Jak dobrać rower do wieku i wzrostu dziecka? Przydatne wskazówki i atrakcyjne oferty

Jak dobrać rower do wieku i wzrostu dziecka? Przydatne wskazówki i atrakcyjne oferty
Źródło zdjęć: © 123RF

17.04.2018 12:02, aktual.: 17.04.2018 13:40

Dorosła osoba, która planuje dla siebie zakup dwóch kółek, wyznacza budżet, idzie do sklepu lub siada przed komputerem, wybiera damkę lub górala i kupuje. Z rowerami dla dzieci sprawa ma się jednak zupełnie inaczej. Który rower wybrać? Jak rozumieć wymiary rowerów w calach?

Wybieramy rowery dla dzieci – co jest ważne?

Dzieci w podobnym wieku różnią się między sobą masą i wzrostem, które szybko się zmieniają. Wybór rowerów dla dzieci w wieku szkolnym nie jest wcale taki łatwy, jak np. zakup ubrań. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim patrzymy na ogólną kategorię, czyli rower dziecięcy, młodzieżowy lub standardowy. Nie sugerujmy się liczbą przerzutek, wymyślnymi naklejkami czy podświetlanymi szprychami, jeśli nie mamy pewności, czy rower nie okaże się za ciężki albo za wysoki dla dziecka.

Dobieramy rower dla dziecka – jak czytać oznaczenia w calach?

Poza ogólną kategorią, rower dobieramy do wzrostu dziecka według rozmiaru kół podanego w calach. Rowery z pedałami poleca się dzieciom od 6. roku życia. Koła takiego roweru mają najczęściej 16 cali średnicy. Regulowane siodełka oraz możliwość doczepienia dodatkowych bocznych kółek pozwalają na naukę jazdy w komfortowych warunkach.

Dzieci od 7. do 14. roku życia powinny jeździć na rowerach, których koła mają średnicę 20 lub 24 cale. Pierwszy rozmiar zaleca się dzieciom, które mają powyżej 100, ale nie więcej niż 120 centymetrów wzrostu. Podane wymiary mają charakter szacunkowy, a wybór konkretnego modelu, np. dla dziecka o drobnej budowie, powinien być indywidualny i uwzględniać też ciężar roweru.

Tzw. rozmiar "komunijny" to rower z kołami o 24 calach średnicy, przeznaczony dla dzieci o wzroście do 145 centymetrów. Taki prezent dla chrześniaka to najlepszy wybór. Większe modele z kołami o 26 calowej średnicy to już rowery dla nastolatków i dorosłych.

Obraz
© 123RF

Czy warto kupić rower na wyrost?

Odpowiedź na to pytanie jest zależna od wielu czynników. Intensywna eksploatacja i częste wycieczki rowerowe to pretekst do tego, aby po 3-4 latach pomyśleć o nowym rowerze. Jeśli dziecko będzie korzystać z roweru okazjonalnie, można wybrać większy, ale z niższą ramą. Taki model ułatwi szybkie wsiadanie i zsiadanie oraz nie narazi dziecka na bolesny upadek.

Rower w dobrym stylu

Dzieci zwracają uwagę na wygląd roweru, kolor, wzornictwo, które według nich powinno przypominać model z reklamy lub rower kolegi z klasy. O ile taki model nie ma wygórowanej ceny, warto zgodzić się na wymarzony rower.

Kolorowe modele dla dziewczynek:

Obraz
© unsplash.com

Sportowe rowery dla chłopców:

Obraz
© unsplash.com
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)