Izrael zakończył testy C‑Dome. To Żelazna Kopuła w morskiej wersji
29.05.2023 19:58
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ministerstwo Obrony Izraela poinformowało o pomyślnie zakończonych wielopoziomowych testach morskiej wersji Żelaznej Kopuły. System znany pod nazwą C-Dome, który zintegrowano z korwetą rakietową typu Sa'ar 6, z powodzeniem przechwycił zaawansowane cele mogące stanowić zagrożenie m.in. dla infrastruktury i strategicznych obiektów państwa.
Żelazna Kopuła w morskiej wersji przeszła kolejne testy
Testy zostały przeprowadzone m.in. przy udziale Oddziału Morskiego Izraelskich Sił Zbrojnych, Izraelskiej Organizacji Obrony Przeciwrakietowej, która jest oddziałem Dyrekcji Badań i Rozwoju Obrony (DDR&D) w Ministerstwie Obrony Izraela, a także Rafael Advanced Defense Systems. Izraelskie przedsiębiorstwo w komunikacie zamieszczonym na LinkedIn podkreśliło, że C-Dome, czyli morska wersja systemu Iron Dome, z powodzeniem poradziła sobie z zaawansowanymi zagrożeniami dla infrastruktury i aktywów strategicznych w wyłącznej strefie ekonomicznej Izraela.
Ministerstwo Obrony Izraela zwróciło natomiast uwagę, że test nowych technologii miał na celu poprawę "efektywności operacyjnej wielopoziomowego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej na morzu i na lądzie". Warto przypomnieć, że pierwsze testy systemu C-Dome, zintegrowanego z korwetą rakietową typu Sa'ar 6, zostały przeprowadzone w 2022 r. Już wtedy zwracano uwagę na jego możliwości wykrywania i zestrzeliwania różnych celów powietrznych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
System jest morskim odpowiednikiem znanej i przyciągającej uwagę Żelaznej Kopuły. Rozwiązanie przykuwa uwagę ze względu na swoją skuteczność. Jak pisał Łukasz Michalik: "izraelskie rozwiązania są w stanie skutecznie reagować nawet wówczas, gdy w ciągu kilkudziesięciu godzin muszą mierzyć się z atakiem nawet 1700 różnego rodzaju rakiet i pocisków, jak podczas wielkiego ataku Hamasu z 2021 roku".
C-Dome składa się z trzech komponentów: wyrzutni antyrakiet Tamir, modułowej pionowej jednostki startowej (VLU) oraz komponentu dowodzenia i kontroli (C2). System wykorzystuje radar obserwacyjny statku, z którym został zintegrowany do wykrywania i śledzenia zagrożeń. Rozwiązanie uznaje się za dodatkową warstwę wielopoziomowego systemu obrony przeciwrakietowej i powietrznej Izraela, opartego na czterech poziomach obrony operacyjnej: Żelaznej Kopule, Procy Dawida, Arrow 2 i Arrow 3.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski