Jak monitorować łącze internetowe? Poradnik

Jak monitorować łącze internetowe? Poradnik

Podpowiadamy, jak monitorować łącze internetowe
Podpowiadamy, jak monitorować łącze internetowe
Źródło zdjęć: © Pexels
30.09.2020 16:51, aktualizacja: 01.03.2022 14:02

Jak monitorować łącze internetowe? Wiedza ta przyda się nie tylko, kiedy chcemy wiedzieć, jaka jest prędkość naszego połączenia. Warto wiedzieć, co możemy zrobić, gdy mamy wrażenie, że coś spowalnia pobieranie i wysyłanie plików.

Monitorowanie łącza internetowego może być przydatne, kiedy chcemy sprawdzić, co blokuje sprawne działanie komputera lub smartfona połączonego z siecią, pobieranie aktualizacji aplikacji lub systemu, lub po prostu chcielibyśmy wiedzieć, z jaką prędkością pobierane i wysyłane są dane za pośrednictwem naszego urządzenia. Poniżej wyjaśnimy, jak monitorować łącze internetowe

Nowe wersje systemów operacyjnych - zarówno komputerów PC, jak i urządzeń mobilnych, przykładają teraz dużo uwagi do monitorowania połączenia z siecią. Nie mając dostęp do nielimitowanego transferu danych, funkcja jego ograniczenia może być na wagę złota.

Dodatkowo chcąc zadbać o bezpieczeństwo naszych danych, monitorowanie łącza internetowego może wykryć niepożądane działanie niektórych aplikacji lub procesów uruchomionych na naszym urządzeniu. Na szczęście na rynku jest wiele profesjonalnych - zarówno płatnych, jak i darmowych rozwiązań, które ułatwią nam zarządzanie ruchem przychodzącym i wychodzącym do sieci.

Jak monitorować łącze internetowe na systemie Windows

Najprostszym sposobem na sprawdzenie stanu łącza internetowego w przypadku komputerów z systemem Windows 10 jest uruchomienie Menedżera zadań.

W celu sprawdzenia wykorzystania łącza internetowego w Menedżerze zadań należy:

  • Nacisnąć kombinację klawiszy Ctrl + Shift + Esc;
  • przejść do zakładki "Wydajność";
  • w zależności od tego czy jesteśmy podłączeni złączem Ethernet lub podłączeni do sieci bezprzewodowej Wi-Fi należy wybrać odpowiedni wiersz, który wyświetli stan aktualnego połączenia z Internetem.

Poza informacjami o aktualnych prędkościach pobierania i wysyłania danych znajdziemy tutaj takie podstawowe informacje o naszej sieci jak nazwa serwera DNS, do którego jesteśmy podłączeni, adresy IPv4 i IPv6, a także w niektórych przypadkach nazwę i model wykorzystywanej karty sieciowej. 

Do kontroli i monitoringu sieci na komputerach z systemem Windows możemy też wykorzystać aplikacje firm trzecich. Niektóre darmowe rozwiązania posiadają szereg zaawansowanych funkcji, które pozwolą nam w lepszym stopniu kontrolować ruch przychodzący i wychodzący z naszego komputera z sieci internetowej.

Przykładowo aplikacja NetLimiter, poza standardowymi funkcjami umożliwiającymi zaobserwować ruch na wykresach wykorzystania sieci, czy wyświetlić listę aplikacji aktualnie korzystających z ruchu sieciowego, pozwala na zdalną kontrolę i monitorowanie innych komputerów. 

Z kolei z pomocą bezpłatnej aplikacji GlassWire będziemy mogli dokonać analizy wszystkich procesów w systemie Windows aktywnie korzystających z dostępu do Internetu, jak również zablokować wybranym i podejrzanym aplikacjom możliwość łączenia się z siecią.

Monitorowanie łącza internetowego na smartfonach z Androidem

Wbudowane w system Android narzędzie do monitorowania połączenia z siecią może się różnić w zależności od nakładki systemowej przygotowanej przez danego producenta sprzętu. 

By przejść do panelu ustawień połączenia z Internetem na smartfonach z Androidem, należy:

  • Uruchomić aplikację "Ustawienia";
  • przejść do zakładki "Sieć i internet";
  • teraz, w zależności od nakładki producenta, powinniśmy mieć do wyboru różne funkcje związane z zarządzaniem połączeniem z Internetem.

Mogą to być np. ograniczenie prędkości transferu, włączenie podglądu prędkości transferu przychodzącego i wychodzącego, włączenie ograniczenia transferu danych w danym okresie, a także wyszczególnienie listy aplikacji i ilości pobranych przez nie danych.

Monitorowanie łącza internetowego na iPhonie

Dzięki wbudowanej w system iOS usługi monitorującej zasoby sieci łatwo znajdziemy informacje o wykorzystaniu łącza internetowego przez aplikacje uruchomione na iPhonie.

W przypadku iPhone’ów stan sieci możemy sprawdzić poprzez następujące kroki:

  • Wchodzimy w "Ustawienia", a następnie funkcję o nazwie "Sieć komórkowa".
  • Na dole ekranu znajdziemy listę o nazwie "Dane sieci kom.", które zawierają spis wszystkich aplikacji, które korzystały z transferu danych. Dowiemy się dzięki temu, które z nich wykorzystały największą ilość danych w danym okresie.
  • Na samym dole listy znajdziemy dodatkowo funkcję "Asysty Wi-Fi", która pozwoli na automatyczne używanie danych komórkowych przy słabym połączeniu z siecią Wi-Fi, a także "Wyzeruj statystyki", co pozwoli na reset statystyk aktualnego okresu.
Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)