Jak Europejczycy korzystają z sieci?

87% internautów w Europie uważa swoje połączenia za bezpieczne. Jak wynika z badań sporządzonych przez YouGov na zlecenie Cisco, także Polacy przykładają dużą wagę do bezpieczeństwa w sieci - 83% z nas uważa tę kwestię za istotną. Co ciekawe, przodujemy w Europie w zakupach online

Jak Europejczycy korzystają z sieci?
Źródło zdjęć: © Linksys

Cisco podaje wyniki badań przeprowadzonych przez instytut YouGov w 1. krajach Europy w styczniu 2010 r. Ich mieszkańcy odpowiadali na pytania dotyczące obecności sieci bezprzewodowych w swoich domach. Główne wnioski? Blisko 90% internautów uważa swoje połączenie z siecią za bezpieczne. Z komputera najchętniej korzystamy w salonie oraz sypialni, a rzadziej - w biurze lub pomieszczeniu jadalnym.

Obraz
© (fot. Linksys)

Analiza YouGov pokazuje duże zróżnicowanie w popularności bezprzewodowego Internetu w domach. W czołówce są Hiszpania i Włochy, gdzie ponad 70. mieszkańców korzysta z tej metody. Na tym tle dziwi niska popularność połączeń bezprzewodowych w Niemczech, używa ich nieco ponad połowa badanych. Polska, z odsetkiem 56%, plasuje się na ósmej pozycji. Niemcy przodują za to w dbałości o bezpieczeństwo połączeń - aż 96% ankietowanych ocenia ją jako bardzo dobrą, podczas gdy podobnie twierdzi tylko 80% Francuzów.

W odpowiedzi na silną potrzebę zabezpieczenia danych, powstał specjalny program monitorujący zagrożenia w sieci - Cisco Network Magic. Są w niego wyposażone wszystkie routery marki Linksys by Cisco. Aplikację stworzono z myślą o osobach, które na co dzień nie mają styczności z zagadnieniami IT. Pomaga ona w łatwy sposób skonfigurować sieć oraz odpowiednio ją zabezpieczyć.

Co Europejczycy robią w sieci?

Ciekawym zjawiskiem w kontekście wykorzystania Internetu są serwisy społecznościowe, które opanowały Europę. Portale te w szczególności upodobali sobie mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Holandii, Włoch, Belgii, Danii, Hiszpanii i Szwecji. W pierwszej dziesiątce najbardziej popularnych storn na świecie są Facebook oraz Myspace. Polskim fenomenem jest Nasza-Klasa jako druga najczęściej odwiedzana strona w kraju, zaraz po wyszukiwarce Google. Mieszkańcy Niemiec, Francji i Polski przedkładają nad serwisy społecznościowe filmiki wideo.

Polska znajduje się w grupie krajów najchętniej korzystających z zakupów online. Podobne upodobania można zaobserwować w Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemczech, Francji i Danii. Sklepy internetowe są znacznie rzadziej wykorzystywane we Włoszech, Hiszpanii i Belgii.

Najpopularniejszymi zajęciem wszystkich europejskich internautów jest zaś niezmiennie wysyłanie e-maili i surfowanie po sieci.

Szczegółowe dane z rynków:

Polska:

- Urządzenia, które najchętniej podłączamy do Internetu, to komputery stacjonarne i laptopy (83%). Za nimi plasują się notebooki (51%) i drukarki (36%).
- Czynności najczęściej wykonywane przez polskich internautów: wysyłanie e-maili (96%) i surfowanie po Internecie (96%).
- Najchętniej w Europie dokonujemy zakupów on-line. Ze sklepów internetowych korzysta 78% Polaków. Zaraz za nami plasują się Anglicy, Francuzi, Niemcy i Holendrzy.
- Połowa z nas przynajmniej raz w miesiącu korzysta z portali społecznościowych.
- Co ciekawe, jesteśmy bardzo otwarci na nowości technologiczne. Producenci sprzętu telewizyjnego wprowadzają obecnie telewizory z możliwością podłączenia do Internetu. Aż 72. ankietowanych Polaków byłoby zainteresowanych możliwością kupna takiego telewizora.

Europa:

- W kwestii bezpieczeństwa w sieci wiodą Wielka Brytania i Niemcy - odpowiednio 96% i 92% mieszkańców tych krajów uważa swoje połączenia internetowe za bezpieczne.
- Hiszpania i Włochy to kraje o największej liczbie osób posiadających bezprzewodowe połączenie z Internetem. Polska znajduje się na ósmej pozycji.
- Sklepy i aukcje internetowe najpopularniejsze są w Wielkiej Brytanii, Polsce i Francji. Na zakupy w sieci przynajmniej raz w miesiącu decyduje się 61% Europejczyków.
- 64% respondentów w 1. europejskich krajach posiada w swoich domach bezprzewodowe połączenie z Internetem. Zgodnie z badaniami YouGov, najlepiej pod tym względem wypada Hiszpania, Włochy i Wielka Brytania:

1. Hiszpania - 74%
2. Włochy - 71%
3. Wielka Brytania - 71%
4. Dania - 69%
5. Holandia - 66%
6. Francja - 63%
7. Belgia - 63%
8. Polska - 56%
9. Szwecja - 52%
10. Niemcy - 52%

- Osoby korzystające z Internetu zwracają duża uwagę na bezpieczeństwo domowych sieci:

1. Niemcy - 96%
2. Wielka Brytania - 92%
3. Dania - 89%
4. Holandia - 89%
5. Szwecja - 87%
6. Hiszpania - 85%
7. Włochy - 84%
8. Polska - 83%
9. Belgia - 82%
10. Francja - 80%

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)