Iran zaatakowany przez AC/DC

Iran zaatakowany przez AC/DC
Źródło zdjęć: © chip.pl

25.07.2012 10:30, aktual.: 25.07.2012 10:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niektóre komputery, na których prowadzone są prace nad irańskim programem nuklearnym zostały zaatakowane przez wirusa, który charakteryzuje się całkiem niezłym gustem muzycznym...

Mikko Hypponen, szef zespołu badawczego fińskiej firmy zajmującej się bezpieczeństwem komputerowym - F-Secure, opublikował list, który otrzymał od anonimowego irańskiego naukowca. Z listu dowiadujemy się, że komputery znajdujące się w ośrodku wzbogacania uranu w Natanz oraz w tajnym, podziemnym ośrodku w Fordo zostały zainfekowane przez nieznanego do tej pory wirusa komputerowego o roboczej nazwie "AC/DC".

Autor listu twierdzi, że złośliwe oprogramowanie paraliżuje zarówno komputery oraz zautomatyzowane systemy monitorowania w obu ośrodkach badawczych. Oprócz tego, wirus wybiera losowo kilka maszyn, na których nocą odtwarza utwór "Thunderstruck" autorstwa legendarnego zespołu AC/DC. Oczywiście ustawiając poziom głośności na maksimum.

Jeśli to prawda, to jest już to trzeci taki atak wymierzony w kierunku Teheranu i jego kontrowersyjnego programu jądrowego. W 201. wirus Stuxnet cofnął badania irańskich naukowców o co najmniej 2 lata. W 2012 z kolei, rosyjscy naukowcy w laboratoriów Kaspersky'ego odkryli wirusa Flame, którego okrzyknięto jednym z najbardziej skomplikowanych wirusów komputerowych, które kiedykolwiek powstały. Wirus miał za zadanie szpiegować aktywność w sieci, zarówno w Iranie oraz kilku innych krajach Bliskiego Wschodu.
Jak dotąd informacja o wirusie "AC/DC" nie została oficjalnie potwierdzona. Nie wiemy również, czy wirus został już zneutralizowany.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Czy firewalle naprawdę nas chronią?"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)