Iridium rozbudowuje sieć

Iridium rozbudowuje sieć

Iridium rozbudowuje sieć
Źródło zdjęć: © Iridium
04.06.2010 14:02, aktualizacja: 07.06.2010 09:44

Operator satelitarnego systemu łączności Iridium zamówił kilkadziesiąt nowych satelitów, które mają usprawnić jego sieć. Pierwsze satelity trafią na orbitę na początku 2015 roku.

Iridium zamówił łącznie 81 nowych satelitów, które rozszerzą możliwości dotychczasowych 66 i utworzą sieć o nazwie _ Iridium NEXT Constellation _. 72 nowych satelitów znajdzie się na orbicie, natomiast pozostałe 9 pozostanie na ziemi.

Ich konstrukcją zajmie się firma Thales Alenia Space, która powstała z połączenia Thales (67% udziałów) oraz Finmeccanica (33%). Koszt całego projektu (łącznie z zaprojektowaniem urządzeń, ich wytworzeniem oraz umieszczeniem na orbicie) został wstępnie oszacowany na 2,9 mld dolarów.

Obecnie Iridium jest jedynym operatorem globalnej sieci łączności satelitarnej. Z jego usług korzysta ponad 359 tys. klientów.

Warto przypomnieć, że sieć Iridium nie miała łatwego życia. Uruchomiona została 1 listopada 1998 roku, aby po 9 miesiącach, 13. sierpnia 1999 roku, ogłosić bankructwo. Główną tego przyczynę upatrywano w wysokich kosztach korzystania z jej usług oraz ekspansji sieci GSM.

W 2001 roku Iridium, już jako spółka należąca do rządu Stanów Zjednoczonych, odrodziła się jako _ Iridium Satellite LLC _, oferując usługi telekomunikacyjne, skierowane do klientów biznesowych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)