Jak czyścić urządzenia AGD - czas na przedświąteczne porządki!

Jak czyścić urządzenia AGD - czas na przedświąteczne porządki!
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

28.11.2012 15:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Już niedługo święta, a przed Wigilią dom obowiązkowo powinien lśnić czystością. Podczas wielkich porządków nie można ominąć urządzeń AGD. Radzimy, jak za pomocą domowych sposobów i sprawdzonych środków doprowadzić piekarnik, lodówkę, pralkę i inne urządzenia do perfekcyjnej czystości.

Najlepiej jest oczywiście czyścić urządzenia AGD po każdym użyciu –. wtedy przedświąteczne sprzątanie nie powinno nastręczyć większych problemów. Jednak nawet jeśli o czyszczeniu piekarnika czy kuchenki mikrofalowej często zapominamy, istnieją skuteczne sposoby, aby usunąć z nich nawet dużą warstwę zanieczyszczeń. Przystępując do pracy, zawsze należy przeczytać instrukcję obsługi każdego z urządzeń i stosować się do wytycznych producenta.

Lodówka
Przed dużymi świątecznymi zakupami koniecznie należy umyć i uporządkować lodówkę. Powinniśmy zacząć od wyłączenia chłodzenia, wyjęcia wszystkich produktów i wyrzucenia tego, co nieświeże.
• Wnętrze lodówki najlepiej umyć ciepłą wodą z dodatkiem sody oczyszczonej. Skuteczny jest także ocet, który jednak pozostawia ostry zapach. Jeśli mamy w domu małe dziecko, z powodzeniem możemy do czyszczenia lodówki użyć środka do sterylizacji butelek dla niemowląt.
• Należy unikać silnych chemikaliów i środków mających intensywny zapach, ponieważ może on przeniknąć do żywności.
• Na żółte przebarwienia pomoże mieszanina octu z solą. Szklankę octu należy lekko podgrzać i rozpuścić w nim kilka łyżeczek soli.
• Gumki na drzwiczkach najlepiej wyczyścić starą szczoteczką i pastą do zębów. Można także robić pastę z sody oczyszczonej i soli: należy wymieszać składniki w proporcji pół na pół i dolać tyle wody, by osiągnąć konsystencję pasty.
• Ocet będzie pomocny przy usuwaniu tłustego nalotu na zewnątrz lodówki. Szczególnie na górze urządzenia osadza się wiele zanieczyszczeń powstałych w wyniku smażenia potraw.
• Do czyszczenia wnętrza lodówki należy zawsze używać oddzielnej, czystej ściereczki.
• Aby uniknąć brzydkiego zapachu w lodówce, można włożyć do środka miseczkę z proszkiem do pieczenia lub sodą oczyszczoną, które pochłoną nieprzyjemne aromaty. Zawartość miseczki trzeba wymieniać co najmniej raz w tygodniu.

Zmywarka
Powinniśmy o nią dbać, jeśli po świątecznym obiedzie nie chcemy zostać z górą naczyń w zlewie. Na szczęście czyszczenie zmywarki jest równie proste co jej stosowanie.
• Niezależnie od rodzaju stosowanego proszku lub tabletek do zmywania, zawsze należy używać soli do zmywarek, ponieważ zmiękcza ona wodę i kamień nie osadza się na grzałkach, dyszach i w samej zmywarce.
• Warto wstawić do pustej zmywarki miseczkę z octem i włączyć zmywanie w najwyższej temperaturze.
• Przynajmniej raz w miesiącu trzeba wyczyścić filtr zmywarki, w którym gromadzą się drobiny jedzenia. W dokładnym wyczyszczeniu małych elementów pomoże szczoteczka o zębów.
• Wnętrze zmywarki można myć nie tylko specjalnie przeznaczonymi do tego celu środkami, ale także wodą wymieszaną z octem, mydłem, sokiem z cytryny lub kwaskiem cytrynowym.

