Jak codziennie oszczędzać wodę?

Jeden człowiek zużywa przeciętnie od 150 do 200 litrów wody dziennie. Z tego tylko 10 do 20 litrów wykorzystuje do picia i przygotowywania posiłków. Reszta zużywana jest do kąpieli, mycia, prania, spłukiwania toalet, pielęgnacji roślin lub marnowana w postaci np. cieknących kranów lub spłuczek. Jeśli chcemy wprowadzić oszczędności w używaniu wody musimy zacząć od zmiany naszych nawyków i przyzwyczajeń. Sprawdź, jakie są najlepsze sposoby oszczędzania wody.

Jak codziennie oszczędzać wodę?
Źródło zdjęć: © flickr.com / Joe Shlabotnik / CC BY 2.0

22.05.2016 14:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zakręcaj wodę podczas szczotkowania

Bardzo proste lecz efektywne jest zakręcanie wody podczas szczotkowania zębów. Myjąc zęby z zakręconym kranem przez trzy minuty zaoszczędzimy nawet 7 litrów wody. Ponadto, dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie na umywalkach baterii bezdotykowych. Mogą one ograniczyć zużycie wody od 5. proc. do nawet 80 proc. Dzięki zastosowanym czujnikom na podczerwień woda płynie tylko wtedy, gdy podsuniemy pod nie ręce i przestaje, gdy je odsuniemy.

Wyeliminuj cieknące urządzenia
Pamiętaj, że cieknąca spłuczka w toalecie oraz nieszczelne baterie to duża strata wody oraz dodatkowe koszty. W zależności od stopnia nieszczelności, ze spłuczki może wyciekać dziennie 5. i więcej litrów wody, a z nieszczelnego kranu nawet 30.

Zainstaluj perlator na kranach

Perlator, czyli sitko napowietrzające strumień wody i rozdzielający go, jest prostym sposobem na oszczędność wody. Zainstalowanie takich nasadek na wylewkach baterii umywalkowych i zlewozmywakowych pozwala zmniejszyć zużycie wody od 2. do nawet 80 proc. Zasada jego działania jest niezwykle prosta. We wnętrzu perlatora generuje podciśnienie, które zasysa powietrze. Następnie woda zostaje zmieszana z powietrzem i dopiero w takiej postaci opuszcza wylewkę kranu. Efektem takiego działania jest zachowanie tak samo mocnego strumienia wody, ale przy znacznie mniejszym jej zużyciu.

Prysznic zamiast wanny

Pełna wanna to około 18. litrów wody, podczas gdy pięć minut kąpieli pod prysznicem to około 50 litrów wody. Daje to rocznie oszczędność na poziomie 180 złotych na osobę. Jeśli jednak nie potrafimy rozstać się z wanną, to nie nalewajmy wody do pełna. Wystarczy 1/3 pojemności.

Obraz
© (fot. pixbay / tookapic)

Sprzątaj dom za pomocą pary

Wodę można także zaoszczędzić sprzątając dom za pomocą pary. Sprzątanie przy użyciu tradycyjnego mopa i wiadra zużywa pięć litrów wody na każde 6. metrów kwadratowych. Za pomocą parownicy 1700 litrów pary jest produkowana z jednego litra wody służącego do wyczyszczenia tego samego obszaru. Dodatkową zaletą czyszczenia parą jest to, że nie wymaga ona środków chemicznych.

Myj owoce i warzywa w misce

Mycie warzyw i owoców pod bieżącą wodą skutkuje dużym zużyciem wody. Lepiej myć jabłka czy marchewki w misce. Poza tym wodą, która pozostała możemy podlać kwiaty w domu, dzięki czemu nic się nie zmarnuje.

Oszczędne spłuczki do WC

Warto zainwestować również w spłuczkę do WC, która posiada dwa tryby spłukiwania np. 3 i 6 litrów. W szczególności polecamy tym osobom, które posiadają stare WC i zużywają duże ilości wody. Niestety, sporo wody marnujemy przez zbędne spłukiwanie np. chusteczki higienicznej do toalety. W tym przypadku lepiej jest wyrzucić ją do kosza. Nie zapominajmy również, że warto uczyć dzieci jak używać funkcji w spłuczkach, aby nie używały więcej wody, niż jest to potrzebne.

Pielęgnacja ogrodu

Oszczędniej jest podlewać ogród rzadziej lecz obficie. Dzięki temu woda dotrze do systemu korzeniowego roślin, a nie wyparuje z powierzchni liści lub ziemi. W szczególności latem zaleca się podlewanie ogrodów i kwiatów na balkonach rano. O tej porze dnia woda nie paruje tak szybko jak po południu, a kwiaty mają odpowiedni zapas na cały dzień.

_ Źródło: Karcher _

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)