ISS wraca nad Polskę. Podpowiadamy, kiedy spojrzeć w niebo
Sezon przelotów Międzynarodowej Stacji Kosmcznej (ISS) nad Polską w pełni, na co zwraca uwagę Nocne Niebie. Serwis informuje, że już w czwartek wieczorem nadarzy się kolejna okazja do podziwiania tego wyjątkowego, nocnego spektaklu. W większości kraju pogoda sprzyja do nocnej obserwacji nieba, warto więc poświęcić kilka chwil na oglądanie przelatującej ISS.
21.09.2023 | aktual.: 27.09.2023 12:47
W czwartek, 21 września nad Polską po raz kolejny pojawi się Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Serwis Nocne Niebo donosi, że jej przelot rozpocznie się o 20:51 i potrwa cztery minuty. Należy jej wypatrywać "na zachodnim niebie. ISS będzie zmierzać przez nieboskłon w kierunku wschodniego horyzontu".
ISS wraca nad Polskę
Przelot będzie bardzo dobrze widoczny dla mieszkańców lokalizacji. Nocne Niebo informuje też o wcześniejszym przelocie, który rozpocznie się o 19:16. Jego widoczność powinna być dobra w miejscach, w których o tej porze będzie ciemne niebo.
Dokładny czas oraz trasę pokonywaną przez ISS można ustalić, korzystając z ISS Tracker, Spot The Station lub aplikacji, czy aplikacji typu Heavens-above, Celestrak oraz Stellarium. Do obserwacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nie potrzeba żadnych dodatkowych urządzeń (wiele osób poleca jednak korzystanie z lornetki lub teleskopu).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pojawiająca się na nocnym niebie ISS przypomina jasny punkt, który trudno pomylić z czymkolwiek innym. Jej widoczność jest najlepsza przy bezchmurnym niebie. Dla lepszych wrażeń warto udać się w miejsce oddalone od miejskich świateł.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna można porównać do międzynarodowego laboratorium, które znajduje się ok. 400 km nad Ziemią i porusza się z prędkością ponad 28 tys. km/h. Według Europejskie Agencji Kosmicznej pełne okrążenie naszej planety zajmuje ISS zaledwie 92 minuty.
Zobacz także
Oznacza to, że załoga przebywająca na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej każdego dnia doświadcza 16 wschodów i zachodów Słońca. Głównym zadaniem ISS jest prowadzanie badań naukowych w warunkach mikrograwitacji, które mają na celu m.in. lepsze poznanie ludzkiego organizmu, czy znalezienie rozwiązań, które pomogą w rozwiązaniu różnego rodzaju "ziemskich" problemów.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski