Trwa ładowanie...
d6ug8mg

Iran uruchamia nowe wirówki do wzbogacania uranu. To odpowiedź na presję ze strony USA

Iran ponownie uruchomił wirówki do wzbogacania uranu. Jak podają irańskie media, to odpowiedź na rosnącą presję ze strony USA i bierność państw europejskich.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Hassan Rouhani, prezydent Iranu
Hassan Rouhani, prezydent Iranu (PAP, Fot: PAP/EPA)
d6ug8mg

Irańskie media podały, że w zakładach atomowych Fordo rozpoczęto wtłaczanie gazowego heksafluorku uranu do wirówek. To kolejny, czwarty już krok Iranu na drodze do wycofania się z porozumienia nuklearnego zawartego w 2015 roku.

W ostatnim czasie Iran dziesięciokrotnie zwiększył produkcję wzbogaconego uranu. Przypominamy, że ten pierwiastek jest wykorzystywany przede wszystkim przy produkcji broni jądrowej. Ponadto, jak podają zagraniczne media, trwają pracę nad nowymi prototypami wirówek, które mają być 50-krotnie szybsze niż dotychczasowe.

d6ug8mg

Działania te są naruszeniem traktatu zawartego w 2015 roku, kiedy Iran zgodził się na przekształcenie Fordo w "centrum atomowe", w którym 1044 wirówek nie będzie używanych do wzbogacania uranu.

- Iran podjął czwarty krok na drodze do odchodzenia od zobowiązań wynikających z porozumienia atomowego w odpowiedzi na rosnącą presję USA i bierność państw europejskich w kwestii uratowania układu - podaje irańska telewizja.

Zobacz też: Broń jądrowa USA w Europie

Działania Iranu są odpowiedzią na rosnące sankcje nakładane przez USA. W 2015 roku USA, Unia Europejska oraz inne państwa zdecydowały się zmniejszyć sankcje nakładane na Iran w zamian za ograniczenie programu atomowego przez państwo.

Mimo tego Donald Trump postanowił jednostronnie wycofać się z układu i nałożyć na Iran kolejne sankcje. Unia Europejska pracuje nad obejściem obostrzeń nałożonych przez USA, ale zdaniem Irańczyków - za mało skutecznie.

d6ug8mg

Podziel się opinią

Share
d6ug8mg
d6ug8mg
Więcej tematów