Jak kupić szybki dysk? Cztery porady dla każdego

Jak kupić szybki dysk? Cztery porady dla każdego

Jak kupić szybki dysk? Cztery porady dla każdego
Źródło zdjęć: © PC World
01.05.2010 11:00, aktualizacja: 04.05.2010 10:33

Szybkość działania urządzenia do przechowywania danych (wewnętrznego lub zewnętrznego) może mieć poważny wpływ na wydajność komputera i sieci. Wybierając nowy dysk powinieneś więc zwrócić uwagę na kilka aspektów.

1. Szybki model zewnętrzny

Ogromna zaleta zewnętrznych nośników danych jest oczywista - można je odłączać od komputera, aby zabezpieczać zgromadzone na nich dane, a także aby korzystać z nich w innych miejscach. Większość użytkowników domowych stosuje nośniki tego rodzaju do tworzenia zapasowych kopii danych.

Obraz
© (fot. PC World)

Mając dysk zewnętrzny, i tak musisz pogodzić się z gorszą wydajnością. Interfejsy wymiany danych takie jak USB, FireWire 400/80. czy Ethernet są wolniejsze od łącz wewnętrznych rozwiązań.
Tylko eSATA jest w stanie dorównać wydajności dysków wewnętrznych. Gdy staniesz przed koniecznością wyboru, a zależy ci na jak największej zgodności, wybierz USB. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest jednak obudowa z trzema lub czterema interfejsami, która zapewnia najszybsze możliwe połączenie w każdych warunkach.

2. SATA zamiast Pata

W wypadku dysków wewnętrznych najlepszym wyborem okazuje się SATA. Zresztą SATA jest i tak głównym (jeśli nie jedynym) interfejsem do podłączania dysków w obecnych komputerach. Napędy ze starszym złączem PATA są nadal dostępne w wersjach o maksymalnej pojemności 75. GB, więc w razie potrzeby możesz wymienić zepsuty dysk PATA w starszym komputerze. Jeśli jednak w twoim leciwym pececie jest złącze SATA, skorzystaj z niego.
Ponadto dyski SATA oferują możliwość pracy jako modele zewnętrzne w obudowach typu eSATA, jednak twój pecet może wymagać dodatkowej karty obsługującej złącze eSATA. 3. Zbadaj dane techniczne

Poza laptopami i netbookami obecnie trudno znaleźć dysk o prędkości obrotowej poniżej 720. rpm (obr./min.). Nawet nie myśl o wolniejszym modelu do komputera biurkowego.

Obraz
© Szybki dysk - model Seagate FreeAgent XTreme jest pojemny i zapewnia dużą wydajność (fot. PC World)

Znajdziesz na rynku dyski o prędkości 1. 000 rpm, a nawet 15 000 rpm, jednak prawdopodobnie nie zauważysz nadwyżki wydajności. Jeśli nie masz złącza eSATA, nawet nie rozważaj takich modelów na dyski zewnętrzne.
O wydajności dysku decyduje także pojemność jego bufora, ma jednak przeważnie niewielkie znaczenie. Znajdziesz np. modele ekonomiczne o buforze 3. GB, z drugiej strony zaś modele dużej wydajności z buforem 8 MB. Upewnij się, że wybierany przez ciebie dysk ma co najmniej 8 MB. Większa pojemność bufora nie odgrywa większej roli.

4. Rozważ zakup dysku SSD

Choć dyski SSD są ostatnim krzykiem mody, występują bardzo duże różnice wydajności w pamięci flashowej NAND. Większość potrafi szybko dostarczyć żądane dane, jednak niektóre ugrzęzną podczas zapisu danych. Mimo to, dyski SSD nie są w tyle za konwencjonalnymi dyskami, a wydajniejsze szybko modele stają się dostępne dla średnio zamożnych osób.

Jeśli kluczową kwestią jest wydajność, przedkładaj dyski SSD z technologią SLC (Single Level Cell) nad modele z technologią MLC (Multi Level Cell). SLC jest nie tylko szybszy, lecz ponadto ma dłuższą żywotność. Maksymalną liczbę zapisów komórki SLC szacuje się na 10. 000, podczas gdy w MLC liczba ta wynosi zaledwie 10 000. Mimo wszystko, 10 000 zapisów to i tak bardzo wiele, więc nie zapominaj o dyskach MLC, jeśli wydajność nie ma dla ciebie priorytetowego znaczenia, lub po prostu szukasz dysk do laptopa odporny na wstrząsy.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (50)