Jak dostosować oświetlenie do typu pomieszczenia?

Jak dostosować oświetlenie do typu pomieszczenia?

Jak dostosować oświetlenie do typu pomieszczenia?
Źródło zdjęć: © materiał klienta
19.05.2020 11:54, aktualizacja: 27.05.2020 10:02

Wybór koloru ścian, stylu umeblowania oraz dekoracji, zależy przede wszystkim od funkcji, jaką ma pełnić dane pomieszczenie. Oprócz dobrania odpowiednich barw i elementów dekoracyjnych, które mają za zadanie współgrać z przeznaczeniem danej przestrzeni, przy urządzaniu i planowaniu wystroju, warto zadbać także o odpowiednie dobranie oświetlenia. Poniżej przedstawiamy stylowe i estetyczne rozwiązania oświetlenia salonu, kuchni oraz sypialni, które jednocześnie podkreślają i uwydatniają cechy funkcjonalne przestrzeni.

Artykuł sponsorowany

Oświetlenie salonu

Salon to z pewnością centrum każdego domu. Jest to przestrzeń tętniąca życiem, w której domownicy oglądają telewizję, czytają gazety, książki czy też prowadzą rozmowy z rodziną lub przyjaciółmi. Dlatego wybierając lampy do salonu, należy wziąć pod uwagę różne funkcje oświetlenia. Z reguły podstawowym oświetleniem salonu jest światło sufitowe. Często są to klasyczne lampy wiszące. Takie rozwiązanie zastosowano w salonie na poniższej fotografii.

Obraz
© materiał klienta

Lampy wiszące często zestawiane są z taśmami LED, które w subtelny i równomierny sposób podkreślają wnęki sufitowe i są ciekawym uzupełnieniem wystroju wnętrz.

Dla komfortu domowników, salon powinien być oświetlony delikatnym i lekkim światłem. Jest ono szczególnie doceniane podczas oglądania telewizji. Do uzyskania subtelnie rozproszonego światła, które nie odbija się od telewizora oraz nie męczy oczu, stosuje się paski LED. Jeśli jednak często używasz salonu jako miejsca do czytania, najlepszym rozwiązaniem będzie lampa podłogowa z ruchomym ramieniem, które zapewnia elastyczne oświetlenie. Jeżeli natomiast chcesz mieć możliwość regulacji stopnia lub barwy światła, wybierz lampę ściemnialną lub taśmę LED ze zmienną temperaturą barwową. Jednym z wiodących producentów tego rodzaju innowacyjnych rozwiązań jest Neonica Polska.

Obraz
© materiał klienta

Oświetlenie kuchni

Odpowiednie oświetlenie w kuchni jest niezwykle ważne i pełni dwie istotne funkcje. Po pierwsze, jest ono niezbędne do bezpiecznego przygotowywania posiłków, z tego powodu oprócz podstawowego oświetlenia sufitowego, warto także pod szafkami kuchennymi zainstalować taśmy LED. Są one idealnym rozwiązaniem na oświetlenie kuchenne podszafkowe, ponieważ doskonale doświetlają powierzchnię roboczą. Takiego rozwiązania użyto w realizacji przedstawionej poniżej.

Obraz
© materiał klienta

Zastosowano tu taśmę LED o zimnej barwie dzięki czemu kuchnia zyskała wyraźne, mocne, ale nie męczące wzroku światło. Z drugiej strony, w wielu domach kuchnia to również miejsce spotkań rodzinnych oraz towarzyskich. Z tego względu odpowiednie oświetlenie tego pomieszczenia jest szczególnie istotne. Przy jego wyborze należy kierować się zarówno funkcjonalnością, designem, ale przede wszystkim barwą i mocą światła, które nie może męczyć wzroku gości oraz domowników.

Najlepszej jakości taśmy LED, które gwarantują doznania wizualne na najwyższym poziomie są produkowane w Łodzi, pod znakiem Neonica Polska, która jest znanym i cenionym producentem oświetlenia LED.

Ciekawym sposobem na oświetlenie kuchni jest także zestawienie wiszących lamp sufitowych z delikatnym i subtelnym strumieniem światła, który można uzyskać dzięki paskom LED. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tylko oświetlimy przestrzeń roboczą, ale także nadamy kuchni przytulny charakter tworząc idealny klimat do długich rozmów oraz spotkań z przyjaciółmi.

Obraz
© materiał klienta

Oświetlenie sypialni

Jeśli sypialnia w Twoim domu służy jedynie do spania, to wystarczy, aby oświetlała je jedna centralna lampa oraz dwie lampki nocne. Jednak obecnie pomieszczenia sypialnie to coraz częściej przestrzenie, w których nie tylko śpimy, ale także spędzamy wolną chwilę odpoczywając i relaksując się po całym dniu pracy. Dlatego, aby uzyskać przytulną oraz harmonijną przestrzeń, warto uzupełnić oświetlenie podstawowe delikatnie rozproszonym światłem, tak, jak zrobiono to w realizacji zaprezentowanej poniżej. Zastosowano w niej subtelne połączenie lampy wiszącej oraz taśmy LED umieszczonej w bocznej wnęce ściany.

Obraz
© materiał klienta

Zamieszczone realizacje ilustrują, jak w funkcjonalny i stylowy sposób oświetlić trzy najważniejsze pomieszczenia w domu: salon, kuchnię oraz sypialnię. Niewątpliwie ciekawym oraz godnym uwagi rozwiązaniem są taśmy LED lub paski LED, które nie tylko doskonale oświetlają przestrzeń, ale również wpływają na charakter przestrzeni. Przy urządzaniu salonu, kuchni czy sypialni należy pamiętać nie tylko o kolorze i wyglądzie lamp, ale przede wszystkim o przeznaczeniu danego miejsca. Odpowiednio dobrane oświetlenie, które współgra z cechami funkcjonalnymi przestrzeni pozwala uzyskać przyjemną oraz harmonijną atmosferę wnętrza.

Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)