Piekarnik
O czyszczeniu piekarnika zdarza się zapomnieć niejednej gospodyni. O przypalonych resztkach pozostawionych w urządzeniu przypominamy sobie zwykle przy okazji następnego pieczenia, gdy ze środka zamiast apetycznego aromatu pieczonego ciasta wydobywa się woń spalenizny. Na szczęście nawet z dużym osadem można sobie poradzić.
• Dół i blachy piekarnika należy posypać solą kuchenną, a następnie mocno rozgrzać urządzenie, aż sól zbrązowieje. Gdy piekarnik wystygnie, wystarczy przetrzeć go do czysta wilgotną szmatką.
• Przypalone miejsca skutecznie wyczyścimy za pomocą pasty z sody oczyszczonej. Wystarczy dodać do sody trochę wody i rozetrzeć pastę na blasze piekarnika. Można także posypać wnętrze urządzenia sodą i następnie zwilżyć je za pomocą spryskiwacza. Po 2-3 godzinach należy umyć piekarnik wilgotną gąbką.
• Zabrudzone blachy można włożyć do wanny wypełnionej roztworem sporządzonym z dwóch części sody oczyszczonej i czterech części gorącej wody. Po godzinie takiej kąpieli najlepiej umyć je delikatnym płynem do naczyń.
• Jeśli piekarnik nie jest bardzo brudny, wystarczy rozgrzać go do ok. 150 stopni i włożyć do środka żaroodporne naczynie wypełnione wodą. Gorąca para wodna sprawi, że gdy piekarnik ostygnie, łatwo zmyjemy tłusty osad.
• Przypalony piekarnik pomoże natomiast uratować posmarowanie go mieszaniną parafiny i soli (1 łyżka parafiny i dwie łyżki soli). Po usunięciu zabrudzeń najlepiej umyć piekarnik wodą z dodatkiem soli kuchennej.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Kuchenka mikrofalowa
• Otwory wentylacyjne można wyczyścić za pomocą odkurzacza z wąską szczotką, a następnie przemyć wilgotną szmatką.
• Przed umyciem wnętrza kuchenki warto postawić na talerzu obrotowym miskę wody z kilkoma cząstkami cytryny. Następnie nastawiamy kuchenkę na najwyższą moc, na ok. 4-5 min. Para wodna rozpuści osad, a cytryna zwalczy nieprzyjemny zapach. Po tym zabiegu można zwilżyć szmatkę w tej samej wodzie i umyć wnętrze urządzenia.

Płyta indukcyjna
Przy czyszczeniu płyty indukcyjnej musimy pamiętać o tym, że nie wolno usuwać z niej zabrudzeń za pomocą druciaków, szorstkich gąbek i proszków, gdyż można w ten sposób zarysować powierzchnię i zniszczyć urządzenie. Brud trzeba usuwać od razu, gdy tylko płyta ostygnie.
• Przypalone resztki najlepiej usunąć za pomocą specjalnego skrobaka do płyt indukcyjnych. Lekko zabrudzoną płytę wystarczy przetrzeć wilgotną, miękką ściereczką.
• Płytę można wyczyścić za pomocą mydła lub płynu do zmywania naczyń, a żeby nie powstały przy tym nieestetyczne smugi, warto użyć środków przeznaczonych specjalnie do tego celu, np. Dr Beckmann, Avel Vitroceramique, DAB, Menalux.

Ekspres do kawy
• Mieszankę wody z octem w proporcji 2:1 należy wlać do ekspresu i uruchomić urządzenie jak zwykle. W ten sposób pozbędziemy się zanieczyszczeń i kamienia. Aby wypłukać resztki octu, dwukrotnie wlej do ekspresu wodę i włącz urządzenie.
• Warto czyścić ekspres za pomocą specjalnych tabletek lub proszku. W sklepach znajdziemy duży wybór takich produktów, zarówno uniwersalnych, jak i dedykowanych urządzeniom konkretnych firm.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Pralka
Nawet prawidłowo używana i czyszczona pralka może stać się po pewnym czasie źródłem nieprzyjemnych zapachów w łazience. Na szczęście z tym problemem można się szybko uporać za pomocą domowych środków.
• Jeśli pralka nie ma programu czyszczącego, można wlać do pustego bębna dwie szklanki octu i wsypać dwa opakowania kwasku cytrynowego, a następnie włączyć pranie w najwyższej temperaturze.
• Nie można zapominać o czyszczeniu podajnika na proszek – zaschnięte grudki proszku mogą nawet spowodować poważną awarię. Najlepiej umyć podajnik pod bieżącą wodą, a w dotarciu to trudno dostępnych zakamarków pomoże szczoteczka do zębów.
• Po każdym użyciu pralki pranie należy od razu wyjmować i zostawić urządzenie z otwartymi drzwiami. W przeciwnym wypadku z pralki zacznie wydobywać się nieprzyjemna woń stęchlizny, może tam także zamieszkać grzyb.
• Grzyb w pralce można zwalczyć, rozpylając na objęte nim miejsca za pomocą spryskiwacza wybielacz do tkanin. Uszczelki należy porządnie umyć szczoteczką do zębów.

Znasz inne sposoby na domowe porządki? Koniecznie podziel się nimi na forum! Dowiedz się także, jak za pomocą domowych środków uratować przypalone żelazko i usunąć kamień z czajnika.

Anna Paczuska

gadżetypiekarniklodówka
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także