Jak bezpiecznie korzystać z bezpłatnych hotspotów na wakacjach

Jak bezpiecznie korzystać z bezpłatnych hotspotów na wakacjach
Źródło zdjęć: © Jupiter Images

22.06.2010 13:28, aktual.: 23.06.2010 10:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Większość z nas nie potrafi odpoczywać bez dostępu do sieci i gdy tylko nadarza się okazja próbujemy skorzystać z bezpłatnych hotspotów. Eksperci przypominają, że takie surfowanie nie zawsze jest bezpieczne, dlatego warto odpowiednio zabezpieczyć swój komputer jeszcze przed skorzystaniem z przypadkowych sieci Wi-Fi

Znalezienie bezpłatnego punku dostępowego do sieci Wi-Fi nie sprawia dzisiaj najmniejszego problemu - kawiarnie, centra handlowe oraz popularne w mieście deptaki to miejsca gdzie z łatwością wyszukamy bezpłatne hotspoty. Eksperci z firmy Eset zwracają jednak uwagę, iż nigdy nie wiadomo czy dany punkt dostępowy jest bezpieczny, czy też jest to pułapka, którą zastawiono na nieświadomych zagrożenia użytkowników sieci. Bezpieczeństwa nie gwarantuje również korzystanie z Wi-Fi szyfrowanego WEP, ponieważ takie zabezpieczenie można łatwo złamać. Korzystanie z nieznanego hotspotu może zatem narazić nas na spore kłopoty. Szczególnie, gdy taką sieć Wi-Fi podsłuchuje haker. Bardzo prawdopodobna jest wtedy sytuacja, w której użytkownik może paść ofiarą ataku nazywanego przez specjalistów "Man-in-the-middle".

Obraz
© (fot. Jupiter Images)

- Jeśli ktoś oprócz nas znajduje się w sieci, może zmodyfikować ruch w taki sposób, że będziemy przekonany, iż logujemy się do swojego internetowego konta bankowego. W rzeczywistości prześlemy swoje dane prosto do hakera - mówi Pierre-Marc Bureau, Starszy Analityk Zagrożeń w firmie Eset.

W jaki sposób można skutecznie zabezpieczyć swój komputer i dane na nim zgromadzone podczas korzystania z sieci Wi-Fi? David Harley, członek Działu Badawczego oraz dyrektor Działu Wywiadu Zagrożeń firmy Eset, radzi, aby przede wszystkim zaktualizować swoją przeglądarkę internetową, a podczas korzystania z publicznych hotspotów unikać przesyłu wrażliwych danych i nie logować się do swojego konta bankowego. Dodatkowo warto skonfigurować swój system operacyjny w taki sposób, aby ograniczyć nieuprawnionym osobom dostęp do najważniejszych plików i folderów zgromadzonych na dysku twardym naszego komputera. Nieodzowna wydaje się również zapora osobista oraz program antywirusowy, dzięki którym do komputera nie przenikną zagrożenia. Niektóre tego typu rozwiązania po wykryciu nieznanej sieci mogą automatycznie zwiększyć restrykcyjność swoich ustawień i zablokować próby dostępu do komputera z zewnątrz.

David Harley radzi również, aby korzystać z poczty elektronicznej w serwisach internetowych, które przesyłają dane użytkownika w formie szyfrowanej - ich adres rozpoczyna się od HTTPS - taką możliwość oferuje m.in. Gmail. Z kolei do przesyłu wrażliwych informacji za pośrednictwem publicznych Wi-Fi warto wykorzystywać szyfrowane kanały VPN.

Jeśli zatem wybierasz się na wakacje, podczas których zamierzasz korzystać ze swojego laptopa i przypadkowych hotspotów zadbaj o skuteczną ochronę swoich danych. Zaktualizuj system operacyjny oraz przeglądarkę internetową i przygotuj stosowne profile swojej zapory osobistej. Pamiętaj, aby aktywować wprowadzone ustawienia jeszcze przed połączeniem się z nieznaną siecią Wi-Fi.

Jeśli nie korzystałeś do tej pory z pakietu bezpieczeństwa lub zapory osobistej, zastanów się czy nie warto przed wyjazdem zainstalować bezpłatną wersję testową jednego z pakietów bezpieczeństwa dostępnych na rynku. Najnowsze programy zabezpieczające potrafią wykryć i poinformować użytkownika o tym, że ten próbuje połączyć się z nową, nieznaną siecią, dlatego ochrona komputera zostaje wzmocniona, a dostęp do folderów publicznych i dysków sieciowych zostaje odcięty.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)