza internetowego na iPhonie

Dzięki wbudowanej w system iOS usługi monitorującej zasoby sieci łatwo znajdziemy informacje o wykorzystaniu łącza internetowego przez aplikacje uruchomione na iPhonie.

W przypadku iPhone’ów stan sieci możemy sprawdzić poprzez następujące kroki:

  • Wchodzimy w "Ustawienia", a następnie funkcję o nazwie "Sieć komórkowa".
  • Na dole ekranu znajdziemy listę o nazwie "Dane sieci kom.", które zawierają spis wszystkich aplikacji, które korzystały z transferu danych. Dowiemy się dzięki temu, które z nich wykorzystały największą ilość danych w danym okresie.
  • Na samym dole listy znajdziemy dodatkowo funkcję "Asysty Wi-Fi", która pozwoli na automatyczne używanie danych komórkowych przy słabym połączeniu z siecią Wi-Fi, a także "Wyzeruj statystyki", co pozwoli na reset statystyk aktualnego okresu.
Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)