Irena Sendlerowa w Google Doodle. 110. rocznica urodzin

Irena Sendlerowa w Google Doodle. 110. rocznica urodzin

Irena Sendlerowa w Google Doodle. 110. rocznica urodzin
Źródło zdjęć: © WP.PL
15.02.2020 06:00, aktualizacja: 15.02.2020 10:20

Irena Sendlerowa jest bohaterką Google Doodle, które wyświetlane jest 15 lutego 2020 roku. Świat pamięta ją dzięki heroicznej postawie w czasie drugiej wojny światowej, gdy uczestniczyła w uratowani ok. 2,5 tysiąca żydowskich dzieci i młodzieży.

Co jeszcze bardziej podkreśla postawę Ireny Sendlerowej, przez niemal całe życie nie obnosiła się z tym, co robiła w trakcie okupacji niemieckiej. Dopiero na przełomie XX i XXI wieku jej nazwisko stało się znane. Było to za sprawą grupy uczniów z Kansas, którzy wystawili sztukę "Life in a Jar", w polskim tłumaczeniu: "Życie w słoiku".

Tytuł sztuki nie oddawał dosłownie motywu, który został wykorzystany. Chodziło bowiem nie o słoiki, a o butelki. To w nich Irena Sendlerowa wraz z koleżanką ukryła kartotekę z danymi uratowanych żydowskich dzieci. Dzięki temu po wojnie mogły one połączyć się ze swoimi ocalałymi krewnymi. W sumie uratowanych dzieci i młodzieży było ok. 2,5 tysiąca. Irena Sendlerowa oczywiście nie działała w pojedynkę.

Irena Sendlerowa w czasie wojny

Gdy wybuchła wojna, Sendlerowa zatrudniła się w warszawskiej opiece społecznej. Szybko oskarżono ją o pomoc Żydom, ale nie przejęła się tym. Gdy powstało getto, załatwiła przepustki do środka dla siebie i współpracowniczek. Dostarczały lekarstwa, jedzenie, ubrania i pieniądze. W drugą stronę zabierały żydowskie dzieci – kanałami, piwnicami, tramwajami, a nawet uśpione w karetkach i wozach straży pożarnej.

W końcu razem z grupą współpracowników postanowiła wspólnie działać z Radą Pomocy Żydom "Żegota", gdzie została kierownikiem referatu dziecięcego "Żegoty". Razem z kilkudziesięcioma pracownikami zajmowała się ratowaniem dzieci i rozmieszczaniem ich w różnych miejscach. Były to zakłady opiekuńcze, wychowawcze, przytułki czy klasztory. Organizowała też sfałszowane dokumenty dla uratowanych, by ponownie nie złapali ich okupanci.

Pod koniec 1943 została złapana przez Gestapo, zamknięta na Pawiaku a po kilkunastu dniach wykupiona przez "Żegotę". Potem dalej pomagała, a gdy wybuchło powstanie, zaczęła pracować jako sanitariuszka i pielęgniarka.

Obraz
© Agencja Gazeta | Sławomir Kamiński

Irena Sendlerowa po wojnie

Gdy wojna się skończyła, przez wiele lat pracowała na różnych urzędniczych stanowiskach, ale głównie związanych z pomocą społeczną. Była też warszawską radną przez dwie kadencje w latach 50-tych. W międzyczasie – jeszcze w na przełomie lat 40-tych i 50-tych - była brutalnie przesłuchiwana przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w związku z pomocą członkom Armii Krajowej.

W 1965 otrzymała tytuł Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata. Należała do PZPR, ale po 1968 roku przestała w niej aktywnie uczestniczyć. A w 1983 roku posadziła swoje drzewko w Yad Vashem w Jerozolimie.

Aż do przełomu wieków żyła skromnie i bez publicznej atencji. Wszystko zmieniła sztuka "Life in a Jar". Stała się bohaterką i legendarną postacią. Irena Sendlerowa zmarła 15 lutego 2008 roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)