Jak bezpiecznie kupować online podczas Black Friday i Cyber Monday? 5 przedświątecznych wskazówek

Robisz zakupy w sieci? Już za chwilę Black Friday, Cyber Monday, a potem szał świątecznych zakupów. To wymarzony czas nie tylko dla klientów i sklepów, ale też... oszustów. Przygotowaliśmy 5 prostych wskazówek, które zwiększają bezpieczeństwo w sieci.

Jak bezpiecznie kupować online podczas Black Friday i Cyber Monday? 5 przedświątecznych wskazówek
Źródło zdjęć: © iStock.com

25.11.2019 | aktual.: 28.01.2020 11:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

14 września w ramach nowych europejskich regulacji o usługach płatniczych wszedł w życie mechanizm silnego uwierzytelniania użytkownika (SCA). Jego celem jest zwiększenie wiarygodności i odporności na oszustwa dzięki wykorzystaniu co najmniej dwóch niezależnych od siebie elementów uwierzytelnienia, (np. przy potwierdzaniu transakcji online). Czy to oznacza, że na zakupach gwiazdkowych w Internecie można już poczuć się w pełni swobodnie i bezpiecznie?

Mechanizm silnego uwierzytelnienia (jak tak naprawdę każdy system bezpieczeństwa) nie jest niestety w 100 proc. odporny na błędy popełnione przez użytkownika. Oszuści zaś nieustannie opracowują nowe metody, by wykorzystać nieuwagę w sieci. Już za chwilę Black Friday, Cyber Monday i szczyt świątecznych zakupów. Wspólnie z brytyjskim fintechem Revolut - z którego korzysta już ponad osiem milionów Europejczyków i osiemset tysięcy Polaków - przygotowaliśmy 5 wskazówek zwiększających bezpieczeństwo w sieci.

1. Konta i hasła: bądź jak 007

Nigdy, nigdzie i nikomu nie udostępniaj swojego PIN-u czy hasła do bankowości internetowej bądź mobilnej. Nawet Twój własny bank nigdy cię o to nie poprosi! Zawsze upewnij się też, że korzystasz z oficjalnych kanałów kontaktu - aplikacji, strony www lub innych - by dostać się do swojego konta lub udostępnić dane. Jeśli nie masz pewności, czy możesz w sposób bezpieczny podać jakąś informację, skontaktuj się bezpośrednio z bankiem lub dostawcą usług finansowych i poproś o dodatkowe szczegóły lub wyjaśnienie.

2. Kontrola: im więcej, tym lepiej

Zwiększ swoje bezpieczeństwo, prosząc bank lub dostawcę usług finansowych, by dostarczał ci szczegóły odnośnie każdej zrealizowanej transakcji co najmniej dwoma kanałami. Na przykład poprzez powiadomienie SMS i jednocześnie mailowo. Utwórz osobny adres, który będzie służył wyłącznie do przechowywania notyfikacji z bankowości mobilnej i potwierdzeń transakcji z platform społecznościowych.

3. Udostępniaj: im mniej, tym lepiej

Trzymaj swoje dane osobowe - takie jak numer telefonu komórkowego, datę urodzenia, informacje szczególne (jak imię pierwszego psa lub kota) z daleka od mediów społecznościowych. Kompletując z różnych źródeł skrawki danych osobowych, cyberprzestępcy są w stanie podać się za ciebie i dokonać oszustwa typu SIM swap - polegającego na przejęciu kontroli nad telefonem i pozyskaniu wszelkich informacji potrzebnych, aby dostać się do konta mailowego i bankowego.

4. Bądź na bieżąco

Zawsze aktualizuj aplikacje i urządzenia do najnowszej wersji. Unikniesz usterek i będziesz korzystać z najwyższego poziomu bezpieczeństwa. W międzyczasie staraj się zachować czujność i zwracaj uwagę na to, jak zachowują się twoje urządzenia mobilne. Jeśli nagle przestaniesz odbierać połączenia lub SMS-y, sprawdź to niezwłocznie bezpośrednio u operatora komórkowego. Wszystko po to, by wykluczyć poza wszelką wątpliwość, że padłeś właśnie ofiarą oszustwa typu SIM swap.

5. Jednorazówki rządzą

Popraw bezpieczeństwo i opłacalność zakupów dzięki kartom wirtualnym ze zmiennym numerem - zwłaszcza kupując online na zagranicznych platformach i serwisach. Taki rodzaj wirtualnej karty może służyć do płatności tylko raz, następnie ulega zniszczeniu, a w jego miejsce pojawiają się nowe. To sprawia, że dane są bezużyteczne dla oszustów, którzy mogliby je przejąć. Revolut oferuje nielimitowane karty wirtualne ze zmiennym numerem w ramach subskrypcji Premium i Metal.

Revolut wysyła też błyskawiczne powiadomienia za każdym razem, gdy transakcja dochodzi do skutku, co pozwala użytkownikom mieć podgląd w czasie rzeczywistym na to, co dzieje się na ich koncie. I szybko reagować w razie wystąpienia jakiejś anomalii. Użytkownicy mają też do dyspozycji system 3D Secure, który przy płatnościach ecommerce (na platformie usługodawcy) przesyła mobilną notyfikację, prosząc o zalogowanie się do aplikacji i zweryfikowanie płatności.

Na koniec porada ogólna: gdy cokolwiek wyda nam się niepokojące, warto zawsze, na wszelki wypadek, dać znać supportowi (w przypadku Revolut: poprzez czat w aplikacji).

Obraz
© flickr.com

Jak założyć konto Revolut?

By założyć konto Revolut, wystarczy wejść na stronę internetową. Tam wystarczy podać swój numer telefonu i kliknąć "Przyjmij zaproszenie". Po chwili na podany numer telefonu otrzymamy wiadomość SMS z linkiem do pobrania aplikacji ze sklepu Play albo AppStore.

Kiedy przejdziemy weryfikację, konto zostanie utworzone. Wtedy można przejść do bezpłatnego zamawiania karty. W tym celu trzeba doładować konto kwotą 20 zł (które można od razu wykorzystać na zakupy) za pomocą karty płatniczej bądź przelewu bankowego.

Ważnym krokiem podczas rejestracji jest weryfikacja tożsamości, której dokonać możemy dokumentem ze zdjęciem: dowodem bądź paszportem. Revolut nie podpisuje żadnych papierowych umów ani nie wysyła kurierów. Cały proces zakładania konta odbywa się w aplikacji mobilnej i wymaga weryfikacji tożsamości na podstawie zdjęć. Dla tych, którzy zechcą dołączyć do społeczności właśnie teraz firma przygotowała przedświąteczną promocję. Dzięki niej nowi użytkownicy mogą, zamówić kartę z bezpłatną dostawą (zamiast standardowej opłaty 10 zł).

Partnerem materiału jest Revolut

wiadomościblack fridaycyber monday
Komentarze (19)