Trwa ładowanie...
d4fbmvp

Jak gubić portfel, to tylko z pieniędzmi. Większa szansa na odzyskanie

Zgubienie portfela jest wyjątkowo nieprzyjemnym doświadczeniem. Pocieszeniem może być fakt, że Polacy są jednym z najbardziej uczciwych narodów i chętnie zwracają zgubione portfela. Szansa jest większa, jeśli były w nim pieniądze.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Portfel ma większe szanse na powrót do właściciela, jeśli były w nim pieniądze
Portfel ma większe szanse na powrót do właściciela, jeśli były w nim pieniądze (East News, Fot: shutterstock.com)
d4fbmvp

Szwajcaria, Norwegia, Holandia, Dania, Szwecja, Polska. Tak wygląda szczyt listy najbardziej uczciwych krajów w badaniu "zgubionego portfela" przeprowadzonym w 40 krajach i 355 miastach. W Polsce portfel wracał do właściciela w ok 65 proc. przypadków. Odsetek zwiększał się, jeśli w portfelu były pieniądze. Ta zależność nie jest jednak wyjątkowa dla Polski - działo się tak we wszystkich przebadanych krajach.

Badacze sprawdzili uczciwość mieszkańców 40 krajów przeprowadzając test "zgubionego portfela". Wyglądał on następująco: Podstawiona osoba wchodziła do banku, posterunku policji, poczty, hotelu, teatru lub muzeum i informowała osobę w recepcji, że znalazła na ulicy portfel. Zostawiała go i szybko wychodziła z budynku nie podając do siebie kontaktu. Portfel zawierał zawsze wizytówkę właściciela, listę zakupów oraz klucz. Następnie badacze sprawdzali, czy na podany na wizytówce adres email wpłynie wiadomość o zgubionym portfelu.

Portfel z pieniędzmi ma 10 proc. więcej szans na powrót

Test był przeprowadzony z dwoma rodzajami portfeli, z pieniędzmi i bez. W wersji z pieniędzmi w środku znajdowało się 13,45 dolarów w lokalnej walucie (ok 50 zł). Badanie pokazało, że portfele z pieniędzmi mają średnio 10 proc. więcej szans na powrót do właściciela.

d4fbmvp

Badacze przeprowadzili też dodatkowy test, w trzech krajach, w którym zwiększyli kwotę w zgubionym portfelu do 94,15 dolarów (354 zł), aby sprawdzić, czy początkowy wzrost uczciwości nie był spowodowany niską kwotą, która nie była wystarczająco zachęcająca do tego, aby postąpić nieuczciwie.

Im więcej pieniędzy, tym lepiej

Trzema krajami, w których przeprowadzono dodatkowy test były Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Polska. Ku zaskoczeniu badaczy prawdopodobieństwo zwrotu portfela rosło wraz z sumą w nim pozostawioną. Prawdopodobieństwo odzyskania portfela z 94,15 dolarami w środku wzrosło w Stanach Zjednoczonych z ok 35 do 65 proc., w Wielkiej Brytanii z 35 do ok 75 proc., a w Polsce z 65 do ok 80 proc.

d4fbmvp

Za sprawą dodatkowej ankiety badacze ustalili, że zatrzymanie portfela z pieniędzmi powoduje o znalazcy poczucie, że je ukradł. Poczucie to rośnie wraz z kwotą, jaka znajduje się w portfelu. Badacze nazwali to "odrazą do kradzieży".

Nie ufamy sobie nawzajem

W kolejnej ankiecie badacze zapytali czy pytany spodziewałby się zwrotu portfela gdyby go zgubił. Okazało się, że pytane osoby wierzyły mniej w to, że odzyskają portfel im więcej było w nim pieniędzy. Oznacza to, że myślimy o sobie nawzajem dużo gorzej niż jest w praktyce.

d4fbmvp

Podziel się opinią

Share

d4fbmvp

d4fbmvp
Więcej tematów